Haber Detayı
17 Ağustos 2016 - Çarşamba 08:25
 
DHKP/C üyesi olduğu iddia edilen Başak Çağlar Ataşer tutuklandı
MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde Üç gün önce annesi, kız kardeşi ve çocuğu ile tatile gelen, hakkında yakalama kararı bulunan ve DHKP-C üyesi olduğu belirtilen 40 yaşındaki Başak Çağlar Ataşer, gözaltına alınıp, tutuklandı. İşte son dakika gelen haberin ayrıntıları...
- Haberi
DHKP/C üyesi olduğu iddia edilen Başak Çağlar Ataşer tutuklandı

Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, otel kayıtlarından Ankara Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında ’Patlayıcı, yakıcı ve öldürücü alet ve ateşli eşyayı meskun mahalde ateşlemek, patlatmak ve bırakmak’ suçundan yakalama kararı bulunan Başak Çağlar Ataşer’in, üç gündür Bodrum’da olduğunu belirledi. Bunun üzerine Ataşer’in, annesi, kız kardeşi ve çocuğu ile kaldığı Akyarlar Mahallesi’ndeki otele bu sabah operasyon düzenlendi. Başak Çağlar Ataşer gözaltına alındı. Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülen Ataşer, buradaki ifadesinde, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi birinci sınıfında iki aylık öğrenciyken okuldaki öğrenci olaylarına karıştığı için yakalandığını belirtip, "DHKP/C örgüt üyeliğinden ve molotofkokteyli atmak suçundan yargılanarak 14 yıl ceza aldım. 1995 - 2003 yılları arasında 8 yıl süre ile cezaevinde yattım.


Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Başak Çağlar Ataşer, tutuklanarak Muğla E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.Af ve infaz yasa değişiklikleri nedeniyle 2003 yılında tahliye oldum. Örgüt ile iki aylık öğrencilik dönemi dışında hiç irtibatım olmadı. Cezaevinde yattığım dönem içerisinde bile örgüt mensuplarının bulunduğu koğuşta kalmayı kabul etmeyerek diğer koğuşlarda kaldım" dediği öğrenildi.

DHKP/C NEDİR

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (kısaca DHKP-C), 30 Mart 1994 tarihinde Devrimci Sol örgütünün partileşme kararı alması ile Dursun Karataş liderliğinde kurulan yasadışı Marksist-Leninist partidir. Parti (DHKP) siyasal faaliyetler ve propagandadan, Cephe (DHKC) ise askeri örgütlenme ve silahlı eylemlerden sorumludur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DHKP/C, üyesi, olduğu, iddia, edilen, Başak, Çağlar, Ataşer, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı