Dilovası ‘Gazileri’ unutmadı
Haber
19 Eylül 2019 - Perşembe 15:22
 
Dilovası ‘Gazileri’ unutmadı
Dilovası Haberi
Dilovası ‘Gazileri’ unutmadı

Dilovası’nda Gaziler Günü kutlamaları Belediye Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan,  Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, Belediye Meclis üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri ile birim müdürleri, gaziler, askeri erkân, gazi aileleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam eden tören, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ile devam etti.

GAZİLER YEMEKTE AĞIRLANDI

Çelenk sunma ve Belediye toplantı salonunda gerçekleşen toplantının ardından gazileri ve protokolünü yemekte ağırlayan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, "Ya istiklal ya ölüm!" parolasıyla, bayrak ve vatan uğruna en çetin mücadelelere atılan, varlıklarıyla bize kahraman bir millet olmanın gururunu yaşatan gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Gününü kutlarım. Vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak ve aziz Türk Milletini var etmek için üstün bir cesaret ve feragat göstererek serden geçen Gazilere bir minnet borcu olarak idrak edilen bu günün en içten duygularla kutlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Şayir, TBMM tarafından Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü Türk milletinin ülkesine, milli ve manevi değerlerine, birlik ve beraberliğine yönelen tüm tehditlere karşı binlerce yıldır canı pahasına mücadele ettiğini ifade etti.

BAĞIMSIZLIĞIMIZIN SEMBOLÜ

Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan ise günün anlam ve önemine binaen, “Gaziler Günü bir minnettarlık ifadesidir. En kutsal görev olan vatan savunmasında ülkesi ve milleti için canını ortaya koyan silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz ve gazilik rütbesine ulaşan tüm vatan evlatlarına duyduğumuz şükran duygularının ifade edildiği bir gündür. Gazilerimiz; devletimizin varlığına, birliğine ve bütünlüğüne kasteden mihraklara karşı, canları ve kanları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile ülkemizin bizlere vatan edinilmesini ve vatan olarak korunmasını sağlamışlardır. Bu nedenle gazilerimiz; bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, ulusal birliğimizin ve cumhuriyetimizin onurlu sembolleridir. Bu düşüncelerle başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, hayattaki gazilerimize sağlıklı bir ömür dileklerimle şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası, ‘Gazileri’, unutmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı