Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 09:53
 
Esnafa işsizlik maaşı
İşini kaybeden esnaf Ahilik Sandığı sayesinde işsizlik maaşı alabilecek. Peki uygulama nasıl olacak? İşçiler için devam eden uygulama esnaflar için ne zaman başlayacak? Şartları neler? Detaylar haberimizde...
Ekonomi Haberi
Esnafa işsizlik maaşı

İşçilere işşsiz kaldığında önemli bir kolaylık sağlayan işsizlik ödeneği, esnaf için de devreye giriyor. Ahilik Sandığı sistemi, 1 Ocak 2020'de hayata geçiyor. 

NASIL PRİM ÖDENECEK?
Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Mevcut prime esas kazanç alt sınırına göre, yani şu anda uygulanan 2.558,40 TL'lik brüt asgari ücrete göre esnaftan aylık en az 51,16 lira kesinti yapılacak. Devlet de bunun üzerine 25,58 lira verecek. Böylece toplamda 76,74 liralık bir prim ödemesi sandıkta birikmeye başlayacak. Ancak uygulama 1 Ocak 2020'de başlayacağı ve bu tarihte asgari ücret artacağı için tutarlar değişecek.

ŞARTLAR NELER?
Esnafın işsizlik maaşı alabilmesi için belirlenen şartlar normal çalışanların şartlarıyla paralellik gösteriyor. Yani sigortalılığın sona ermesinden önceki son 120 gün çalışmış olanlardan; son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenler işsizlik maaşından faydalanacak. İşsizlik maaşı alabilmek için işyerinin kapanması, yani faaliyetin sona ermesi gerekecek. Sona erdikten sonra sandığa başvurularak işsizlik maaşı talep edilebilecek.

KAÇ LİRA VERİLECEK?
Ödenecek maaşların miktarı da prime esas kazanç üzerinden belirlenecek. Brüt maaşın yüzde 40'ı işsizlik maaşı olarak verilecek. Ancak üst sınır yine brüt asgari ücretin yüzde 80'inden fazla olamayacak. Mevcut asgari ücrete göre hesaplama yapıldığında; damga vergisi kesilmiş olarak aylık en az bin 15, en çok 2 bin 31 lira işsizlik ödeneği verilecek.

KAÇ AY ÖDEME VAR?
Sigortalılığın sona ermesinden önceki son 120 gün çalışmış olanlardan; son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 300 gün süreyle işsizlik ödeneği verilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnafa, işsizlik, maaşı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı