Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 11:04
 
Darıca’da Bayat Ekmekler Çöpe Gitmedi
Ekmek israfına karşı dikkat çekmek ve bayat ekmeği değerlendirilmesi noktasında Darıca Park AVM’de bir yarışma düzenledi. Darıcalı öğrenci ve veliler bayat ekmek ile yapılan tariflerle dereceye girmek için yarıştı.
 
 
 
Darıca Haberi


Darıca Kaymakamlığı, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Darıca Park AVM’nin iş birliği ile yapılan, ekmek israfına dikkat çekmek ve bayat ekmeklerin kullanımı ile ilgili sosyal farkındalık oluşturmak amacı ile bir yarışma düzenlendi.  Düzenlenen yarışmaya Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Darıca Müftüsü Muharrem Bilgiç, Darıca Park AVM yönetim kurulu başkanı Abdullah Öz, okul müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Yarışmacı olarak Darıca’da bulunan ilkokul düzeyinde özel ve devlet okullarından birer öğrenci ve velileri katıldı. Yarışmada ünlü pasta tasarımcısı Burçin Birdane, yapımcı, senarist ve yönetmen Birol Güven, Gıda mühendisi Hicran Maraş, Kurs öğreticisi ve ilahiyatçı Sevda Şimşek gibi isimler jüri koltuğuna oturdu.

 

 

 FARKINDALIK YARATILDI

Gerçekleştirilen yarışmada Darıca kaymakamı Ömer Karaman bir konuşma yaptı. Kaymakam Karaman, “Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz ve Darıca Park AVM’ye teşekkür ediyorum. Günümüz dünyasında milyonlarca ekmek çöpe giderken, böylesine güzel bir farkındalıkla bayat ekmeklerin kullanılabilirliği aşılandı. Yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi. Kaymakam Karaman’dan sonra konuşan Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, “Yerli malı haftasının nasıl kutlanması gerektiğini tartışırken bu fikir ortaya çıktı. Bizde gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde bayat ekmekleri geri dönüştürerek farklı lezzetlerin ortaya çıkarıldığı bir yarışma düzenlenmesi kararlaştırıldı.” diye konuştu.

 

 

JÜRİ ZORLANDI

İlçe Milli eğitim Müdürü Oğuz’dan sonra Darıca Park AVM Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öz bir konuşma yaptı. Başkan Öz konuşmasında, “Bu güzel organizasyona ev sahipliği yaptık. Çok güzel bir yarışma olacak. Bu yarışma için öncülük eden Darıca Kaymakamımız Ömer Karaman, Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Oğuz ve tüm okul müdürlerine teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi. Gerçekleştirilen konuşmalardan sonra jüriler lezzet, sunum, tarife uygunluk, koku, kıvam, maliyet, orjinale uygunluk kriterlerini baz alarak kendilerine sunulan tariflere 100 üzerinden puan verdiler. Birinci olan yarışmacıya yarım altın, ikinci olan yarışmacıya çeyrek altın, üçüncü olan yarışmacıya gram altın ve her yarışmacıya 50 TL’lik hediye çeki hediye edildi.

 

 

EĞLENCELİ ANLAR YAŞANDI

Darıca’da faaliyet gösteren 20 ilkokuldan bir öğrenci ve velinin katıldığı yarışma renkli görüntülere sahne oldu. Anneleri jüri üyelerine bayat ekmekten yaptıkları tatlı, pasta, pide gibi tarifleri sunarken yarışmacı çocuklar da anneleri ile birlikte yarışmaya nasıl hazırlandıklarını anlattılar. Pasta yapımında malzemeleri karıştırıp pandispanya yaptıklarını neşe ile anlatan çocuklar yaptıkları tarifler ile ilgili şiirler okudular. Jürilerin sunumlar karşısında puanlama yapmakta zorlandığı yarışma bir birinci, iki ikinci, bir de üçüncü belirlenerek sona erdi. Üçüncü çocuğa Darıca Müftüsü  Muharrem Bilgiç, ikinci çocuğa Darıca Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, birinci çocuğa Darıca Kaymakamı Ömer Karaman hediyelerini verdi. Yarışmanın sonunda veli Özcan Işıl ve öğrenci İrem Işıl birinci, veli Serpil Mert ve öğrenci Salih Mert ile veli Yeliz Kaplan ve öğrenci Çınar Aras ikinci olurken veli Seda Cebesoy ve öğrenci Serenay Cebesoy üçüncü oldu.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Darıca’da, Bayat, Ekmekler, Çöpe, Gitmedi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı