Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 15:24
 
Dikkat! Korona yaz ayında patlayabilir!
Sağlık Haberi
Dikkat! Korona yaz ayında patlayabilir!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, yaz aylarında virüsün kontrolü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Azap, bu aylarda küçük patlamaların olacağını vurguladı. Peki Ekim'den sonra durum ne olacak? Okullar açılacak mı? Virüs ne yönde mutasyon geçirebilir? Kış aylarında yeni bir kısıtlama dönemine girilebilir mi? İşte Prof. Dr. Azap'tan merak edilen soruların cevapları...
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, corona virüsü sürecinde son gelişmeleri yorumladı.
Azap, "2. dalga kesin olacak. Nisan ayında yaşadığımız kadar yüksek olmasını çok beklemeyiz. Çünkü toplumda bir hazırlıklılık oluştu; insanlar daha bilinçli, kurumlar nasıl davranacağını biliyor. İkincisi, çok fazla olmasa da kitle bağışıklığı oluştu. Artık toplumun tamamı virüse duyarlı değil. Geçirmiş olan kişilerin sağladığı bir bağışıklık söz konusu olacak. O yüzden ikinci dalganın nisanda yaşadığımız kadar hızlı ve yüksek bir dalga olmama olasılığı daha yüksek.


VİRÜSTE ÇOK BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİK OLMASINI BEKLEMİYORUZ
Ancak burada bilinmezlikler var. Güçlü şekilde bir virüs örneği yapısal değişikliğe uğrayabilir. Geçirdiği yapısal değişiklik örneğin onun bulaşma yeteneğinde bir değişikliğe sebep olabilir yani daha hızlı ve kolay bulaşabilir ya da başka bir yolla da bulaşabilir. O zaman 2. dalga birinciden yüksek olabilir. Ama bunun tersi de söz konusu olabilir. Yani virüsün geçirmiş olduğu değişiklik onun bulaşma özelliğini bizim açımızdan olumlu yönde etkileyebilir, daha zor bulaşabilir hale gelebilir. Hatta insanlarda, solunum yollarında reseptörlerimize hiç tutunamaz hale bile gelebilir. O zaman da tıpkı sars virüsü gibi ortadan kalkabilir.

Bu iki olasılık da var gündemde ama bunların olmasını çok beklemiyoruz. Onu da nereden biliyoruz? 5 milyonu aşan bir vaka sayısı oldu dünyada. Pek çok ülke virüsün genetik yapısını ayrıntılı bir şekilde takip ediyor. Evet değişikliğe uğruyor şu an; 8 ana kola ayrılmış durumda virüs, onun alt kolları var. Ama çok büyük bir değişiklik olmadı. Önümüzdeki aylar içerisinde de çok büyük bir değişiklik olmasını beklemiyoruz.
OKULLAR AÇILIR AMA…

Mesela Nisan ayında o dalganın yüksekliğini belirleyen en önemli faktör bizim aldığımız önlemler oldu; okulların kapanması, toplu etkinliklerin yasaklanması gibi. Dolayısıyla son baharda bu önlemlerin bir kısmına yeniden dönmemiz gerekebilir. Eylül’de belki açılır okullar ama açıldıktan sonrra görürüz durumu. Yani çok dinamik bir süreç bu ,yeni gelişmeler ışığında sürekli kararlarınızı gözden geçirip en doğru kararı vermeniz gereken bir süreç. Eylül’de okullar açılır Ekim-Kasım’da havalar soğumaya başladığında nasıl bir ikinci dalga göreceğiz ona bakarak bazı önlemler tekrar hayata geçirilebilir.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN SONRA OLUŞAN YOĞUNLUK NASIL ÖNLENEBİLİR?

Sokağa çıkma yasağından sonra dışarıdaki hareketliliği önlemek bireylerin görevi. Belki bu sokağa çıkma yasaklarını da gözden geçirmek gerekebilir, yeni veriler ışığında. Belki önümüzdeki dönemde aralıklı sokğa çıkma yasakları uygulanmayıp herkesin her zaman az hareket etmesini sağlayacak önlemleri almak gerekenilir. Dolayısıyla bu yasak olmadan da hep belli bir azlık düzeyinde hareketliliğin devamlılığını sağlamak mümkün olabilir belki.

Bizim hep söylediğimiz söylerken de çekindiğimiz bir konu var sanki topu sürekli vatandaşa atıyormuşuz gibi oluyor ama gerçekten bireysel davranışlarımız belirleyecak aslında bu salgının toplumda ne kadar yayılacağını. Fizik mesafeyi koruma konusunda, el hijyeni konusunda, maske konusunda dikkat edersek aslında hareketli olmamızın da bir sakıncası yok.


PAZARLARDA AÇIKTA SATILAN YİYECEKLERDEN BULAŞIR MI?
Pazarlarda satılan açık peynir, zeytin gibi yiyecekleri satanlar maske ve eldiven taktığı sürece hiçbir sorun olmaz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dikkat!, Korona, yaz, ayında, patlayabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı