Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 09:09
 
Dünyanın çevresini ölçtüler
'Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum VI' isimli TÜBİTAK projesi kapsamında Darıca Şehit Hasan Kaya İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri dünyanın çevresini ve boyutlarını ölçtü.
Darıca Haberi
Dünyanın çevresini ölçtüler

19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Fen ve Matematik Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Kalkan tarafından yapılan TÜBİTAK 4004-4005 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında 'Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum VI' projesi Darıca’da da hayata geçirildi. Daha önce Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan proje, bu kez de Darıcalı öğrenciler tarafından da yapıldı. Etkinlik hakkında bilgi veren Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, “TÜBİTAK 4004 Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum Projesi" kapsamında Darıca Şehit Hasan Kaya İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri 19 Mayıs Üniversitesinin Projesi kapsamında Dünya´nın çevre uzunluğunu hesapladı. 
ASTRONOMİ BİLGİLERİNİ GELİŞTİRMEK
Eratosthenes (M.Ö. 276), bir çubuk ve çubuğun oluşturduğu gölge boyunu kullanarak dünyanın şeklini, boyutlarını ve evrendeki konumunu, günümüz modern teknikleriyle ölçülen değerlere yakın sonuçlarla belirlemiştir. Bu felsefeye uygun olarak hazırlanmış 'Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum VI' başlıklı proje, Darıca Şehit Hasan Kaya İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Projedeki temel amaç, katılımcıların temel astronomi alanında farklı uygulamalı etkinliklerle bu alandaki bilgilerini geliştirmek, doğaya ve evrene karşı olan ilgilerini artırmak, temel fen kavramları ile ilgili öğrenme zorluklarını en aza indirmek, gençlere fen bilimlerini sevdirerek onları geleceğin Türkiye'sinin bilim insanı adayları olmaları için cesaretlendirmek ve bu amaçla aynı boylamdaki kuzey ve güney illerinde yaşayan öğrencilerin doğrudan kendi yapmış oldukları ölçüm ve gözlemler ile elde ettikleri bilgileri paylaşmak suretiyle eğitim sisteminde sadece bilgi olarak verilen dünyanın şekli ve boyutlarıyla ilgili kazanımlara ulaşmalarını sağlamak.” dedi.
KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, çevresini, ölçtüler,
Yorumlar
Haber Yazılımı