Haber Detayı
05 Ağustos 2018 - Pazar 14:54
 
Ehliyet sınavında yeni dönem!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ehliyet sınavı hakkında değişikliğe gitti.
 
 
 
Ekonomi Haberi


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ehliyet sınavı hakkında değişikliğe gitti. Ehliyet sınavı artık e-ticaret sistemi üzerinden yapılacak. Uygulanacak olan bu sisteme göre artık kalem ve kağıt kullanımı mevcut değil. Adaylar, bundan sonra sınav sorularını "e-sınav" merkezlerindeki bilgisayarlardan cevaplayacak. Bu uygulama sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavın hemen ardından öğrenebilecek. Ehliyet sınavında yeni dönem nasıl olacak, ehliyet sınavındaki değişiklikler, ehliyet sınavı uygulaması nasıl olacak merak edenlere işte ehliyet sınavı hakkında her şey haberin detayında...

Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen motorlu taşıt sürücü kursu "e-sınav"ları bundan sonra 81 ilde yapılacak. Daha önce, 28 ilde bulunan e-sınav merkezlerinin tüm illerde faaliyete geçirilmesiyle, motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının kağıt ve kalemle yapılması sonlandırıldı. Kağıt ve kalem kullanılarak dün yapılan son sınava 108 bin kişi katıldı. Adaylar, bundan sonra 81 ildeki e-sınav merkezlerinde sınava girecek. Bu kapsamda yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin adayın sınava girmesi öngörülüyor.

Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavın hemen ardından öğrenebilecek. Kullanıcı dostu bilgisayar arayüzü ile adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan da kurtulacak, bilgisayar kullanmayı bilmeyenler bile soruları rahatlıkla cevaplayabilecek. E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak. Motorlu taşıt sürücü kursu "e-sınav"larının Türkiye genelinde yapılmasıyla, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetler de düşecek.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Ehliyet, sınavında, yeni, dönem!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı