Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 14:42
 
Enkazdan Vizyona
Hurdaya çıkartıldıktan sonra Çayırova Belediyesi tarafında alınan uçak, Şekerpınar'da cafe ve restaurant olarak hizmet vermek üzere montaj çalışmalarına hız verildi.
 
 
 
Çayırova Haberi


Yeniden birleştirilmek üzere montaj çalışmalarına başlatılan uçak, restoran-kafe olarak hizmet vermek için gün saymaya başladı. Şekerpınar, Çayırova, Tuzla güzergah yolu üzerindeki arazide bir iskeleye alınan ve montaj çalışmalarına başlatılan uçak yoldan geçen insanlarında ilgisini şimdiden çekmeye başladı. Türkiye'de ve dünyada bir çok örneği olan uçak restaurantların en bilineni gölet üzerine kurulu uçuş ömrünü tamamladıktan sonra parçalanarak İstanbul’dan Burhaniye’ye getirilen ve burada kısa sürede montajı tamamlanan Airbus A340 tipi büyük yolcu uçağı. Uçak bugünlerde ramazan ayında müşterilerine iftar yemekleri vermeye başladı.

 

 

 

 

DÜŞEN UÇAK İÇİN KÜTÜPHANE TALEBİ

Bu yıl içerisinde iniş esnasında pistten çıkarak denize düşmesine ramak kala Maçka sahillerine saplanan özel havayollarına ait bir uçakta Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından kütüphane yapılmak üzere talep edildi. Uçağın hurdaya çıkarılacağı haberini alan belediye yetkililerin yaptığı girişim Türk Havayolları tarafından değerlendirilmeye alındı.Türkiye'de cafe restoran, müze ve kütüphane olarak değerlendirilen uçuş ömrünü tamamlamış ve hurdaya çıkmış uçaklar vatandaşların tercihi noktasında ilk sırada yer alıyor.

 

 

 

ÇAYIROVA'NIN MERKEZİ NOKTALARI ARASINDA YER ALACAK


2017 yılının sonunda ihale ile ekonomik ömrünü doldurmuş hurda bir uçağı satın alan Çayırova belediyesi uçağı 14 bin metrekarelik bir alana kurmayı planlıyor.Kurulum çalışmaları devam eden uçak restoran olarak kullanılacak. Ayrıca söz konusu alanda restoran ve mağazalardan oluşan alışveriş merkezi, otopark ve büyük bir yaşam alanı da inşa edilecek. Çayırova halkı dışında birçok çevre ilçe ve ilden de konukları ağırlamaya hazırlanan uçak restoran sadece yemek yemek isteyenlerin değil gün boyu alışveriş yapabilecekleri sosyal kültürel, eğlence ve oyun alanlarından oluşan bir merkez olarak hizmet verecek.

 

 

 

ENKAZDAN HİZMETE

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci'nin Şekerpınar'da konuşlandırarak vatandaşlara yeni bir yaşam ve sosyal alan oluşturma çabası bölge kamuoyunda da büyük yankı uynadırmaya devam ediyor. Kenti tanınmayacak hale getirme vaadi ile belediye başkanlık görevine başlayan Başkan Demirci, henüz dönem süresini tamamlamadan onlarca projeyi tamamlayarak hayata geçirdi. Belediyenin borç yükünü de görev süreci içinde hızlı bir şekilde eriten ve Kocaeli'nin en başarılı belediyeler arasında ilk sıralarda yer almasını sağlayan Demirci,  uçak projesi ile  bir enkazı daha kullanılabilir, hizmet veren, ilgi çeken ve vizyon uluşturan bir şekle bürünmesini sağlıyor. Dünya'da ve Türkiye'de yer alan benzer projeler bulunduğu noktalara kattığı katmadeğer ve vizyon ile ön sıralarda yer alırken Demirci bu proje ile bölgemizde yine bir ilki gerçekleştirecek.

 

5.UÇAK RESTAURANT OLACAK


Günümüzde farklı farklı konseptlerde çeşitli restoranların açıldığını görebilmek mümkün. Bu restoranların büyük bir çoğunluğu ne kadar güzel bir görünüme sahip olsa da asıl farklılığın, tasarımıyla göz kamaştıran uçak konseptli restoranlarda olduğunu söylemek doğru olacak. Türkiye'de uçak restoran konsepti ile hizmet veren Balıkesir, Tekirdağ, Konya ve Kayseri'de 4 örnek var. Çayırova bunların 5.cisi olacak ancak alışveriş merkezleri, otopark ve diğer ek hizmetlerle benzerlerinin üstüne çıkacak bir planlama içinde çalışmaları devam ediyor. 

Haber: Adnan Ayvaz

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Enkazdan, Vizyona,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı