Dilovası’nda kimyasala izin yok!
Haber
05 Aralık 2019 - Perşembe 15:46
 
Dilovası’nda kimyasala izin yok!
Dilovası Haberi
Dilovası’nda kimyasala izin yok!

Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri A.Ş.’nin 20 adet Petrol ve Petrol Türevi Kimyasal Depolama Tankın İlavesi yapılması planlanan tanklarla ilgili olarak yapılan bilgilendirme toplantısı vatandaşların tepkisi ile son buldu.

Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri A.Ş.’nin 20 adet Petrol ve Petrol Türevi Kimyasal Depolama Tankın İlavesi yapılması planlanan tanklarla ilgili olarak ÇED Toplantısı bugün gerçekleştirildi. Dilovası Belediyesi Düğün Salonu ve Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Dilovası Belediyesi Başkanvekili Âdem Çarıkcı, Dilovası Belediyesi Başkan Yardımcısı Sinan Yaşar, Dilovası Belediyesi Genel Koordinatörü Ercan Güneş, AK Parti Dilovası İlçe Gençlik Kolları Başkanı Emre Sarıca, AK Parti Dilovası Belediyesi Meclis Üyeleri İcabi Türker, Yeniden Refah Partisi Dilovası İlçe Başkanı Ercan Oğuz, CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir, Ahmet Cebeci, EKOSDER Başkanı İsmail Sami, HDP Dilovası İlçe Eş başkanı Kadir Demir ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gerçekleşen toplantıda ilk olarak Altınel Firması adına Gözde Katıra yapılacak olan yeni tanklarla ilgili olarak bilgilendirmede bulundu. Katıra’nın ardından söz alan Dilovası Yeşil Alanı Koruma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci, “Bu toplantıda bir yolsuzluk vardır. 110 nolu parsel bana aittir. Yapılan tüm tesisler orman alanına ve Fatih Mahallesi’ne yapılmıştır. Yapılacak olan 20 tank ile 10 kişi istihdam edilecek ve 50 bin kişi zehirlenecek. Burada Fatih Mahallesi’nde yaşayan 1 veya 2 kişi var. Bu ÇED Toplantısının yapılması suçtur. Burada yapılan tamamen yolsuzluktur” dedi.

ÇED TOPLANTISINI HAYRETLE İZLİYORUZ

Cebeci’nin ardından konuşan Dilovası Ova Kooperatifi Başkanı Nizamettin Karadağ, “Bu ÇED toplantısını hayretle izliyoruz. Bu izinler neden ve nasıl alıyor merak ediyoruz. Bu firma ‘orman yapacağız’ diye yer alıyor. Ardından orman alanında yangın çıkması durumunda su tankı koyuyor. Daha sonra bu tanklara kimyasal maddeler konulmuş. Anibal’ın mezarının olduğu ve Dilovası’nın tek nefes aldığı yer. Tır parkı yapılan bir yeri kooperatif yapan birini cezaevine atacaksınız ancak orman alanına kimyasal tankları yapanlara bir şey demeyeceksiniz. Bu tanklar şehir dışına akıtılıp gemilere konulur. Şirkete ait bir metrekare dahi yeri yok” diye konuştu.

DÜZGÜN, “SANAYİYE KARŞI DEĞİLİZ”

Ardından konuşan Dilovası Fatih Mahallesi Muhtarı Şeref Düzgün, “Bizler sanayiye karşı değiliz. Ancak bu tankların içerisinde tankların dolum yaparken gaz sızmasından dolayı nefes alamıyoruz. Bu yer hala Çerkeşli olarak kayıtlarda geçiyor. Bundan dolayı bu tankları yapan firma tankları Çerkeşli’ye yapacağım deyince yetkililer bakıyorlar Çerkeşli Dilovası’na 3km uzaklıkta. Ancak yapılan tanklarla evlerimizin arasında 10 metre dahi yok. Bende kurulmasına karşıyım” dedi. Son olarak ise Dilovası Ağrılılar Derneği Eski Başkanı Ömer Yıldırım konuşarak, “Dilovası Belediyesi Başkan yardımcısına sesleniyorum. Buna izin vermeyin Dilovası hak ettiği yerde değil.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılanlar toplantının yapılmasına karşı olduklarını ifade ederek toplantıyı dağıttılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası’nda, kimyasala, izin, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı