Haber Detayı
14 Ekim 2016 - Cuma 12:12
 
CHP’li Tarhan; “40 kişilik sınıfta verilen eğitim ne kadar verimli”
Gebze Haberi
CHP’li Tarhan; “40 kişilik sınıfta verilen eğitim ne kadar verimli”

CHP’li Tarhan; “40 kişilik sınıfta verilen eğitim ne kadar verimli?”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi verdi. Kendisine seçim bölgesi olan Kocaeli başta olmak üzere çeşitli kentlerden, sınıf mevcutlarının fazlalığı, öğretmen eksikliği ve dağıtılmayan bazı ders kitapları ile ilgili pek çok sorunun iletildiğini hatırlatan Tarhan; okulların açılmasının üzerinden neredeyse bir ay geçtiğini ancak yaşanan sorunlarda bir adım ileri gidilemediğini belirtti. Bazı sınıfların mevcutlarının 40’ı bulduğu şikayetlerinin  de kendisine iletildiğini söyleyen Tarhan, dağıtılmayan kitapların da olduğunu böyle bir ortamda verilen eğitimin de verimli olamayacağını ifade etti.

Başbakan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Orta Vadeli Plan çerçevesinde eğitim sistemindeki değişikliklere ilişkin konuları da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soran CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan açıklamasında; “Eğitim bir ülkenin gelişmesinde temeli oluşturuyor. Bu nedenle herhangi bir değişiklik ya da yeni bir uygulamada çocukların psikolojisini nasıl etkileyeceği ve sistemin yeterli olup olmadığı gibi pek çok konuda detaylı analizler gerekiyor. Yani bir hazırlık süreci gerekiyor. Deneme yanılma yönteminin özellikle Milli Eğitim’de kabul edilemez olduğunu yaşayarak gördük.” Dedi.

 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Tarhan şu soruların yanıtlanmasını istedi;

-2016 Temmuz ayından bu yana ihraç edilen ve görevden uzaklaştırılan öğretmen sayısı kaçtır?

-Hangi branştan -her biri ayrı ayrı belirtilmek üzere-kaç öğretmen görevden uzaklaştırılmıştır?

-Açığa alınan öğretmenlerden kaçı yeniden göreve döndürülmüştür?

-Görevden almalar nedeni ile öğretmen ihtiyacının doğduğu ve sınıflarda birleştirilmeye gidildiği bilgisi doğru mudur?

-Büyük kentlerde 40’ı geçen sınıf mevcutları için önlem alınması, yeni derslik açılması ve ivedi olarak öğretmen atanması düşünülmekte midir?

-Kocaeli’nde ilk, orta ve liselerde sınıf mevcutları ortalama kaç kişidir?

-50’yi geçen sınıf mevcudunun olduğu kaç okul vardır?

-Sınıf mevcutlarının fazlalığı nedeniyle Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletilen şikayetler dikkate alınarak, yeni derslik açılan okul bulunmakta mıdır?

-Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasının üzerinde 20 gün geçmesine rağmen pek çok ders kitabı öğrencilere ulaştırılmamasının sebebi nedir?

- Ders kitabı eksikliği ne zaman ve nasıl giderilecektir?

-2017-2018 Eğitim – Öğretim yılından itibaren yabancı dil ağırlığının arttırılacağı açıklanmıştır. Çok sayıda öğretmenin ihraç edildiği ve yeterli öğretmen ataması yapılmadığı bir ortamda bu eğitim nasıl verilecektir?

-Gelecek yıl 5’inci sınıfta öğrenim görecek öğrenci sayısı kaçtır?

-İngilizce, Fransızca ve Almanca branşlarında görev yapan kaç öğretmen bulunmaktadır?

-Arapça, yabancı dil ağırlıklı 5’inci sınıflarda zorunlu mu yoksa seçmeli mi olacaktır? Arapça öğretebilecek düzeyde eğitim ve formasyon almış öğretmen sayısı kaçtır?

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’li, Tarhan;, “40, kişilik, sınıfta, verilen, eğitim, ne, kadar, verimli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı