Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 09:48
 
Farabi Eğitimlerin Merkezi olmaya devam ediyor
Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi sunduğu sağlık hizmetlerinin yanı sıra eğitim ve seminer faaliyetlerine de ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Darıca Haberi
Farabi Eğitimlerin Merkezi olmaya devam ediyor

Hastanede 24-25 Ağustos tarihlerinde Ecz. Hülya Kayhan’ın sunumuyla “Aromaterapi” semineri 200 hekim ve eczacının katılımıyla gerçekleştirildi. Seminerde aromaterapinin bilimsel yönü, hastalıkların tedavisinde kullanımı, Avrupa, Amerika ve ülkemizdeki kullanım alanları hakkında bilgilendirme yapıldı. Seminerde ayrıca bitkisel yağlardan karışım hazırlama, krem yapma atölyesi düzenlendi. Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi’nin organize ettiği seminere Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Faruk Demirhan da katıldı ve program sonunda Hülya Kayhan’a çiçek takdim etti.

AROMATERAPİ, KENDİ SAVUNMA SİSTEMİNİ DESTEKLER

Ecz. Hülya Kayhan yaptığı konuşmada “Aromaterapi, yeni bir konsept gibi algılansa da çok eski çağlarda, tıp biliminin kurucuları tarafından keşfedilmiş ve literatüre geçirilmiş oldukça eski ve bitkilerin tamamen organik olan yaprağı, kökü ve çiçeğinden damıtma yani distilasyon tekniği ile çok yoğun olarak elde edilen uçuğu yağ özlerini kullanarak; hastalıkları önlemek veya oluşmuş hastalıklarda vücudun bağışıklığını güçlendirerek, kendi savunma sistemini desteklemek için kullanılan bir tekniktir. Aromaterapi, kullanılan esansiyel yağ veya yağ karışımına göre çok çeşitli fiziksel ve ruhsal faydalar sağlamakla birlikte; analjezik, antimikrobiyal, iltihap önleyici, doku ve damarları sıklaştırıcı, yatıştırıcı, spazm çözücü ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca bu esansiyel yağlar sindirim sistemi rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, menstrüel ağrı ve düzensizlikler, stresle ilgili problemler, duygu-durum bozuklukları, dolaşım problemleri, solunum yolu enfeksiyonları ve yaralar dahil olmak üzere çok çeşitli belirtileri ve durumları önlemek ve tedavilere destek için kullanılır’’ şeklinde konuştu. Katılımcıların memnuniyetlerini dile getirdiği benzer seminer ve eğitim programlarının devam edeceği hastane yönetimi tarafından dile getirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Farabi, Eğitimlerin, Merkezi, olmaya, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı