Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 11:22
 
Dilovası’nda bebekler astımlı doğuyor!
Araştırmacı Gazeteci Doğu Eroğlu, Dilovası’nda bir araştırma yaparak Dilovası’nın sorunlarını gözler önüne serdi.
Dilovası Haberi
Dilovası’nda bebekler astımlı doğuyor!

Araştırmacı ve Gazeteci Doğu Eroğlu ve Recep Berber, Kömürcüler OSB’nin ilçede yarattığı halk sağlığı krizini Medyascope.tv için yaptıkları ‘Burada ve Şimdi’ programında araştırdı. Dilovası’nda Turgut Özal ve Kayapınar mahallelerinde mahalle halkı ile görüşen Eroğlu, Dilovası’ndaki çevre felaketini gözler önüne serdi. Kirli hava sebebi ile doğar doğmaz astım ve bronşit hastalığına yakalanan çocuklar, astım krizleri ile okula gidemiyor. Eroğlu söz konusu belgesel hakkında gazetemize özel açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Otoyollar, limanlar ve sanayi arasında kalmış bir ilçe Dilovası. Bilimsel çalışmalar havadaki ağır metallerin insanlarda birikip doğum yoluyla çocuklara geçtiğini, bölgede kanserden ölüm oranının ise dünya ortalamasının birkaç katı olduğunu çoktan ispatladı. Fakat son yıllarda ilçede yeni bir sorun daha var.

BEBEKLER ASTIMA YAKALANIYOR

Dilovası’nın en yüksek bölgesine kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi, tesis yakınında yaşayanlara göre, yaydığı toz ve yarattığı hava kirliliği yüzünden bebeklerin bile astıma yakalanmasına yol açıyor. Marmara Bölgesindeki kömür ithalatçısı firmaların tek mekânda toplaştırılmasıyla, bugün Dilovası’nda kurulu Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi, yani kısa adıyla Kömürcüler OSB ortaya çıktı. Kömürcüler OSB’de işlenen kömürün büyük bölümü Kolombiya, Güney Afrika, Avustralya ve Rusya gibi ülkelerden ithal edilip deniz yoluyla Türkiye’ye getiriliyor.

MAHALELLİ ASTIM OLDU

Gemilerin İzmit Körfezi’ndeki limanlara boşalttığı kömür, kamyonlara yüklenip Dilovası’ndaki Turgut Özal ve Kayapınar Mahalleleri yakınında kurulu Kömürcüler OSB’ye naklediliyor. Kömür, firmalar tarafından yıkandıktan sonra eleklerden geçirilip boyutlarına göre tasnif edilerek paketleniyor ve Türkiye’nin farklı bölgelerindeki alıcılara gönderilmeye hazır hale geliyor. Kömürün nakliyesi, yıkanması, elenmesi ve stoklanması sırasında ortaya çıkan kömür tozuysa yakınlardaki mahallelerin üzerine çöküyor. Kömürcüler OSB’ye birkaç yüz metre mesafedeki Turgut Özal ve Kayapınar mahallelerinde, hangi kapıyı çalsanız astım ya da bronşit hastalarına rastlıyorsunuz.”

ASTIMA YAKALANMA ORANI ARTIYOR

Eroğlu, Dilovası’ndaki mahalleli ile görüşmesinin ardından bebek ve çocuklarda ortaya çıkan hastalıkları konuşmak için Türk Toraks Derneği’nden Göğüs Hastalıları Uzmanı Halit Çalışır ile bir araya geldi. Uzman Çalışır’a göre;  yüksek partikül madde kirliliğine sahip bölgelerde gebelik sırasında anne karnındaki bebeklerde organ gelişimi sorunları gözlenmesi mümkün olduğunu söyledi. Çalışır ayrıca, bebekler astım ve benzer hastalıklarda dünyaya gelmese bile gebeliğini Dilovası’nda geçiren bir annenin bebeğinin hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksek olduğunu belirtti.

DİLOVASI ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

Araştırmacı Gazeteci Eroğlu, Dilovası’ndaki çevre felaketinin duyulmasında büyük etkisi olan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile de görüştü. Hamzaoğlu, “Kanserli ölümlerde Türkiye ortalamasının 2,6 katı üstünde olan Dilovası’nda bir araştırma yayımladık. Kömürcüler OSB yaptığı tozutma ile sorun yaratıyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı’nın 8 Nisan 2019 verilene göre 25 puan ile Kocaeli’de en temiz havanın Dilovası’nda gözüküyor. Bu çok ilginç. Dilovası’nın coğrafi boyutuna göre de bu imkansız ” dedi.  

KÜBRA AKABALI- ÖZEL HABER

Söz konusu araştırma belgeselini izlemek için tıklayınız

https://medyascope.tv/2019/04/17/burada-ve-simdi-1-dilovasinda-komur-bebekleri-bile-astim-ediyor/

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası’nda, bebekler, astımlı, doğuyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı