Haber Detayı
13 Şubat 2016 - Cumartesi 15:08
 
Derince Limanı'na 400 bin metrekare dolgu yapılacak
Kocaeli'nin Derince İlçesi'ndeki Derince Limanı 39 yıllığına Safi Holding'e kiralanarak Safi Port adını alırken, Kocaeli Valiliği limana 400 bin metrekare dolgu ve dip taraması yapılması için hazırlanan proje için 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararı verdi. Limanın önündeki alana 2 yıl içerisinde 212 metrekarelik, sonrasında ise 188 bin metrekare olmak üzere toplam 400 bin metrekare dolgu yapılacak.
- Haberi
Derince Limanı'na 400 bin metrekare dolgu yapılacak

Özelleştirme kapsamına alınan Derince Limanı'nı 39 yıllığına kiralayarak "Safi Port" adını veren Safi Holding, geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren limanın işletmesini aldı. D-100 Karayolu'nun kenarındaki, içerisinden demiryolunun geçtiği limanda yeniden yapılanma başladı. Safi Port'ta dolgu yapılması için proje hazırlandı. Safi Holding'in Safi Port için hazırladığı "Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi" 2 Şubat tarihinde Kocaeli Valiliği'ne sunuldu. Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün sitesinden bugün yapılan duyuruda ise, "Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği Anonim Şirketi Kocaeli Derince Şubesi tarafından yapılması planlanan Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosya incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi'ne Valiliğimizce "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı verilmiştir" açıklamasında bulunuldu. 

2020 YILINA KADAR 400 BİN METREKARELİK ALAN DOLDURULACAK 

Projeye göre, limanda daha önce yapılan 87 bin 719 metrekare dolgu alanı bulunduğu belirtilerek, yeni yapılacak dolgu alanlarının 2 aşamadan oluşacağı, 2016 ve 2017 yıllarında 212 bin metrekarelik alanın, 2018 ve 2020 yıllarında ise 188 bin metrekarelik alan olmak üzere toplam 400 bin metrekarelik alanda dolgu yapılacağı bildirildi. Yeni yapılacak dolgu alanlarıyla birlikte toplam 487 bin metrekarelik dolgu alanı yer alacak. 

DENİZDEN 785 BİN METREKÜP MALZEME ÇIKARILACAK 

Ayrıca, dolgunun haricinde deniz dibi taraması yapılacak. Projede, deniz dibi taraması deniz seviyesine ve dip özelliklerine göre yapılacak olup, gemilerin su çekimine uygun olarak, deniz tabanında topuk, yükselti bırakılmayacak şekilde en fazla eksi 5 ve eksi 18 metreye kadar taranarak derinleştirilecek. Dip tarama işlemi sonucunda yaklaşık 785 bin metreküp hacminde malzeme çıkacağı öngörülmekte. Dip tarama işleminin ise 2017 ile 2020 yılları arasında yapılması planlanmakta. 

ÇED OLUMLU RAPORU GEREKLİ 

Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok dolgu için ÇED olumlu raporu olması gerektiğini belirterek, "Kocaeli Valiliği'nce verilmiş bir karar var. ÇED gerekli değildir şeklinde. Dolgu için böyle bir karar verilmesi hukuken olanaklı değildir. 10 bin metrekarenin üzerindeki her dolgu için 'ÇED olumludur' belgesine ihtiyaç var. Bu tesis için Özelleştirme İdaresi dolgu imar planlarını yaptığı, aynı Galata Port örneğinde olduğu gibi bunun da hukuksuz olduğu, yasadışı olduğu ortadadır. Dolgu imar planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapar. Yeni bir mevzuat çıktı, güya bazı projeler ÇED'den muaf tutulabilir diye. Fakat bunlar kamu yatırımları için söz konusudur. Şu anda burası bir kamu yatırımı değildir. Üçüncü şahısların, bir yatırımcı firmanın bir dolgu çalışmasıdır. Bu çalışma tamamen yasaya aykırıdır. Kıyı Kanunu'na aykırıdır, ÇED kanununa aykırıdır, her yönü ile hukuken sakıncalıdır" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Derince, Limanı'na, 400, bin, metrekare, dolgu, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı