Haber Detayı
20 Eylül 2018 - Perşembe 13:32
 
Darıca'dan Kerbelaya gözyaşı aktı
Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Darıca'da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela'da katledilmesinin bin 379'uncu yılı dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi.
Darıca Haberi
Darıca'dan Kerbelaya gözyaşı aktı

Darıca Nenehatun Stadı'nda düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kerbela olayının konu alındığı mersiyelerin seslendirilmesi sırasında vatandaşların göz yaşlarını tutamadığı görüldü. Düzenlenen programa Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Kocaeli Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Darıca Ak Parti İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Darıca CHP İlçe Başkanı Yakup Törk, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Erdoğan, Darıca İlçe Müftüsü Muharrem Bilgiç, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, cami imamları ve vatandaşlar katıldı.
 
KERBELA BİRLİK VE BERABERLİK YERİDİR 
 
Anma programında konuşan Türkiye Caferiler Vakfı Genel Sekreteri Hasan Apaydın, “Bu anma programını 12 yıldır Türkiye Caferiler Vakfı olarak düzenliyoruz. Kerbela bizim birlik ve beraberliğimizin yeridir. Yüce mevlam bu birliğimizi bozmasın. Her daim vatanımızı, milletimizi daim eylesin. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 
 
KARABACAK: İSLAM COĞRAFYASI KERBELA OLDU 
 
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak yaptığı konuşmada, “Bizler alevisiyle, sunnisiyle, caferisiyle ümmeti bir, kitabı bir, kuranı bir neslin evlatlarıyız. Yüz yıllar önce yaşanan bu acıyı yıllardır yüreğimizde hissediyoruz. O günden bugüne kadar geçen sürede birlik ve beraberliğimiz çok şükür devam ediyor. Irak’ın bölünmemesi adına, Suriye’deki savaşın sona ermesi adına, Müslüman coğrafyasında yaşanan acıların dinmesi adına, kardeşin kardeşi öldürmemesi adına bizlerin birlik ve beraberliği daha önemli. Allah birlik ve beraberliğimizi daim kılsın” ifadelerini kullandı.
 
BEDİR'DEN KURTULUŞ SAVAŞINA TÜM ŞEHİTLERİ ANIYORUM
Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, “. Artık bu program Darıca ile özdezmiş gelenekselleşmiş bir duruma geldi. Vakfımızın, vatana, millete, cumhuriyete, Atatürk'e bayrağa, İslama olan duruşu örnek alınacak şekildedir. Bizde kaymakamlık olarak polisimizle, müftülüğümüzle ve diğer idari birimlerimizle bu programın sağlıklı bir şekilde yapılması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu program vesilesi ile Bedir'den Uhud'a, Çanakkale Savaşı'ndan Kurtuluş Mücadelesi'ne, 14 Temmuz'dan Güneydoğu'da mücadele ederken hayatlarını vermiş tüm şehitlerimizi saygı ile anıyorum. Kerbela tüm müslümanların ortak acısıdır. Bizlerde her yıl Darıca’da Kerbela şehitlerimizi anıyoruz. Devletine, vatanına, milletine bağlı vakfımız ile birlikte bu programı organize ederek hep birlikteyiz. Ben katılımcılara teşekkür ediyorum. Hepimizin bir kez daha başı sağolsun. Programda emeği geçen herkese teşekkür ederim. "dedi.
 
HZ. HÜSEYİN’İ ANLARSAK İSLAM COĞRAFYASINDA KAN OLMAZ 
Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz programda yaptığı konuşmada, "Hz. Hüseyin ve onun ailesi yer yüzüne güzellikler yaymak için harekete geçtiler. Onların derdi ve davası insanlıktı. Allah’tan aldıkları emirleri yer yüzüne yaymaktı. Kerbela’ya geldiklerinde onu davet edenler ona ihanet etmişlerdi. Neden bunları anlatıyorum biliyor musunuz? Eğer biz Hz. Hüseyin ve yol arkadaşlarını iyi anlarsak bugün islam coğrafyasında kan ve göz yaşı olmaz” şeklinde konuştu. 
 
HALA YEZİTLER BİTMEDİ
 
Caferi ve Ehlibeyt Derneği Başkanı Kemal Utar ile yöneticiler Ali Rıza Utar, Hasan Apaydın'ın katkılarından dolayı teşekkür edilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu anma programının son konuşmacısı oldu. Belediye Başkanı Karaosmanoğlu konuşmasında, "‘’Kerbela şehitlerini rahmetle anıyorum. Peygamberimiz’in torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in sevgisi hepimizin yüreğinde duruyor. Allah’ın en sevmediği şey zulüm ve zalimlerdir. Allah adaleti, adil olanları sever. Adaletli olmayı emreder. Her şeyi hak terazisinde tartarak yapmalı ve yaptırmalıyız. Bunun yolu da çok çalışmaktan, birlik ve beraberlikten geçiyor. Kardeşçe, barış içinde, huzur içinde yaşayacağımız günler bizi bekliyor. Yezit zulmüne başkaldırmasın diye Hz. Hüseyin'e neler teklif etti. Ama onun duruşu, tenezzül etmeyişi bizlere de bu günümüzde örnek olmalıdır. Kerbela olayı tarihte yaşanmış bitmiş bir olay olarak kalmamalıdır. Bugün İslam coğrafyasında yaşanan zulüm ve bu zulümü yapan Yezit anlayışlı bir çok insan ve devletler var. Günümüzde bu Yezitler nasıl varsa Hz. Hüseyin'i örnek alan insanlarda olmalı. Hz. Hüseyin'i şekil olarak değil, ahlak olarak, vicdan olarak, sevgi olarak, birlik beraberlik olarak, duruşu ile, Allah'a inancı ile, peygambere sevgisi ile örnek almalıyız.’’ ifadesini kullandı.
 
KIZILAY KAN BAĞIŞI YAPTI
 
Kerbela Şehitlerini Anma Töreni’nde Kur’an okundu, ağıtlar yakıldı, günün anlam ve önemini belirten tiyatro gösterisi yapıldı, konuyla ilgili konuşmalarda ise ehlibeyt sevgisi anlatıldı. Caferi ve Ehlibeyt Derneği yöneticileri de törende yaptıkları konuşmalarda, kendilerine her zaman destek olan Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür etti. Darıca Nene Hatun Stadı’nda Kızılay’ın kurduğu stantlarda kan bağışı kabul edilirken, 3 bin kişilik yemek ve yas helvası dağıtıldı.
 
 
 
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Darıca'dan, Kerbelaya, gözyaşı, aktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı