Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 16:46
 
“Deprem gerçek, tedbir şart”
Gebze Haberi
“Deprem gerçek, tedbir şart”

“Gebze’de Deprem Tehlikesi ve Olası Etkileri” konulu program Gebze Ticaret Odası salonunda gerçekleşti. Programda konuşan Başkan Çiler, “99 depreminde çok büyüler acılar yaşadık ama Elazığ depreminde de gördük ki ders almamışız. Biz depremin etkisi geçince her şeyi unutuyoruz. Depreme hazırlıklı olalım. Her şeyi devletten beklemek olmaz. İşin uzmanı değiliz. Uzmanlarımızın fikirlerini almalıyız" dedi.

“Gebze’de Deprem Tehlikesi ve Olası Etkileri” konulu program Gebze Ticaret Odası salonunda gerçekleşti. Düzenlenen deprem panelinde depremin sanayi tesislerindeki etkilerini Pof. Dr . Bülent Akbaş, Gebze’de deprem tehlikesinde Prof. Dr. Selçuk Toprak ve Ahu Mutlu, depremin yapılardaki olası etkilerinde ise Dr. Ahmet Anıl Dindar ve Ülgen Mert Tuğsal söz aldı. Deprem paneli Gebze Teknik Üniversitesi, TMMOB İMO Gebze ve Gebze Ticaret Odasının katkılarıyla düzenlendi.

MAALESEF GRİP VİRÜSÜ KONUŞUYORUZ

Panelde ilk olarak İnşaat Mühendisleri Odası Gebze şube başkanı Ahmet Kadı söz aldı. Kadı konuşmasında "35 Bin kayıp yaşadık depremde. Deprem bir gerçek. Grip virüsünü konuşur hale geldik. Yerel yönetimler ve yetkililer herkes üzerine düşeni yapmalı. Gebze’yi hak ettiği yere gelmeli. Siyaset konuştuğumuzu düşünenler var. Asla böyle değil. Sesimizi duyması gerekenler hala aramızda değil. Deprem magazin konusu değil. Zinnur Büyükgöz başkanımızın depremle ilgili çalışmalarını yerinde buluyoruz. Tabi ki yetmez. Depremi anlatıp deprem gerçeği konusunda aydınlatmaya devam edeceğiz. Biz artık depremle anılan değil depreme karşı önlem alan bir kent olmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

DEPREM GERÇEK, TEDBİR ŞART

Panelde söz alan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler; "99 depreminden bu yana uzun süre geçti. Ülkemiz büyük deprem acıları yaşadı. Çok sayıda vatandaş kaybettik. Elazığ depreminde yaralar sarılsın diye yardım gönderdik. Gördük ki deprem konusunda insanlar Türk insanı yardımsever millet. Can kayıpları yanında ekonomik kayıplar yaşadık. Bugün on beşten fazla deprem olmuş. Yerel yöneticilere iş düşüyor. Biz depremin etkisi geçince her şeyi unutuyoruz. Bölgemizdeki yorgun ve yaşlı binalar var. Bunların durumu nedir merak ediyorum. AFAD konusunda gönüllü olmamız gerekiyor. Toplanma merkezi isteğimiz var. Allah hepimizi korusun. Depreme hazırlıklı olalım. Her şeyi devletten beklemek olmaz. İşin uzmanı değiliz. Uzmanlarımızın fikirlerini almalıyız" ifadesini kullandı.

HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR

Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi; "deprem konusunda dersimize çalışmalıyız. Güzel bir program gerçekten. Biz de Çayırova olarak hazırlık yaptık. Ülkemizi yönetenler değil vatandaşın da bilinçli olması gerekir. Atmamız gereken adımlar konusunda hazırız" şeklinde konuştu.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler; paneldeki konuşmasında şunları söyledi. "Deprem programının önemi büyük. Önlemler konusunda bu programın vesile olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

DEPREM YERİN DERİNİNDE OLUŞUYOR

Panelde konuşan GTÜ öğretim görevlisi Doktor Ahu Mutlu, "Kıtalar farklı mekanizmalara sahip. Dünyada büyük depremler varken biz ülke olarak bu kadar yüksek depremler yaşamıyoruz. Şili ve Japonya'da yüksek ölçekli depremler var. Deprem yerin derinliğinde meydana geliyor, biz buna merkez üssü diyoruz. Depremin büyüklüğü aletsel olarak ölçülen değerdir" şeklinde konuştu.

DEPREMLER GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ ÇIKARDI

Panelde söz alan Prof. Dr. Selçuk Toprak, "deprem zayıf ve kuvvetli yönleri ortaya çıkarıyor. Bunlardan ders aldıkça başarılı oluyoruz. Erzincan depremi, bir yıl sonra deprem yönetmeliklerine başlangıç oldu. Niigata ve Alaska depremi sıvılaşma çalışmalarını beraberinde getirdi.99 depremi sonrasında zemin incelemeleri detaylandı. Fay kırıldığı an ilerleyişi hızlı oluyor. Yeryüzünde her an bir hareket oluyor. Sağlam binalar depremden etkilenir ancak yıkılma noktasına gelmez" diyerek katılımcıları bilgilendirdi.

DİNDARDAN DEPREM BİLGİLERİ

Deprem panelinde söz alan doktor Ahmet Anıl Dindar, depremde bildiklerimizi ve bilmediklerimizi anlattı. Deprem tehlike haritalarını anlatan Dindar, "Deprem yer hareketi düzeyleri önemli. Binaların yaşı ve düzeyi önemli. Yıllar arasında bina içindeki değişim önemli veri" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Deprem, gerçek,, tedbir, şart”,
Yorumlar
Haber Yazılımı