Haber Detayı
03 Haziran 2018 - Pazar 14:04
 
Dedeoğlu “İttifakta Yakın Htiğiniz Partiye Oy Verin”
DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, seçime girmemeleri ile ilgili süreci ve seçim çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dedeoğlu, “Biz genel merkezimizin kararına uyacağız. Seçim çalışması yapıyoruz ama bu süreçte para harcamıyoruz. Bize soran herkese Millet ittifakına destek verilmesini söyleyerek, ittifakta kendinize en yakın htiğiniz partiye oy verin diyeceğiz.” dedi.
 
 
 
Siyaset Haberi


24 Haziran erken genel seçimlerine girmeyen DSP’nin İl Başkanı Halim Dedeoğlu, diğer partilerin il başkanlarına göre en rahat siyasilerden biri. Seçime girmemeleri ile ilgili süreci anlatan ve seçime girmemelerine rağmen para harcamadan seçim çalışması yaptıklarını belirten Başkan Dedeoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun kararının hukuki olmadığını da söyledi.

ŞARTLAR DEĞİŞTİRİLDİ

YSK’nın Ocak ayında partilere seçime girme yazısı gönderdiğini belirten Dedeoğlu, ancak geçtiğimiz ocak ayında ise yasalar çiğnenerek yeni şartların getirildiğini kaydetti. Daha önce siyasi partilerin il ve genel merkez kongrelerini yapması yeterli şart olurken ocak ayında bu şart il, ilçe ve genel merkez olarak değiştirildiğini söyleyen Dedeoğlu, “Bizim örgütlü olduğumuz 42 ilde sadece iki ilçenin kongresi yapılmamıştı. O iki ilçenin 25 Nisan ve 28 Nisan’da kongreleri yapılacaktı. Seçim süreci zaten 30 Nisan’da başlıyordu.

AİHM’E BAŞVURDUK

Bu sebeple seçime girmesinin önü kesilen partimiz karara iki kere itiraz etti. Aynı şekilde seçime girmeyeceği açıklanan Hüda Par’ın itirazı kabul edildi ama bizim itirazlarımız kabul edilmedi. Tabi Türkiye’de YSK’nın kararını yargılayacak ya da sorgulayacak bir kurum olmadığı için biz de AİHM’e başvurduk. Süreç ile ilgili de bir dosya hazırlayarak Millet İttifakı’na teslim ettik. DSP’nin seçime sokulmayacağı belliydi. CHP’nin İYİ Parti için yaptığı hamleyi DSP için de yapmasını beklerdik. CHP’nin İYİ Parti için 15 vekil göndermesini doğru bulduk. Keşke DSP için de yapsaydı” dedi. 

CENGİZ SARIBAY’A KIRGIN

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a olan kırgınlığını anlatan Dedeoğlu, “19 Mayıs anma törenlerinde AK Parti, İYİ Parti, CHP İl başkanları vardı. Cengiz abi beni görünce dönüp ‘İktidara sırtınızı yasladınız’ dedi. O kadar insanın içinde hukuk çiğnenerek seçime sokulmamış bir siyasi parti başkanına bunu söylemek çok doğru olmadı. Bu söylemlerin karşısında genel merkezimizin millet ittifakında CHP’yi destekleme kararına rağmen bu destek gönüllü olmayacak.

PARA HARCAMIYORUZ

Biz çalışma yaparken genel merkezimizin kararına uyacağız. Ancak bize soran herkese millet ittifakında kendinize en yakın htiğiniz partiye oy verin diyeceğiz. Seçim çalışması yapıyoruz ama bu süreçte para harcamıyoruz. Biz partimize bayraklarımızı astık. Ancak sokakta seçim namına bir şey yok zaten. Eş dostla bir araya geliyoruz, ev toplantıları yapıyoruz, esnafları ziyaret ediyoruz. Gittiğimiz her yerde Millet ittifakına destek verilmesi gerektiğini söylüyoruz.

GİDECEK BAŞKA YERİMİZ YOK

Bizim gidecek başka yerimiz yok. Bu seçim Türkiye için çok önemli. Cumhuriyet en güzel rejim. Bunun için Millet İttifakına destek vermek hepimiz için önemli bir dönüm noktası. Seçim kararı alındığında biz çok heveslendik ve plan, program yapmaya başladık. Çünkü bu seçimde ittifaklarla seçim barajı olmayacağı için DSP baraj altında kalacak diye başka siyasi partilere oy veren DSP’liler geri dönecekti ve bizim oyumuz Türkiye’de yüzde 8’in altına düşmeyecekti. Ancak YSK’nın kararı moral ve motivasyonumuzu bozdu” dedi.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Dedeoğlu, “İttifakta, Yakın, Htiğiniz, Partiye, Oy, Verin”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı