Haber Detayı
18 Ocak 2016 - Pazartesi 13:40
 
Gazetecilere müjde
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 16 Ocak Basın Onur Günü'nde gazetecilere müjdeyi verdi.
Kocaeli Haberi
Gazetecilere müjde

 Işık, "Gazetecilerimiz için Derince Çınarlı mevkisinde 140 tane konutu başlatıyoruz. 23 Şubat’ta TOKİ ihaleye çıkıyor hayırlı olsun" dedi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez ve sadece ülkenin ileri gelen gazetecileriyle İzmit Kasr-ı Hümayun’da bir araya gelerek Cumhuriyet’in ilanının müjdesini verdiği 16 Ocak Basın Onur Günü yine Kasr-ı Hümayun’da (Av Köşkü) görkemli bir törenle kutlandı. Törende ayrıca Gazeteciler Cemiyeti’nin 30. yılı da kutlandı. Törene, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, AK Parti Milletvekilleri Zeki Aygün İlyas Şeker, Zeki Aygün, Cemil Yaman, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karbacak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ve çok sayıda davetli katıldı.

EMEK VERDİK
Tören ilk olarak Tarihi Tren Garı’ndan buluşma ve Saat Kulesi’ndeki Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından basın toplantısının yapıldığı Kasr-ı Hümayun’a geçildi.  Saygı Duruşuna bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunulmasının ardından Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Gürol, “93 yıl önce en anlamlı güne ev sahipliği yapmış yerdeyiz. Cumhuriyetin ilanının burada konuşulması bizim için en büyük onur. 1952 yılından bu yana böyle bir misyonu üstlenen cemiyetin boş durmamış gerekiyordu. İsteyen değil, emek sarf eden olduk. 30. Yılda cemiyet üyelerimizin tapulu evi olması için çalıştık ve tapusunu aldık” ifadelerini kullandı.
 İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI
Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, "Bugün bizim için daha onur bir gün. Bu günün tüm illerde kutlanmasını diliyorum. Atatürk gazeteciler güvenmişti. Buraya toplayarak bu onurlu günü söylemişti. Türkiye’de gazetecilerin sorunları ve sorumlulukları var. Türkiye’de birlik ve beraberliğin oluşması yönde gazeteciler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. İfade özgürlüğünün önü açılmalıdır. Köşe veya haber yazdığı için gazeteciler yargılanmamalıdır” diye konuştu. 

BASINA MÜJDE 
Bakan ışık şu ifadelere yer verdi; "Terzi kendi söküğünün dikemez. Medya kendi sorunlarını dile getirmeye zaman bulamıyor. Gazeteci arkadaşlarımızın çok zor şartlar altında çalıştığını yakinen gördüm.  Daha önce depremde mağdur olan dar gelirli insanlara TOKİ ve Arızlı’da ev yaptık. Şu an orada binlerce ailemiz huzur içinde yaşıyor. Kira öder gibi taksitle ev aldılar. Gazeteci arkadaşlarımıza bu uygulamayı yapamamış ve içimizde ukde kalmıştı. Çalışmanın sonucunda güzel bir adım atmış olduk. Şu an da gazetecilerimiz için Derince Çınarlı mevkiinde 140 tane konutu başlatıyoruz. 23 Şubat’ta TOKİ ihaleye çıkıyor hayırlı olsun. 2 artı 1 ve 3 artı 1 ev yapacağız. İçinde AVM, cami ve kültürel faaliyet alanı da yapacağız. Şartları Cemiyet Başkanı sizlere söyleyecek."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazetecilere, müjde,
Yorumlar
Haber Yazılımı