Haber Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 09:53
 
Darıca’dan başka yer yok mu?
Darıca Haberi
Darıca’dan başka yer yok mu?

Pazar günü akşama doğru Darıca Aslan Çimento Limanı önüne gidip biraz balık keyfi yapayım dedim.

Bayramoğlu Ada’da oturan yazlıkçıların pazartesi günü işbaşı yapacak olmasından dolayı Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nin yoğun olacağını düşünüp Yelkenkaya yoluna yöneldim.  Hem biraz daha tarla, orman olmasından dolayı belki biraz böğürtlen toplarım hem de daha sakin bir yolculuk yaparım diye düşündüm.

Keşke düşünmeseydim. Düşünerek hareket etmenin bana bu kadar işkence çektireceğini nereden tahmin edebilirdim. Önce Kadınlar Plajının önünde yığınla toplu taşıma bekleyen kadınların yoğunluğu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Plajından çıkmış insanların bir ırmağın aktığı gibi yürüdüklerini gördüm. Hele bir de buraya kendi özel araçları ile gelenleri de hesaba katarsanız Yelkenkaya bu yolun nasıl bir durumda olduğunu hayal edebilirsiniz. QAslında hayal bile edilemez bir keşmekeşlik yaşanıyordu. Tekerlek dönmüyordu adeta.

Neyse bir şekilde kendimi Aslan Çimento, Darıca Sahili ve Darıca Şehir Merkezi kavşak noktasına atabildim. Normal süresi 4 dakikayı geçmeyecek mesafeyi yaklaşık 40 dakikada alabilmiştim. Sözde Aslan Çimento Limanına gidiyordum. Utanmadan birde aracın müziğini açmışım sözde keyifleniyordum. İlk komediyi Dudayev Park bölgesinde yaşadım. Güvenlik görevlileri bana, “Otoparkta yer kalmadı devam et. “ diyordu. Ben zaten otoparka girme derdinde değildim ki. Zaten lunaparkın ilerisine gidecektim. Israrla, “Bekleme yapma, devam et.” Demeye devam etti. Güldüm yürüdüm. Darıca Belediyesi’nin sıcak mangal alanına geldiğimde yaklaşık evden çıkmamla o noktaya gelmem arasında 1 saat 10 dakika gibi bir zaman geçmişti. Sağlı sollu park eden araçlar sadece tek yönlük bir araç mesafesi bıraksa da yol nasıl bir mucize içindeyse gidiş geliş çift yön işliyordu. Aslında işlemiyordu. Darıca’nın tüm insanları aynı anda Şehirler Kültürler Kaynaşması için sahile, mangal yapmak için o bölgeye, yüzmek için Yelkenkaya’ya gelmiş olsa bile bu kadar izdiham oluşamazdı. Çayırova’dan Gebze’ye, Beylikbağı’ndan hatta Dilovası’na kadar bir çok bölge halkı Darıca’ya hücum etmiş olmalıydı. Gelmelerinde sakınca yok ama yetmiyor ki Darıca bütün bu nüfus yoğunluğuna. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak Türkiye’de eşi ve benzeri dahi olmayan şölenler için her akşam Darıca sahiline 20Binden fazla insan geliyor diyor. İyi de 20 bin insanın 10 binden fazlası araba ile geliyor. Otopark yetmiyor. Yol yetmiyor. Mangal için barbekü yetmiyor. Plajda şezlong yetmiyor. Kum yetmiyor. Deniz bile yetmiyor.

Şu sosyal donatıların sayısının artırılması ve 4 ilçeden oluşan bölgemizde daha geniş alana yayılmasında sanırım biraz daha çalışma yapılması şart. Bayramoğlu plajları dışında yüzülecek alan ihtiyacı gerçeği güpegündüz ortada. 200 Bin nüfuslu ilçeye 50 barbekülü mangal alanı genişletilmeli.

Haftasonu keyfi yapmak ile işkence yaşamak arasında kalan insanların izdiham sorunu çözülse iyi olur. İnsanlar yolda, denizde, mangal alanında ağız kavgaları yapıyor. Sıcak bunaltmış. Daha kötüsü olması içten bile değil. Allah korusun.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darıca’dan, başka, yer, yok, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı