Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 09:08
 
CHP'DEN SÜRPRİZ ADAYLAR
CHP'de sadece parti içi değil parti dışından da belediye başkanlığı için aday olmak isteyen isimler....
- Haberi
CHP'DEN SÜRPRİZ ADAYLAR

Adalet Yürüyüşü ve Adalet Kurultayı'yla referandumun ardından çıkış yakalayan  CHP'de, bir yandan 2018 olağan kurultayı, diğer yandan da yerel seçim hazırlıkları eşzamanlı olarak yürütülüyor. Bayramdan sonra olağan kurultay sürecinin resmen başlayacağı  CHP'de, 2019 yerel seçimine ilişkin parti yönetiminin sürpriz bir karar almaya hazırlandığı öğrenildi.  CHP yönetiminin, 2019 yerel seçiminde belediye başkanlığı veya belediye meclis üyeliği düşünenlerin kurultay sürecinde partinin il ve ilçe yönetimlerinde görev almamalarına ilişkin bir karar almayı planladığı belirtildi. Bu yönde karar çıkarsa, il ve ilçelerde görev alanlar 2019 yerel seçiminde aday olamayacak.

MEVCUT BAŞKANLARIN DURUMUNU PERFORMANS BELİRLEYECEK

Gazete  Habertürk'ten  Düzgün Karadaş'ın haberine göre  CHP'de mevcut belediye başkanlarının durumlarını performansları belirleyecek. Performans ölçümü için önümüzdeki dönemde anketler yapılacak.  CHP, kendisine ait belediyelerden çok belediyesinin bulunmadığı illere yönelik çalışmalara hız verdi. Referandumdaki "Hayır" oylarını yerel seçimde sandığa taşımak için çalışmalar şimdiden başladı. Özellikle  Ankara,  İstanbul,  Adana,  Manisa ve  Mersin gibi illerde sadece  CHP'den değil, "Hayır" blokundan oy alacak adaylarla seçime gidilmesi bekleniyor.

2014 yılındaki yerel seçimde  Ankara'da  Mansur Yavaş ile kıl payı kaybeden  CHP, "Hayır" oylarının yüksek çıkmasının ardından yerel seçimde başkenti kazanmak için umutlandı. Seçimin ardından  CHP'den istifa etse de 2019 yerel seçimi için  Ankara'da  Mansur Yavaş ismi büyükşehir adaylığı için öne çıkarken; eski  Ankaragücü Başkanı  Cengiz Topel Yıldırım ile  Yenimahalle Belediye Başkanı  Fethi Yaşar'ın da adı kulislerde konuşuluyor.

MEGAKENTE ADAY ÇOK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için  CHP'den ilk TBMM Grup Başkanvekili  Akif Hamzaçebi kolları sıvadı.  CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek aday adaylığını resmen ilan eden Hamzaçebi şimdiden sahaya inerken; Grup Başkanvekili  Engin Altay,  İstanbul Milletvekilleri  Gürsel Tekin ve  İlhan Kesici ile  İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın isimleri de adaylık için kulislerde konuşuluyor.

KOÇ VE BOYNER SÜRPRİZİ

CHP'den parti dışından  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için ise iş adamı  Ali Koç ile eski TÜSİAD Başkanı  Ümit Boyner'in isimleri dillendiriliyor. Bir önceki yerel seçimde büyükşehir adayı olan  Mustafa Sarıgül'ün ise yeniden  Şişli'ye talip olduğu kulislerde konuşuluyor.

KOCAOĞLU BELİRLEYİCİ

CHP'nin kalesi  İzmir'de  Aziz Kocaoğlu'nun aday olması durumunda tekrar aday gösterilmesi beklenirken; aday olmaması durumunda ise  Kılıçdaroğlu'nun bir kadın adayı çıkarmasının sürpriz olmayacağı belirtiliyor.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ayrıca eski il başkanı  Alaattin Yüksel,  CHP Genel Sekreteri  Kamil Okyay Sındır, Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ve  Seferihisar  Belediye Başkanı Tunç Soyer'in isimleri de konuşuluyor.

Eskişehir'de ise "Devam" kararı alması durumunda  Yılmaz Büyükerşen yine rakipsiz görünüyor. Büyükerşen'in aday olmaması durumunda  OdunpazarıBelediye Başkanı  Kazım Kurt ile  Tepebaşı Belediye Başkanı  Ahmet Ataçbüyükşehir için yarışacak.

Referandumda "Hayır" oylarının daha çok çıktığı  Manisa için de özel bir çalışma yürüten  CHP Lideri'nin, bu kentte sağ seçmenden oy alacak bir adayla seçime girilmesine sıcak baktığı ve bu konuda güçlü bir aday adayını partisine transfer ederek sürpriz yapmaya hazırlandığı ifade ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'DEN, SÜRPRİZ, ADAYLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı