Erdoğan gündemi değerlendirdi
Haber
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 20:52
 
Erdoğan gündemi değerlendirdi
Gündem Haberi
Erdoğan gündemi değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının ardından konuştu. Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin, "Türkiye'nin bu konudaki kararlılığını hala kavrayamamış olanları gerçekleri görmeye ve çözümü masada aramaya davet ediyoruz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

DOĞU AKDENİZ'DEKİ GERİLİM

Buradan bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum Türkiye'nin kimsenin meşru çıkarlarında gözü yoktur. Yunan tarafı iyi niyetle hareket etmediğini gösterdi. Gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelip herkesi hakkını koruyan bir formül bulalım. Türkiye'nin bu konudaki kararlılığını hala kavrayamamış olanları gerçekleri görmeye ve çözümü masada aramaya davet ediyoruz. Çağrımıza kulak tıkayanlar kendi geleceğini karartıyor. Bu konuda sağ duyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Ekonomide olduğu gibi enerjide de ülkemizin bağımsızlığı için mücadelemizi sürdüreceğiz.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

IMF'ye olan borcumuzu 2013 Mayıs'ında sıfırladık, Şu an Türkiye'nin IMF'ye borcu yok. Ama birileri de avucunu ovuşturuyor, ana muhalefet partisi. IMF'e gidecekmişiz. Boşuna avucunuzu oğuşturmayın. IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi, o zaman ekonomiye bakan zat geldi bana, "Sayın Başbakanım verelim mi bu borcu?" dedi, "bugün  borç alan yarın talimat alır" dedim. Şimdi parti kurmuş, bize ekonomi dersi veriyor. Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik adımlar attık. Engelli aylığını 25 liradan 851 liraya yükselttik. Lisans öğrencilerine verdiğimiz burs ödemelerini 45 liradan 550 liraya çıkardık. Biz geldiğimizde 45 liracık alıyorlardı. Hatırlayın harç alıyorlardı öğrencilerden bu harçları biz kaldırdık. Tarım sektörüne yaptığımız destekleme ödemelerini yıllık 1,8 milyar liradan 22 milyar liraya çıkardık. Bu rakamları her alanda çeşitlendirmek mümkün.  Faizler daha da düşecek. Yatırımcı rahatça yatırım yapabilsin arzusundayız.

Ülkemiz son yıllarda uyguladığı politikalarla pazar ve ürün çeşitliliğini artırdı. İhracatta 180 milyar doların üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attık. Enflasyonu 11,8 seviyesine indirdik. G-20 ülkeleri arasında en yüksek gelişme performansı kaydeden ülke olduk. Eğer kur ataklarıyla tüm araçlarımızla mücadele etmeseydik enflasyonu bugünkü seviyesine bu kadar hızlı getirebilir miydik? Türkiye ekonomide bu suni rüzgarlarla eğilip bükülebilecek bir ülke değildir. 

Salgın sadece insan sağlığını ve hayatını tehdit etmiyor aynı zamanda çok ciddi ekonomik sonuçlar da doğuruyor. Aldığımız tedbirler ile dünya ile paralel şekilde normalleşme adımları attık. Ekonomimizi hızla toparladık. Mayıs ayı ile beklediğimiz ekonomik iyileşme başladı. Aldığımız tedbirler ile hızla toparlanıyoruz. Otomobil üretimi Haziran ayında mayıs ayına göre yüzde 71,7 oranında, otomobil satışları ise yüzde 127,6 oranında artış göstermiştir. Son dönemde sağladığımız uygun kredi imkanları sayesinde otomotiv ve konut satışlarında rekor düzeyde artışlar yaşandı. Türkiye ekonomisi artık üretimi önceleyen yapısıyla küresel değer zincirine daha entegre olan bir model ile yoluna devam edecektir. Son 2 yıldaki oldukça zorlu şartlara rağmen güçlü bir ekonomi inşası için pek çok politikayı hayata geçirdik.

KORONAVİRÜS SALGINI

Ülkemiz, milyon kişi başına düşen vaka sayısında 73'üncü, milyon kişi başına düşen ölüm oranında 57'nci sıradadır

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan, gündemi, değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı