Haber Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 22:41
 
DARICA AK PARTİ'DE NELER OLUYOR?
 
 
 
Darıca Haberi


Darıca Ak Parti'de Neler Oluyor?

2019 Seçim startı verilmek üzere bu dönemde siyasi partilerin ilçelerimizde ki yapılarını değerlendirdiğim yazı dizimin bu bölümünde Darıca Ak Parti İlçe yapısı ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
Seçime ilişkili yazdığım bu yazılar için de Ak Part'yi yorumlarken iktidar partisi olması sebebiyle hem teşkilat yapısı hem de belediye olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Darıca Ak Parti ilçe Teşkilatı'nın başında artık bölge parti ilçe başkanları arasında ağabey olarak değerlednireceğimiz bir isim olan Muzaffer Bıyık var. Aynı şekilde Ak Parti'li belediye başkanı olan Şükrü Karabacak'ta bölgedeki en tecrübeli isim durumunda.  Muzaffer Bıyık'ı 2019 seçimlerinde hem çok şanlı hem de en yoğun olacak isim olarak görüyorum. Çünkü Belediye Başkanı Şükrü Karabacak'ın 3 dönemdir belediye başkanı olarak artık Ak Parti'nin 4.dönem için şans vermeyeceğini düşünen çok isim olacak ve Darıca belki de belediye başkan aday adayları arasında en yoğun ilçe olacak. Aday Adaylığı başvurusu için partiye yapılacak ödemeler açısında Muzaffer Bıyık belki de partinin kasasını en fazla dolduracak isim. Buna meclis üyesi aday adaylarını da eklersek Bıyık'lı Darıca Ak Parti gerçekten paraya para demeyecek. Ama bu aday adaylarının tanıtım programları açısından koşuşturma yoğunluğu Bıyık'ın başını döndürecektir. 

Darıca Ak Parti İlçe Teşkilatı'nın gerek gençlik kolları gerekse kadın kolları tecrübeli isimlerden oluşan bir kadroya sahip. Cengizhan Ramazanoğlu aanesinde, ağabeyinden gördüğü stajı Cüneyt Şentürk dönemindeki ilçe başkan yardımcılığı ile kavurursak gerek seçim koordinasyon programlarında gerekse ana kademe ile koordinesinde çok etkili bir silah. Disiplini, özverisi ve partisine olan sevgisinin yanında Muzaffer Bıyık'a olan özel duyguları nedeniyle adeta kendine acımadan efor gösterecektir.
Kadın kollarının başındaki Hülya Kodek aynı zamanda meclis üyesi olması sıfatıyla arazi çalışmalarında hem belediye hem teşkilat üzerine yapacağı sunumlarla etkilş olabilir. Şükrü Karabacak'ın eşi Teslime Karabacak'ta kadın kollarına büyük destek veriyor. Kodek ile et tırnak gibi koşuşturuyor. Ancak 2019 seçiminde Şükrü Karabacak dışında bir isim aday olarak belirlenirse Hülya Kodek ve Teslime Karabacak koordinesinde ki kadınların performansı ne olur? Bunu o süreç geldiğinde ve böyle bir şık ortaya çıkarsa izleyeceğiz.
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak'ın mevcut 3 dönemi ile son dönemi ilçede ayrı değerlendiriliyor. 2004'ten bugüne kadar ilçenin sosyal, kültürel, fiziksel değişimi ve gelişimini bütünlük içinde değerlendiren de var son döneminde ki performansı yani hizmet ve projelerini değerlendiren de var. Kent Meydanı, Kültür merkezi, sahil çalışmaları, mahallelere ve sahile kazandırılan tesisler Karabacak'ın 3 dönemi içinde yer alsada, son dönemini eleştiren bir kitle de var. Ancak bu dönemde henüz kazması vurulmayan ancak hayata geçtiğinde Darıca'ya önemli kazanımlar olarak görülen projeler var. Nene Hatun'a yapılacak kültür ve spor komleksi, olimpyat ve kuluçka merkezi isimli proje, Darıca-Gebze metrosu gelecek için ilçe halkını heyecanlandırıyor. Ama vatandaş yöneticileri yapacakları ile değil yaptıkları ile değerlendiren bir yapıya sahip. 

Darıca Ak Parti'yi yönetenler belediye çalışmaları kadar Ak Parti'nin genel icraatlarını da işleyerek bir çalışma yapacak. Mahalle teşkilat yapısı, ana kademesi, organ yöneticileri ciddi tecrübeye sahip. Ancak bana göre Darıca Ak Parti'nin performans çıtası seçimlerde ortaya çıkacak başta aday belirleme ve diğer etkenlere göre değişkenlik gösterecektir. 

Ana kademe yapısı içinde enerjisi çok yüksek isimler var... Feramuz Sağlam, Cüneyt Şentürk, İbrahim Pilavcı,Mustafa Aka, İsmail ramazanoğlu, Köksal Şakar ciddi görev adamları.
Ayrıca Enver Demirci, Ufuk Acay, Mevlüt Kocagöz partinin yönetimin kökleri durumunda. Fatih Ünsal, Menaf Yorgun Bıyık'ın ilçe başkanlığına geldiği günden beri yol arkadaşları. Kendilerini daha geri planda tutsalarda önemli tecürbeler.Mahalle yapılarından gelen Sabahattin Karayılan, Ersin Erik, Rüstem Kırkgül, Erdoğan Eyüboğlu seçim döneminde arazide yararlanılacak isimler arasında. Daha önce farklı bir partide ilçe başkanlığı yapan Memduh Kaya'da saat ve zaman seçmeden görev bekleyen bir tavırla Bıyık'la yol yürüyor.
İlçe kongresini tamamlamasının ardından ilçede ne kadar cenaze, taziye, düğün ve diğer cemiyet toplantıları varsa cidi bir hareketlilik yaşayan Darıca Ak Parti son dönemde Cumhurbaşkanı'nın Kocaeli'ye gelmesi, il kongresi süreci ve Afyon kampı nedeniyle bir durgunluk yaşıyor. Bu durgunluğu Darıca sahaları adına söylersek daha doğru olur. Ancak il kongresinin tamamlanması ile yaydan fırlamış bir ok misali Darıca'nın her karışında yer alan bir yoğunluk içinde olacaklarını tahmin ediyorum. 
Aslında Darıca'nın yapısı neyse partinin hem yönetim hem meclis üyesi yapısıda eş değer. Belediye Başkanı Karabacak'ı farklı değerlendiren Darıca'da ki kitlenin en küçük grupsal örneği yönetimin ve meclis üyesi grunun içinde görülebilecek durumda. 
Ortama göre soğukluk ve samimiyet şeklinde değişkenlik gösteren durumlar ve duygular artık ayyuka çıktığı yapının toparlanması için İlçe Başkanı Bıyık ayrıca bir efor harcayacak gibi görünüyor. 
Açıkcası bu sürecin şeklini şemalini izleyebilmemiz, ve iliklerimize kadar hmemiz için il kongresinin aradan çıkarılmasını beklemek şart.
Saygılarımla...

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: DARICA, AK, PARTİ'DE, NELER, OLUYOR?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı