Haber Detayı
25 Mayıs 2017 - Perşembe 14:08
 
Cüce su aygırı Mela ziyaretçilerle buluştu!
Darıca Haberi
Cüce su aygırı Mela ziyaretçilerle buluştu!

Geçtiğimiz Şubat ayında dünyaya gelen Türkiye’nin ilk yavru cüce su aygırı Mela Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda, ziyaretçileri ile buluştu. Öte yandan gelen ziyaretçilerin Mela’yı gördükleri için oldukça heyecanlı oldukları gözlendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nin Eğitim ve Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın “Türkiye’nin ilk yavru cüce su aygırı Mela artık ziyaretçi ile buluştu. 22 Şubat 2017 tarihinde doğmuştu. Şu anda 3 ayı aştı. 40 kiloya ulaştı. Gün içerisinde istediği kadar yiyor. Çok fazla zorlamıyoruz. Ancak anneden emmeye devam ediyor. Şu an hala annenin gözetimi altında. Bahçeye aldık ama diğer aynı iklimi paylaştığı canlılarla ya da 2 yetişkin su aygırı ile bir araya gelmedi henüz. Çok merak edilen bir hayvandı. Bu nedenle artık ziyaretçi ile buluşturduk”dedi.

YOĞUN ZİYARETÇİ GİRİŞİ VAR!

“Şu anda bu alanda yaşayabilecek kapasiteye ulaştı ”diyen Aydın Havuzun ve bataklığın derinliğini yavruya göre ayarladık. Şu anda yavru havuza da girebiliyor, çamur bataklığını da kullanabiliyor. Yoğun bir ziyaretçi girişimiz de var. Su aygırını görmek isteyenler de var. Bu talebi artık çok fazla durduramadık. Hayvanın gerekli gelişimini sağladığını görünce artık ziyaretçi ile buluşturmak istedik. Hızlı bir şekilde kilo almaya devam edecek. Çünkü su aygırları doğal yaşamda da, burada izin versek burada da sürekli yiyen hayvanlar. Yani ne kadar verirseniz yiyebilir. Ama biz belirli bir diyet programı uyguluyoruz. Hayvanın fiziksel gelişimi bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

DİŞİ SU AYGIRI ELDE EDİLDİ!

 “Çünkü burası kısıtlı bir alan. Ama doğal yaşam standartlarına uygun ölçülerimiz var ve alan da o şekilde dizayn edilmiş” diyen Gökmen Aydın, ”Yavaş yavaş kendini toparladıkça, anneden de bağı uzaklaştıkça artık diğer aynı iklimi paylaştığı canlılarla da bir araya gelmeye başlayacak. Çünkü artık bebeklik evresini aşmış olacak. Babayla ve diğer dişi ile de yakın zamanda bir araya gelip grup halinde yaşamaya başlayacaklar. Bu canlılar doğal yaşam alanında, korumasız alanda 300’den az kaldığı söyleniyor. Ülkemize bu canlıyı ilk getiren hayvanat bahçemiz. İlk önce 2 tane gelmişti. Daha sonra bir tane daha ekledik. Ardından 2017 yılında yavru elde etmek bize nasip oldu. Mutluyuz, çünkü çok önemli bir gelişme. Erkek nüfusunun çok azaldığı bir canlı cüce su aygırları. Biz bir dişi daha elde ettik. İnşallah ilerleyen dönemlerde bir erkek yavrusu da elde ederiz. Bizim zaten temel amacımız bu canlıları burada koruma altında tutup soy devamlılığını sağlamak. Bunun için de mutlaka hayvanı doğal yaşam standartlarına uygun ortamlar sunmalıyız ki onlar dünyaya yavru getirebilsinler. Cüce su aygırı da bunun bir kanıtı oldu. İnşallah ilerleyen dönemlerde yeni yavrularla sizlerin karşısına çıkacağız ”dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cüce, su, aygırı, Mela, ziyaretçilerle, buluştu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı