Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 12:53
 
“Eğitimde ivme kazandık!”
Kocaeli genelinde eğitime son 3 yılda 700 milyon liralık dev yatırım yaptıklarını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, velilerin içinin rahat olmasını isterken, Kocaeli olarak eğitimde ivme kazandık" dedi.
Kocaeli Haberi
“Eğitimde ivme kazandık!”

Kocaeli eğitimde ciddi ivme kazandı. Bunun en güzel ispatı da 12 ilçeden gelen TEOG’daki başarı oranı oldu. Şimdi sıra, gelen başarıyı doğru tercih yaparak taçlandırmakta. 14 Temmuz'da başlayan tercih dönemi 24 Temmuz Pazartesi günü son bulacak. Liselere yerleştirme sonuçları ise 11 Ağustos tarihinde ilan edilecek. Tercih yaparken öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, ilimizde son 3 yılda eğitime 700 milyon lira yatırım yapıldığını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Çelik, tekli eğitim sistemine geçişte sınıf mevcut sayılarının artmaması içinde 86 okulun inşaatına başladıklarını da açıkladı.

 “VELİLERİN İÇİ RAHAT OLSUN”

Eğitimdeki yeni dönüşüm sonucunda sabahçı-öğlenci uygulaması yerini tekli sisteme bırakacak. Tekli sistemin güzel yanlarından ziyade velileri korkutan en önemli faktör sınıf mevcutlarının artacağı problemi. Bu konuya açıklık getiren Müdür Çelik, sorun yaşanmaması için 86 yeni okul inşaatına başladıklarını söyledi. Fehmi Rasim Çelik, “Tekli sistem devletin eğitim konusunda almış olduğu bir karar. Velilerimizin içi rahat olsun sınıf mevcut sayılarımız 30’u geçmeyecek. İlimizde son 3 yılda eğitime 700 milyon lira yatırım yaptık. Herhangi bir sıkıntı oluşmaması için şuan için devam eden 86 okul inşaatımız var. Bu 86 okulu ilimize kattıktan sonra ihtiyaç olursa 2019’a kadar o açık kapatılmış olacak” dedi.

“3 YILDA 810 OKULU ONARDIK”

Yaz döneminde okullarda genellikle tadilata alınır. Şuan için devam eden tadilatların olduğunu hatırlarak İl Milli Eğitim Müdürü Çelik, “Şuan için tadilat yaptığımız Kocaeli genelinde 200 okulumuz var. Tadilatta olan okullarımızın hepsi eğitim-öğretim dönemine yetişecek. İki yılda toplam 610 okulu onardık. Bu yılı da içine katarsak 3 yıl içerisinde toplamda 810 okulun tadilatını yapmış olacağız. Zaten onarılması gereken okul sayısı da bu kadardı. Şöyle diyebiliriz, eylül ayına geldiğimiz zaman Kocaeli’de onarılmamış okul kalmayacak” diyerek eğitim kalitesini de okul standartlarını da periyodik olarak yükselttiklerini aktardı.

“EĞİTİM BRİFİNGİMİZİ SUNDUK”

İl genelinde sadece 4 sözleşmeli öğretmen alımının olduğunu söyleyen Çelik şöyle devam etti: “Sözleşmeli öğretmenler genellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerine gönderiliyor. Fakat iller arası özür grubundan bin 100 yeni öğretmen bu yıl ilimize geldi. Ağustos ayında da tahmin ediyoruz bir o kadar daha gelecek. Öğretmen açığımız ya da herhangi bir sıkıntımız yok. Eski Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile sürdürdüğümüz eğitim çalışmalarını yeni Vali Hüseyin Aksoy’la da devam ediyoruz. Eğitimle ilgili brifingimizi Vali Bey'e sunduk. Kendileri de çok memnun oldu. Herhangi bir sıkıntımız yok. Eski Valimiz Güzeloğlu olduğu gibi yeni valimizle de kaldığımız yerden devam edeceğiz."

TERCİH YAPARKEN DİKKAT

Okul tercihleri hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdür Fehmi Rasim Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü: "İlçe ilçe tercih komisyonları oluşturduk. Aslında liseler müdürlüğümüze bağlı olmasına rağmen biz ilçelerde üniversite tercihleri içinde 297 rehber öğretmeninin hizmet verdiği toplamda 99 komisyon oluşturduk. Tabi lise tercihleri için bu sayı daha fazla. 398 rehber öğretmenle 144 kurumda öğrenci ve velilere tercihlerinde yardım ediyoruz. Öğrencilerin 25 okul tercih etme hakkı var. Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda o 25 okul içerisinden 3 okula yapacaklar. Öğrenciler özel okula kayıt yaptıracağım butonunu işaretlerse, 15 Eylül tarihine kadar kayıt yaptırılmazsa, kayıt açık öğretim kurumuna yapılacak. Yüzde 100 burslu okuyacak çocuklar bakanlık tarafından ilk yüzde 5’lik dilimde yer alanlar olacak. Yerleştirmeye hak kazandıktan sonra okul değiştiren öğrencilerin geçmiş hakları silinecek.

“TEOG’DA İLK 5’TEYİZ”

Tüm ilçelerde genel bir başarımız var. Eğitimde artık eskisi gibi değiliz. Önceden veliler 'hangi okul iyi ise çocuğumuzu o okula yazdıralım' derdi. Şimdi öyle bir şey yok. İlimizdeki bütün okullarımız aynı kalite ve standartlarda. Veliler artık okul değil öğretmen tercih edecek. Her öğretmen kendine gerekli çeki düzeni verecek. İlk Kocaeli’ye geldiğimde eğitimdeki başarı oranı 78’di. Şimdi ise bu oran Türkiye’de ilk 8 oldu. TEOG’da da 70 iken şimdi ise ilk 5’te yer alıyoruz. Okul öncesi eğitimde 62’nci sıralardaydık. Şimdi ise ilk 3’teyiz. Bunlar öyle merdivenden çıkılmayla olmuyor. Belli çalışmalar sonucunda oluşuyor. Hangi okulda kim ne yapıyorsa takip ediyoruz. Biz öğrenciden ziyade öğretmen ve müdürlerle ilgileniyoruz. Bakıyoruz bir okulda sıkıntı var hemen oraya müdahale ediyoruz. Bu tarz işler bilimsel alt yapı istiyor, öyle ezbere yapılmıyor. 

İLÇELERİN BAŞARISI YÜKSELDİ

Çayırova, Gebze, Darıca ilçelerimizde eğitimde başarı oranı oldukça düşüktü. Biz hangi ilçeye ne yapıyorsak o ilçelere de aynısını yaptık. Çünkü öğrenci sayısı o ilçelerde daha fazla. Başarısızlık olduğu takdirde ilin genel sıralamasını etkiliyor. Bütün ilçelerimizde genel bir yükseliş var. Zaten öyle de olmak zorunda ilçelerdeki başarı demek ilin başarısı demek. Eğitimiz bir bütün olarak düşünmezseniz başarıyı yakalayamazsınız. TEOG’da da bunu gördük, başarı tüm ilçelerle geldi. Bireysel başarıların bizim için bir önemi yok. Biz genel totaldeki yükselişimize, başarımıza bakıyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Eğitimde, ivme, kazandık!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı