Haber Detayı
20 Ocak 2016 - Çarşamba 11:16
 
Elektrikte yüzde 250 zam haberine yalanlama
EPDK, bugün bazı yayın organlarında yayınlanan 'elektrik dağıtım oranlarında yüzde 250'lik gizli zam' haberlerini yalanladı.
- Haberi
Elektrikte yüzde 250 zam haberine yalanlama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bugün bazı medya organlarında yer alan “elektrikfaturalarındaki dağıtım bedeline yaklaşık yüzde 250 oranında gizli zam” haberleriyle ilgili olarak açıklama yaptı.

İşte EPDK'dan yapılan o açıklama;

Bugün bazı basın yayın organlarında “elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline yaklaşık yüzde 250 oranında gizli zam” yapıldığı yönünde gerçek dışı haberlere yer verilmiştir.

Kurumumuzu yıpratmaya yönelik bu haberlerin baştan aşağı yalan ifadelerle dolu ve maksatlı olduğu kolayca anlaşılmaktadır.  

Elektriğe yönelik herhangi bir gizli zam söz konusu değildir. EPDK tarafından yapılan zam Kurum internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılmış ve Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Hal böyleyken gizli bir zamdan söz edilmesi, iyi niyetle telifi mümkün olmayan açık bir çarpıtmadır.

Dağıtım bedeli adı altında alınan herhangi bir “vergi” söz konusu değildir. Dağıtım bedeli, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetinin karşılığında alınmaktadır.

İstanbul ve Ankara için farklı tarifeler söz konusu değildir. Tüm Türkiye’de –diğer bir deyişle 81 ilde- tarifeler aynıdır. (Ulusal tarife uygulaması söz konusudur).

Önceki dönemlerde uygulanan tarifelerdeki dağıtım bedelleri ile yeni dönemdeki tarife bedelinin doğrudan karşılaştırılması yanlıştır. Çünkü daha önceki dönemde dağıtım bedeli, iletim bedeli ve sayaç okuma bedeli gibi ayrı ayrı belirlenen bedeller yeni dönemde dağıtım bedeli başlığı altında birleşmiştir. Ancak dağıtım bedeli enerji fiyatının sadece bir bileşenidir. Enerji bedellerindeki artışlar ile değerlendirildiğinde nihai fiyat artışı ortalama %6,8’dir.

Yüzde 250’lik fiyat artışı akıl ve izan ile bağdaşmayacağı gibi tüketiciye yansıyan gizli bir zam kesinlikle yoktur.       

Vatandaşlarımızın gerçek ile uzaktan yakından ilgisi bulunmayan bu tip maksatlı haberlere itibar etmemesini bekliyoruz.

 
  •  
Kaynak: Editör:
Etiketler: Elektrikte, yüzde, 250, zam, haberine, yalanlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı