Haber Detayı
10 Eylül 2017 - Pazar 11:43
 
CHP'siz Ülke Düşünülemez
Gebze Haberi
CHP'siz Ülke Düşünülemez

CHP’nin 94’üncü kuruluş yıldönümü vesilesiyle CHP Gebze ilçe örgütü bir program gerçekleştirdi. Gebze Cumhuriyet Meydanı’nda bugün gerçekleşen programa CHP Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Lütfü İlhan, Gebze ilçe başkanı Recep Dursun, Darıca ilçe başkanı Yakup Törk, Darıca ilçe kadın kolları başkanı Nurcan Çağlar, Darıca ilçe gençlik kolları başkanı Aydın Işık, Gebze ilçe gençlik kolları başkanı Esener Eşsiz, eski ilçe başkanları, il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun yaptı.

 

GÜCÜNÜ ULUSAL İDAREYE DAYANDIRIYOR

CHP’li Dursun yaptığı konuşmada, “Üyesi olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyetini kuran, kurtuluşların ve devrimlerin partisi CHP’nin yüreği barıştan yana ve adalet için çarpan onurlu üyeleri sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile işgal altındaki Anadolu’da emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü olan Kuvay-ı Milliye, Müdafaa-ı Hukuk Cemiyetleri’nin oluşmasına dayanak oldu. Müdafa-ı Hukuk ise işgal altındaki Anadolu’da yerel kimlikten ulusal kimliğe ve ulusal dayanışmaya ulaşmayı gücünü ulusal idareye dayandırmayı hedef aldı.

 

SOYLU VE ERDEMLİ GELENEK İLE ŞEKİLLENDİ

CHP işte bu soylu, ilkeli ve onurlu temelde büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923 önce Halk Fırkası adı ile kuruşmuş, 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. 1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik CHP’nin 4 temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri 6’ya çıkarılmıştır. CHP’nin tarihsel kimliği Atatürk devrimlerinin birikimleri ile 6 ok ilkeleri eşliğinde; Kemal Atatürk’ün bağımsızlık benim karakterimdir, İsmet İnönü’nün namuslularda en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır sözleri ile öz ifadesini bulan bu soylu ve erdemli gelenek ile şekillendi.

 

CEHENNEMİN ÖBÜR ADIDIR

CHP’ni olmadığı bir Türkiye, cehennemin öbür adıdır. 15 yıllık AKP iktidarı ile ülkemiz Cumhuriyet’in en karanlık günlerini yaşamaktadır. Gücü elinden bırakmak istemeyen dikensiz gül bahçesi yaratmak isteyen iktidar hain ve alçak darbe girişiminin ardında OHAL ilanı, KHK uygulamaları ile parlamento devre dışı bırakıldı. Meşru olmayan anayasa değişikliği sonrası tek adam rejiminin kurulmasının önü açıldı. Cumhurbaşkanı’nın AKP üyeliği ve genel Başkanlığa seçilmesi ile artık parti devleti tescil edilmiştir.

 

ASLA MUVAFFAK OLAMAYACAKTIR

Bugün Atatürk ilke ve inkılâplarının müfredattan çıkaranlar, paralardan Atatürk’ün resmini silmeye çalışanlar, her fırsatta partimizi hedef göstererek Cumhuriyetin aydınlık ve çağdaş değerlerine karşı bitmek bilmeyen bir hınçla hareket eden hainler, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin 94 yıldır savunucusu olan CHP’yi iftira ve yalanlar ile yıpratmaya asla muvaffak olamayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’nin 94’üncü kuruluş yıldönümünü kutluyorum.” dedi. Recep Dursun’un konuşmasının ardında Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından fotoğraf sergisi gezildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'siz, Ülke, Düşünülemez,
Yorumlar
Haber Yazılımı