Haber Detayı
21 Ocak 2016 - Perşembe 10:41
 
CHP'DE TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK ANKET!
ORC'nin araştırmasına göre; CHP seçmeninin yüzde 54.8'i, Kemal Kılıçdaroğlu'ndan memnun değil. Katılımcıların yüzde 93.6'sı da "CHP birinci parti olamaz" diyor.
- Haberi
CHP'DE TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK ANKET!

ORC Araştırma Şirketi'nin hafta sonu yapılan kurultayın ardından CHP seçmeni üzerinde yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortayı çıktı. 19 Ocak tarihinde, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde CHP'ye oy veren bin 230 kişi ile Bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapılan araştırmada, CHP seçmenin çoğunluğunun Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden başkan seçilmesinden memnun olmadığını ortaya koydu.

'MEMNUN DEĞİLİZ' YANITI

'Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden Genel Başkan seçilmesi ve oluşan yeni Parti Meclisi sizi memnun etti mi?' sorusuna ankete katılan CHP'li seçmenin yüzde 54.8'i 'Memnun değilim' yanıtını verdi. Araştırma, CHP'li seçmenin önümüzdeki seçimlere ilişkin de bir umudunun olmadığını da ortaya çıkardı.

HİÇ UMUTLARI YOK

'Yeni Parti Meclisi ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı'ndaki CHP yapılacak ilk seçimde 1. parti olabilir mi?' sorusuna katılımcıların yüzde 93.6'sı 'Hayır' yanıtını vererekKılıçdaroğlu ve yeni yönetimden yana bir umutlarının olmadığını ortaya koydu.

YÜZDE 36'DAN CHP'YE OY YOK

Araştırmadaki en çarpıcı sonuç ise, CHP'li seçmenin önemli bir kısmının yapılacak yeni bir seçimde CHP'ye oy vermeyi düşünmemesi oldu. "Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna ankete katılan seçmenlerin yüzde 36.1'i 'CHP'ye oy vermem' yanıtını verdi.

BAŞKA SOL PARTİYE İHTİYAÇ VAR

Katılımcıların yüzde 52'si sol seçmeni temsil edecek yeni bir siyasi partiye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Üstelik kendilerine temsil edecek isimlerin de kurulacak bu yeni partide yer alması durumunda 'Oy veririm' diyenlerin oranı ise yüzde 83.2 oldu. Bu da CHP'li seçmenin yeni bir oluşum halinde partilerini terk etmeye hazır olduklarını ortaya koydu.

YENİ ANAYASAYA YÜZDE 75 'EVET'

CHP'li seçmenlere yeni anayasa konusu da soruldu. Seçmenlerin dörtte biri yeni bir anayasanın daha iyi olacağı konusunda hemfikir. 'Türkiye'de yeni bir anayasaya ihtiyaç var mı?' sorusuna ankete katılanların yüzde 75'i 'evet' yanıtını verdi. 

KAYNAK: HABERLER.COM

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'DE, TAŞLARI, YERİNDEN, OYNATACAK, ANKET!,
Yorumlar
Haber Yazılımı