Darıcalı Kadınlara Meme Kanseri Anlatıldı
Haber
02 Kasım 2018 - Cuma 10:38
 
Darıcalı Kadınlara Meme Kanseri Anlatıldı
Darıca Halk Eğitim Merkezi’nde öğrenim gören kadın kursiyerlere, Darıca Farabi Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından seminer verildi.
Darıca Haberi
Darıcalı Kadınlara Meme Kanseri Anlatıldı

Verilen eğitimlerde kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olduğuna dikkat çekildi. Seminerde konuşma yapan KETEM görevlisi, “Ülkemizde her bir yıl içinde yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Türkiye’de görülmekte olan kanserin sıklığı Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre daha düşüktür. Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle, kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmalıdır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun 70’ni kapsaması gerekmektedir.

ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI

Sağlık Bakanlığımızın ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 208 adet KETEM mevcuttur. Yeni KETEM’ler olabildiğince hastane dışında ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmakta olup tarama oranlarımız yeni açılan KETEM’lerle birlikte giderek artmaktadır. Bireyler de kendi vücutları hakkında bilgi sahibi olmaya, olağan dışı bir değişikliğin fark edilmesi adına teşvik edilmelidirler. Sağlık çalışanları ve bireyler erken teşhisin değeri hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darıcalı, Kadınlara, Meme, Kanseri, Anlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı