Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 08:39
 
"Darıcalı’nın hakkını savunacağız!"
CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak düzenlenen basın toplantısında bir açıklama yaparak, “Darıca halkının hakkını sonuna kadar savunacağız” dedi.
Darıca Haberi

CHP Darıca İlçe Başkanı Gürel Yıldırım, dün ilçe binasında bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına ilçe başkanı Gürel Yıldırım, İlçe Kadın Kolları Başkanı Oya Akdeniz, ilçe gençlik kolları başkanı Ümit Kızılbuğa, CHP Darıca Belediyesi meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri katıldı. Gerçekleşen toplantıda ilk olarak ilçe başkanı Gürel Yıldırım bir konuşma yaparak, “Son meclis toplantısı gerildiği için anlatmak istediklerimizi anlatamadık diye düşünüyorum. Darıca halkının bilgilendirilmesi adına verdiğimiz önergeler var” dedi.

DARICA’NIN GELECEĞİ PLANLANMIYOR

Başkan Yıldırım “Toplanma alanları ile ilgili olarak okullar ve spor salonları bilinir. Ancak biz okullara güvenmiyoruz. Bu alanlara konteynerler konulmuştu. Toplanma alanlarının yüzde 90’ı bu halini barındırmıyor. Sadece belediye değil AFAD’ın ve Büyükşehir’in de devreye girmesi gerekiyor. Bütçe ve stratejik planlar bu meclise geldi. Stratejik planları elimize aldığımızda büyük yanlışlıklar gördük. Darıca’nın geleceği planlanmıyor. Yeni bir imar planına ihtiyaç var. Bugün için Darıca’da bin-bin 500 m2 parselin altına imar izni verilmemeli. Darıcalılık kültürünün geliştirilmesi veya aidiyetin oluşturulması için belediye hiçbir şey yapmıyor. Kültür merkezi diye yaptıkları bir garabet var. Düğün salonu ve market olan yere belediyenin bazı birimleri taşıyacaklar. Birçok hizmet var ki bunları Darıca Belediyesi yapmayacak olan projeleri stratejik plana koymuşlar. Plan gayri ciddi hazırlanmış. Buna muhalefet ediyoruz dedik.” dedi.

SÖZÜMÜZ KESİLDİ!

Yıldırım’ın ardından söz alan CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak, “Son mecliste biz kendimizi ifade etmeye çalışırken sözümüz çok kesildi, meclis biraz gerildi. Bu sebepten ötürü kendimizi tam ifade edemedik. 15 yıldır Darıca halkının bir mağduriyeti söz konusu. Son meclis toplantısında AK Parti Darıca Belediye Meclis Üyesi Nuran Kurşun bize 5 yıl beklememiz gerektiğiniz söyledi. Ancak Kurşun’un unuttuğu bir nokta var. 9 yıl boyunca AK Parti Darıca İlçe Başkanlığı yapan isim belediye başkanı oldu. Biz kimseye yeni gelin muamelesi yapamayız. Mecliste olsak da olmasak da biz her daim Darıca halkının hakkını sonuna kadar savunacağız” dedi.

YENİLENİP GÜÇLENDİRİLMELİ

Sarıtoprak’ın ardından konuşan CHP Darıca Belediyesi Meclis Üyesi Aydın Işık ise, “Geçen mecliste gündeme gelen Dudavey Parkı’ndaki zemin değişikliği vardı. Bu bölgede yapılan komisyon toplantısında önlemlerin ne olduğu yönünde bir karar yok. Bu sebepten dolayı bu alanının tamamının önlem alınması gerektiğini belirttik. Bölge deprem bölgesi olduğu için ciddi önlemler alınması gerektiğini ifade ettik. Elit Otel’in olduğu yerde yapı yasaklı idi. Ancak daha sonra inşaat başlayınca kaymalar oldu. Aynı şeyler olmaması için gerekli önlemler için muhalefet şerhimizi koyduk. Deprem toplanma alanları bölgemde 26 tane. AFAT’ın sitesinde görülen alanların tamamı okul bahçeleri, camiler veya belediyeye ait parseller. İnsanların toplanabileceği bir kriter yok. Bunun için mecliste öneride bulunduk. Bu mecliste de birkaç artçı depremden sonra gündeme geldi. Deprem toplanma alanlarının sıkıntılı olduğunda belediye başkanı haberdar. Yapıların birçoğu deprem öncesi ve hasarlı. Bu yapıların biran önce incelenip yenilenmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Darıcalı’nın, hakkını, savunacağız!",
Yorumlar
Haber Yazılımı