Haber Detayı
14 Kasım 2017 - Salı 11:07
 
Felaket İçin Ne Kadar Hazırsınız?
Bondima ile Clonera tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Bulut Satış Müdürü Başar Küçük, “Türkiye’deki her 3 şirketten biri son 1 yıl içinde en az bir dijital felaket yaşamasına rağmen, felaketlere karşı herhangi bir tedbir almıyor. Ancak yaşanan kayıplar, şirketlerin iş süreçlerini durdurma seviyesine getirirken bu durum itibar ve gelir kaybı olarak geri dönüyor.” Dedi.
Gebze Haberi
Felaket İçin Ne Kadar Hazırsınız?

 

Gebze Lamec Otel Platinium Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında davetli katılımcılara yönelik bir sunum gerçekleştiren Clonera Bulut Satış Müdürü Başar Küçük, “İster yangın, sel, salgın hastalıktan ister internet üzerinden gelen bir saldırıdan kaynaklanıyor olsun, gerçek bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği planınızın olmaması sadece IT’yi değil, şirketinizin hayatta kalmasını da risk altında bırakıyor. Felaket kurtarma ve iş sürekliliği alanında uzmanlaşan Clonera, işletmelere olası felaketlerde veri kaybı yaşatmamayı ve kesintisiz hizmet vermeye devam etmesini vaat ediyor. Dedi. Toplantıya bölgemizden önemli isimlerde katıldı. Gebze Belediye Meclis Üyesi Dilek Tan, Darıca Sanayici ve İşadamları derneği Genel Sekreteri Mehmet Alcan’ın yanısıra bölgemizde faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşu temsilcileri, özel sektör temsilcileri ve banka temsilcileri katıldı.

 

FELAKETE KARŞI ŞİRKETLER NASIL ÖNLEM ALIYOR?

Küçük bilgilendirme toplantısında, “ Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerde görev yapan toplam 430 BT yöneticisinin yanıtlardan derlenen bu araştırmaya göre, Türkiye’deki her 3 şirketten biri son 1 yıl içinde en az bir dijital felaket yaşamasına rağmen, felaketlere karşı hazırlıklı değil. Çalışmaya katılan, ortalama 50 sunucuya sahip yaklaşık 200 şirketin yarısından fazlası, BT sistemlerini son 6 ay içinde test etmemiş. Yarısının felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü yok. Araştırmaya katılan her 3 şirketten ikisi, mevcut sisteminin kendisini felaketlerden koruyacağını inanmadığını söylüyor. Şirketler aslında ‘bizim başımıza gelmez’ düşüncesiyle hareket ediyor. Bildiğiniz gibi yakın zamanda dünyada veri merkezini hedef alan saldırılar yaşanmıştı. Çıkan yangın sonucu bir çok şirket varlığını kaybetme noktasına geldi. Aynı şekilde geçtiğimiz günlerde de Türkiye’de büyük bir sel felaketi yaşandı. Bir çok veri merkezini su bastı ve müşteri verileri hasar gördü. Bunun yanında yedekleme sistemleri de kayboldu. Biz de bu noktada ‘verileriniz kaybolmasın işleriniz durmasın’ diyoruz. Ve kullanıcılarımızın uygulamalarına her zaman her yerden ulaşabilmesini sağlıyoruz.” dedi.

 

4 EKİPLE DESTEK VERİYOR

Clonera  hakkında da bilgi veren Küçük, “Destek tarafında 4 ekibimiz mevcut. Güvenlik ve network uzmanları, sanallaştırma katmanında bir ekip ve işletim sisteminde çalışan bir ekibimiz var. Ve arkadaşlarımız 7/24 vardiyalı çalışıyorlar. Telefonun ucunda konunun uzmanı mühendislerimiz müşterilerimize destek veriyor ve diğer çağrı merkezleri gibi size sırada bekletmiyor. Gerçekten de sabah 4’te başınıza bir felaket gelse, biz bu operasyona hazırlıklı oluyoruz. Bu ekibin aynı zamanda görevi sistemleri monitör etmek. Bu alana da çok ciddi bir yatırımımız bulunuyor. Hizmetlerinin kesintiye uğramaması için bir çözüm kullanmayanların büyük bir kesim felaket kurtarma çözümlerinin maliyetinin yüksek olduğu yanılgısına sahip. Oysa yaşanan kayıplar, şirketlerin iş süreçlerini durdurma seviyesine getiriyor ve bu da durum itibar ve gelir kaybı olarak geri dönüyor. Bu yöndeki araştırmalar, dijital felaket yaşayan şirketlerin yüzde 65’inin sistemlerini yedekten geri döndürse de uygulamalarını sürdüremediğini, yüzde 8’inin sistemlerini hiç geri getiremediğini, her 4 şirketten birinin, sisteminin en az yüzde 10’unu kaybettiğini ortaya koyuyor. Biz sanal sunucu başına fiyatlandırma yapıyoruz. 169 dolar aylık bir ödemeyle fiyatlandırıyoruz. 100 tane sanal sunucu ile 1 sanal sunucu arasında hizmet kalitesinde herhangi bir değişme olmuyor. 169 dolarlık liste fiyatımızı da sanal sunucu sayısı arttıkça indirimlerde yansıtıyoruz.”dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Felaket, İçin, Ne, Kadar, Hazırsınız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı