Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 10:11
 
CHP Karıştı
CHP ve İYİ Parti Genel Başkanları arasında çok uzun süre devam eden yerel seçimlere yönelik “Millet İttifakı” arayışı, önceki gece uzlaşma ile sonuçlandı
Darıca Haberi
CHP Karıştı

CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için aday göstermeyip, ilimizde İYİ Parti adayını destekleme kararı, yerel siyasetteki bütün gündemi değiştirdi.

CHP’DE KAZAN KALKTI

CHP’nin yerel seçimde Kocaeli Büyükşehir adaylığını İYİ Parti’ye bıraktığı haberi, dün sabahtan itibaren kent gündeminde en çok tartışılan konu oldu. CHP tabanından da tavanından da bu anlaşmaya büyük tepki geliyor. Parti üyeliğinden istifaya hazırlanan CHP’liler var.

SARIBAY: “SAKİN OLALIM”

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay dün gazetemize şu açıklamayı yaptı: “Tepki gösteren partililere hak veriyorum. Benim de içim yanıyor. Ama siyaset uzlaşma sanatıdır. AK Parti gibi çok güçlü bir siyasi yapı ile mücadele ediyoruz. Bütün partililerin konuyu soğukkanlılıkla değerlendirmesini rica ediyorum. Elbette bazı iller alınırken, bazı tavizler de verilecek. 31 Mart’ta önemli olan AK Parti iktidarını devirmek olmalı”

YILDIZ: “HERŞEY İYİ OLACAK”

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, ittifak konusunda uzlaşılmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Yıldız, “Henüz ayrıntılar konusunda bilgimiz yok. Büyükşehir adayımız da kesinleşmiş değil. Ama bu uzlaşma ile her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Kocaeli halkının önüne en doğru Büyükşehir adayı ile çıkacağız” dedi.

İLÇELERDEKİ DURUM

CHP ile İYİ Parti arasında varılan uzlaşmanın ardından şimdi ilimizin ilçelerindeki durum tartışılıyor. İki partinin de yerel yetkililerinin henüz ayrıntılardan bilgisi yok. Ama siyasi çevrelerde yapılan yorumlara göre, Kandıra, Başiskele ve Körfez’de CHP aday göstermeyip, İYİ Parti’yi destekleyecek. İzmit, Gebze ve diğer ilçelerde ise, İYİ Parti CHP adayına destek verecek. Ne dediler? Prof. Güneş: “Kabul edilemez” Kocaeli eski milletvekili, CHP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Hurşit Güneş, Büyükşehir’in İYİ Parti’ye bırakılması kararına çok sert tepki gösterdi. Güneş, “Bu kent sosyal demokratların kalesiydi. Leyla Atakan’ı, Erol Köse’yi, Sefa Sirmen’i çıkarttı. Şimdi nasıl aday çıkartmamayı kabul edebilir” dedi.

CUMARTESİ BASIN TOPLANTISI

Prof.Dr.Hurşit Güneş, cumartesi günü İzmit’te geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyecek. Güneş, Otel Asya’da saat 10.00’da başlayacak toplantıda ittifak kararına neden tepki gösterdiğini ulusal ve yerel basına anlatacak. Sirmen: “Aklın yolu birCHP’nin ilimizdeki önemli ismi Sefa Sirmen, ittifak konusunu “Aklın yolu bir” sözüyle değerlendirdi. Sirmen, “Yerel seçimlerde seçmenler zaten doğru aday etrafında birleşirdi. Bu defa CHP ve İYİ Parti bunu resmen yaptılar” dedi. İSTANBUL,

ANKARA ÖNEMLİ

Partilerin elinde çok detaylı anketler olduğuna, bunlara dayanarak ittifak oluşturulduğuna inandığını belirten Sirmen şunları söyledi: “Ana muhalefet partisi, Türkiye’nin bu ortamında seçimleri tek başına kazanmalıydı. Ama bunu yapamayacaklarını görüyor, ittifaka giriyorlar. Kocaeli feda edilirken, umarım İstanbul, Ankara, İzmir kazanılır” dedi. Doç. Dr. Büyükakın: “Kendi işime bakarım” AK Parti’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Tahir Büyükakın, CHP-İYİ Parti ittifakını, “Ben kendi işime bakıyorum. Görelim bakalım, karşımıza kimi çıkartacaklar” diyerek değerlendirdi.

KAFALARI KARIŞIK

CHP İYİ Parti ittifakının bütün koşullarının netleşmediğini belirten Büyükakın, “Bizim kendi doğrularımız var. Rakibe göre bunları değiştirecek değiliz. Bütün gücümle, yarın seçim olacakmış gibi çalışıyorum. Umarım, centilmence bir yarış olur” dedi. Erenkaya: “Yorum yok” CHP’nin ilimizdeki önemli ismi Hikmet Erenkaya, ittifak konusunda “Seçim bitene kadar hiçbir yorum yapmayacağım. Zaten partide kimsenin bize bir şey sorduğu yok” dedi.

4 KİŞİ SORUMLU

Hikmet Erenkaya, CHP’nin Büyükşehir’de aday çıkartmayışı ile ilgili olarak şöyle dedi: “Üç milletvekili ile il başkanı partiyi dizayn ediyorlar. Umarım başarılı olurlar. Ama 2 milyonluk bir kentte bu derece etkisiz kalmanın, partiyi nereye götüreceğini 1 Nisan’dan sonra hep birlikte göreceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Karıştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı