Haber Detayı
15 Mart 2016 - Salı 11:07
 
Engin Noyan’dan İslam Kardeşliği çağrısı
Dilovası Belediyesince düzenlenen Kültür söyleyişlerinin konuğu Yazar ve TV Proğramcısı Engin Noyan oldu.
Dilovası Haberi
Engin Noyan’dan İslam Kardeşliği çağrısı

Dilovası Belediyesince düzenlenen ve belediye ile  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çolakoğlu Fabrikasının oluşturduğu Eğitim Dostları platformunun bu ayki konuğu Yazar ve TV Proğramcısı Engin Noyan oldu.

Dilovası Belediyesi Kültür Merkezindeki yapılan toplantıya Belediye Başkanı Ali Toltar’ın yanı sıra AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, İlçe Kaymakamı Hulusi Şahin, Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, Gençlik Spor İlçe Müdürü Murat Babaoğlu, Çolakoğlu Fabrikası Temsilcisi Enis Şener, belediye meclis üyeleri AK Parti İlçe Başkanı Osman Akbulut ve çok sayıda dinleyici topluluğu katıldı.

 

Belediye Başkanı Ali Toltar yaptığı selamlama konuşmasında geçtiğimiz günlerde Ankara’da meydana gelen terör olayını kınayarak başladı. Başkan Toltar konuşmasında “Öncelikle Ankara da meydana gelen terör olayında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine sabırlar diliyorum. Hiç bir terör olayı, hiç bir saldırı ve hiç bir olumsuz olay Allah’ın izniyle birlik ve beraberliğimizi bozmayacaktır. Bu böyle bilinmelidir. Saygı değer Dilova’lı hemşehrilerim. İlçemizin kültürel zenginliklerini arttırıcı çalışmalar yapma gayretiyle konferans, panel, söyleşi, tiyatro, gibi kültürel, sanatsal ve etkinlikleri sunmaya devam ediyoruz. Bugün de Üstad Engin Noyan Hoca'mızın eşsiz üslubuyla sohbetini dinleyeceğiz.Bilgi hazinemize olumlu katkı sağlayacağına inancım tam, sizlerinde hocamızdan istifade edeceğinize inanıyorum. Bizleri kırmayıp davetimize icabet eden  Engin abimize teşekkür ediyor , siz değerli hemşehrilerimize tekrardan hoşgeldiniz diyorum.Keyifli dinlemeler diliyor saygı ve hürmetlerimi sunuyorum”dedi.

İslam Sevgi, birlik ve kardeşliktir.

Yazar Engin Noyan, söyleşi programına dua ile başladı. Samimi üslubu ile dikkat çeken Noyan, sözlerini şöyle sürdürdü, “Canı sıkılan insanın bir derdi vardır. Canı sıkılmayan adamlar kapıları, kulakları kapalı olanlar vur patlasın çal oynasın bir hayat sürdürürler. Şimdi her zamankinden daha fazla canları sıkılan insanlara ihtiyacımız var.  Ömrümün yarısını cahiliyenin bataklığında geçirmiş bir kardeşinizim.  Bugün dünya hiç olmadığı kadar cahiliye kuşatması altındadır. Bu öyle bir azgın cahiliye ki Mekke’nin o günkü cahiliyesine rahmet okutacak düzeydedir. Cahiliyenin bu kadar azabilmesinin altında ki açık gerçek, meydanı boş bırakmadır. Hiçbir şey boş kalmaz. Adaletin, merhametin, kardeşliğin koruyucuları olan müminler bugün o alanlarda yok. Onlardan boşalan alanı da başka şeyler doldurmuştur.”

 ‘Müslüman Müslüman’ın kardeşidir’

Müminlerin kendi haber kaynaklarının olmadığının altını çizen Noyan şunları kaydetti, “Televizyon, Firavun sisteminin geliştirdiği en büyük ve en tehlikeli yalan mecralarıdır. Bu mecralara itibar etmemek gerekir. Bilinmesi olmazsa olmaz olan bilgiler vardır, o nedenlerle ‘Nebiler’ vardır. Bilgi kadar bilgiyi kimin söylediği de çok önemlidir. Bostan beygiri gibi aynı yerde dönüp duruyoruz ama bizim gözümüzde açık. Kur’anda Rabbimiz, ‘Başka hiçbir yolu yoktur, ancak kardeş olmak zorundadır, müminler’ buyurur.  Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Müslüman nasıl kardeşini anne babasını seçemiyor ise mümin de mümini seçemez, kardeş olarak sevmek zorundadır. dedi”

Proğramdan sonra vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Yazar Engin Noyan daha sonra kırmayarak kitaplarını imzaladı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engin, Noyan’dan, İslam, Kardeşliği, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı