Haber Detayı
28 Haziran 2019 - Cuma 16:55
 
Darıcalı şempanzelerin gönüllü annesi!
Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi veteriner hekimi Hilal Akbaş, annelerinin bakmayı reddettiği bebek şempanzeler Gölge ve Jane’a gönüllü annelik yapıyor.
Darıca Haberi
Darıcalı şempanzelerin gönüllü annesi!

Özellikle Afrika ülkelerinden farklı sektörlerde kullanılmak üzere kaçak yollarla dünyanın dört bir yanına dağıtılan egzotik hayvanlar, milyarlarca dolarlık pazar oluşturuyor. Yolu Türkiye’ye hayvan kaçakçıları ile düşen ‘Kınalı’ isimli dişi şempanze evcil hayvan dükkânlarında satılmak üzereyken Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin yaptığı bir baskının ardından kurtarılarak Darıca’da bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ne gönderildi. Belirli aralıklarla iki yavru doğuran Kınalı, travmatik geçmişi nedeniyle kendi bebeklerine bakmayı reddetti.

ŞEMPANZE OLMAYI ÖĞRENDİM 

Gölge ve Jane adı verilen bebeklerin kaderleri veteriner hekim Hilal Akbaş ile tanışmalarının ardından değişti. Annesiz kalan Gölge ve Jane’e annelik yapan bakıcıları Hilal Akbaş onların kendisine değil kendisinin onlara ayak uydurduğunu söylüyor. Bir şempanzenin nasıl davrandığını, nelerden hoşlandığını, yavrularına nasıl baktığını araştırdığını belirten Akbaş, bebek şempanzelerin annelerini taklit ederek onlarla uyum sağlamaya çalışıyor. “Bizim burda esas amacımız onları tekrar sosyal aile yapılarına kavuşturabilmek” diyen Akbaş, “Şimdi iki buçuk yaşına giren Jane, kardeşi Gölge’ye nazaran daha karakterli olsa da topluluk içerisinde iki kardeş birbirlerine her daim destek veriyor. Egzotik hayvanlar evcil hayvan olarak görülemez. Gölge ve Jane’in anne ve babasından ayrı olarak bizim himayemizde büyüyor olması onun annesinin evcil hayvan olarak satılmasıyla başlayan bir hikâyenin sonucu” dedi. En büyük isteklerinin hayvanların doğada yaşaması olduğunu söyleyen Akbaş, nesli tükenmekte olan türlerin koruma programlarına iştirak ettiklerini, üremelerinin kontrol altında tutulmak istenmesi nedeniyle de kendilerini misafir ettiklerini belirtiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darıcalı, şempanzelerin, gönüllü, annesi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı