Haber Detayı
27 Nisan 2017 - Perşembe 11:31
 
Edebi Hayatta sınav cumartesi günü
Kocaeli Haberi
Edebi Hayatta sınav cumartesi günü

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Edebi Hayat Projesinin sınavı 29 Nisan Cumartesi günü yapılacak

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Edeb-i Hayat Okumaları” isimli kitap okuma projesinin sınavı 29 Nisan Cumartesi günü yapılacak. 7 bin 885 öğrencinin başvuru yaparak sınava gireceği projenin sınavı, 12 ilçede Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği okullarda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Sınav saat 10.00’da başlayıp 12.00’de sona erecek. Sınava katılan öğrencilere 120 soru sorulacak. 5 Mayıs’ta sonuçların ilan edilmesi sonrası 13 Mayıs tarihinde 9. Kitap Fuarında ödül töreni yapılacak.

LİSE VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ

Proje Kocaeli genelinde ortaokul (5, 6, 7, 8. sınıf ) ve lise (9, 10, 11, 12. sınıf) öğrencilerine; Türkçe’yi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, kelime dağarcığını zenginleştirmek, güven duygusu kazandırmak, bilim ve sanat eğilimi sağlamak, milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını taşıyor.

ÖĞRENCİLER KİTAPLAR OKUDULAR

“Edeb-i Hayat Okumaları” kitap okuma projesi kapsamında öğrenciler kendi okullarındaki grup rehber öğretmeniyle 5’er kişilik okuma grupları oluşturarak lise öğrencileri Mustafa Kutlu’ya ait eserler; ortaokul öğrencileri ise Cahit Zarifoğlu’na ait eserleri okudu. Ortaokul öğrencileri Cahit Zarifoğlu’na ait Ağaçkakanlar, Yürekdede ile Padişah, Motorlu Kuş, Serçe Kuş ve Katıraslan eserlerini, ortaöğretim öğrencileri ise Mustafa Kutlu’ya ait Tahir Sami Beyin Özel Hayatı, Mavi Kuş, Chef, Beyhude Ömrüm ve Ya Tahammül Ya Sefer eserlerini okuyarak bu kitaplar üzerinden sınava tabi tutulacak.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER

Dereceye giren yarışma birincisi öğrenciye teşvik amacıyla 3 tam altın, ikinciye 2 tam altın, üçüncüye 1 tam altın ödülü verilecek. Yarışmanın dördüncüsü öğrenciye Sait Faik Abasıyanık Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), beşinciye Ömer Seyfettin Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), altıncı ve yedinciye Cahit Zarifoğlu Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), sekizinciye Sebahattin Ali Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), dokuzuncuya Cemal Şakar Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), onuncuya ise Cihan Aktaş Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın) ödülleri verilecek. Dereceye giren öğrencinin danışman öğretmelerine de aynı ödüller verilecek. Dereceye giren öğrencinin okuluna ise birinci, ikinci ve üçüncüye Katılım Belgesi + Mustafa Kutlu Kitap Seti + Bilgisayar diğer dereceye giren okullara ise kitap seti ödülü verilecek.

Sınavların gerçekleşeceği okulları ise şunlar;

Çayırova İlçe

•        Çayırova Güzeltepe Fevzi Çakmak  Anadolu Lisesi

•        Mehmet  Akif İlkokulu

Gebze İlçe

•        Atatürk  İlkokulu

•        Gebze Mesleki Ve Teknik  Anadolu Lisesi

•        Mehmet Alp  Tiryakioğlu İlkokulu

Darıca İlçe

•        Bağlarbaşı Ortaokulu

Dilovası İlçe

•        Mehmet  Zeki Obdan  İlkokulu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Edebi, Hayatta, sınav, cumartesi, günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı