Haber Detayı
22 Ağustos 2017 - Salı 09:42
 
Esnek çalışana 10 güvence
Uzaktan çalışanlara 10 başlıkta güvence geliyor. Esnek çalışan dezavantajlı gruplara prim gün sayısı, analık yardımı konusunda esnek koşullar sağlanacak. İŞKUR’un mesleki eğitimlerinden yararlanmalarının yolu açılacak.
Ekonomi Haberi
Esnek çalışana 10 güvence

Hükümet, milyonlarca genç için umut kapısı olan uzaktan çalışma, geçici işe güvence konusunda yeni bir hamleye hazırlanıyor.  yönetmeliği uzaktan çalışana 10 başlıkta güvence verecek. İş mevzuatında esnek çalışma uygulamalarını geliştirmeye ve etkinliğini artırmaya dönük atılacak adımlardan bazıları şöyle:

YENİ HAKLAR TANINIYOR
 İş Kanunu'ndaki 'emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz' hükmüne aykırı uygulamalara izin verilmeyecek.
 Esnek çalışan dezavantajlı gruplara prim gün sayısı konusunda esnek koşullar sağlanacak. Prim ödeme gün sayısı yeniden değerlendirilecek. Esnek çalışan dezavantajlı sigortalıların prim ödeme gün sayısının, 30 günü aşmamak kaydıyla bir takvim ayı içinde hak kazanılan brüt ücretin toplam tutarının prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi suretiyle hesaplanmasına yönelik çalışmalar yapılacak.
 Uzaktan çalışanlara analık yardımı için de esnek davranılacak. Bu kapsamda sağlanan emzirme ödeneğinin yine aynı sigorta kolundan sağlanan geçici iş göremezlik ödeneği gibi gerekli olan sigortalının çalışma gün sayısının düşürülmesi suretiyle eşitlenmesi sağlanacak.
 Kısmi süreli çalışanların, fazla sürelerle çalışma yapabilmesi konusunda çalışma yapılacak.
 Esnek çalışanların 'un verdiği mesleki eğitimlerinden yararlanmalarına imkan verilecek.

YÖNETMELİK GELİYOR
Esnek çalışma ile ilgili uygulamaların detaylarının yer alacağı yönetmelik çalışması da tamamlandı. Yönetmelik ile özellikle dezavantajlı gruplara bazı haklar tanınacak.

 

KAYNAK: TAKVİM 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnek, çalışana, 10, güvence,
Yorumlar
Haber Yazılımı