Haber Detayı
29 Eylül 2016 - Perşembe 10:13
 
Fırıncılar İsyanda Bakkallar Mutlu
BÜYÜK SPEKÜLASYONLARA YOL AÇAN EKMEK FİYATI İÇİN HEDEF GAZETESİ ESNAFIN NABZINI TUTTU.
Röportaj Haberi
Fırıncılar İsyanda Bakkallar Mutlu

 

Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası yönetim kurulunun kararıyla geçen yıl Kasım ayında 250 gr. ekmeğin fiyatı 1.25’ TL olmuştu. Valilik ise halktan gelen tepki üzerine konu ile alakalı dava açıp ekmeğin 1 TL olmasını talep etmişti. Dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı ve kazanan Valilik oldu. Bunun üzerine bizde Darıca’da Nenehatun’da bulunan bazı fırıncılarla ve market sahipleriyle bu konuyu görüşüp onların düşüncelerini aldık. Fırıncılar ekmek fiyatının düşmesinden şikâyetçiyken, marketler ise fiyatın düşmesinden dolayı oldukça memnun.

Petek Ünlü Mamulleri: Vali’nin kararı yerinde değil, zamların geri çekilmesinden dolayı mağduruz, bizler üretici olduğumuz için bayilerle(market&bakkal) ile ondalık dilimde anlaşamıyoruz. Valilik ekmeğin maliyetini 74 kuruş olduğunu söylüyor ama ekmeğin maliyeti daha fazla. Bayilikler %30 ıskonto istiyor bu da ekmeği bizden 70 kuruş alıyor anlamına geliyor. E böyle olunca da zararına satış anlamına geliyor. Açıkçası tezgahımda 1 lira beni kurtarıyor ancak bayilerle anlaşamıyoruz. Vali Bey bu işi serbest piyasaya dökerek rekabetten dolayı fırıncıların kapatılmasına vesile olacak.  Ekmek 1.25 kuruş iken az sayıda ufak tefek tepkiler oldu ama abartılacak bir şeyler olmadı. Satışlarımızda farklılık olmadı ancak bayiler fazla ekmek alınca iade çok oluyor bu da ekmek sayısını düşürüyor. Kocaeli Fırıncılar Federasyonu’ndan bir artış bekliyoruz. Bu yönde kesinlikle talebimiz olacak.

Nenehatun Ünlü Mamulleri: Ekmek fiyatlarının düşmesinden memnun değiliz. Olan bize oluyor ekmek fiyatlarının tekrar artmasını istiyoruz. Un fiyatları yüksek. Halk hem iyi ekmek istiyor hem de ucuz olsun diyor. Kaliteli ekmek yapmak için daha fazla eleman çalıştırıyoruz o zaman da haliyle maliyetimiz artıyor. Valilik 74 kuruş ekmek maliyeti veriyor ama ekmeğin maliyeti bize 85 kuruşa mal oluyor. Yetkililerden ricamız eski fiyatların yerine gelmesi ya da bizleri de mağdur etmeyecek bir fiyat belirlemelerini talep ediyoruz.

Can market: Ekmeğin eski fiyatına çekilmesinden dolayı hem halk memnun hem de biz memnunuz. Ekmek 1.25 iken alım düştü ama 1 lira iken ortalama ekmek satışıma geri döndüm. Vali’nin yaptığı indirim yerinde. Çünkü Ekmeğin fiyatı artınca halk, halk ekmeğine yöneldi bu da biz bakkalcıların zararına oldu, ekmek satışları düştü. Eğer Valilik ağırlığını koyamaz ise Fırıncılar derneği fiyatları tekrar yükseltebilir.

İsmini vermek istemeyen market sahibi: Bizim bölgede fırıncılar Erzurumlu ve Bayburtludur. Mafya gibi insanlar esnafı eziyorlar. Bize ekmeği %30 iskonto ile veriyorlar. Fırıncılar İstanbul’la burayı aynı tutuyorlar. Yalnız göremedikleri bir şey var burada bir insan günlüğünü karın tokluğuna çalışabiliyor ama İstanbul’da günlük 100 TL dahi versen gelip çalışmıyorlar. Bana göre ekmeğin 1 TL olması ideal.

Keyifli Kuruyemiş: Halkın ekmek fiyatlarının artmasının dolayı bana karşı herhangi bir tepkisi olmadı. Satışlarımda da değişen bir şey olmadı Ekmek 1.25 iken daha çok kazanıyorduk. Malum maliyet yükseldikçe kar artıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fırıncılar, İsyanda, Bakkallar, Mutlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı