Haber Detayı
21 Kasım 2018 - Çarşamba 14:55
 
GEBELİK SÜRECİNDE BABA DESTEĞİ DE ÇOK ÖNEMLİ
Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde anne adaylarına yönelik olarak düzenlenen gebe eğitim okulu annelere yaptığı bilgilendirmelerin yanı sıra bu sürçte önemli bir rol sahibi olan baba adaylarının da yanında olmaya devam ediyor.
Darıca Haberi
GEBELİK SÜRECİNDE BABA DESTEĞİ DE ÇOK ÖNEMLİ

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe okulunda baba adayları da bilgilendiriliyor, hamilelik süreci hakkında bilgi veriliyor ve bu sürecin önemi anlatılıyor. Verilen eğitimlerde baba ve bebek arasındaki paylaşımların artması, hem çocuğun gelişimini hem de babanın benlik kavramını ve kendine güvenini olumlu etkilemektedir. Bebeğin doğduğu andan itibaren, babanın bebeğin bakımına katılımı çalışan annenin doğumdan kısa bir süre sonra işine dönmek zorunda olması nedeni ile hem annenin üzerine düşen sorumlukların azaltılması ve desteklenmesi açısından, hem de baba-bebek ilişkisinin sağlıklı bir şekilde gelişimi açısından faydalar sağlamaktadır. Ayrıca hamilelikte fiziksel değişiklikler anne adayını doğrudan etkilerken, duygusal değişiklikler her iki bireyi de etkiler. Baba adaylarının bu dönemlerde yapmaları gereken eşlerinin bu duygularını görmezden gelmemek ve onlara gebelik sürecinde ve sonrasında gerçekten destek olacaklarını htirmektir.

Gebe Eğitim Hemşiresi Nevin AZAK tarafından verilen ve babanın üzerine düşen görevler açıklanarak baba adaylarının eşlerine bu dönemler de her zamanki yaklaşımlardan daha farklı ve daha özneli davranılması gerektiği dile getirildi.

1- Anne adayı eski güç ve hareketliliğinde olmayacağından, eşinin ondan beklentileri konusunda daha gerçekçi olmalı, buna uygun olarak toleranslı davranmalıdır. (ev işleri, sosyalleşme vb).

2- Anne adayı bedeni değiştikçe; kendi vücuduna yönelik algısı değişecek; eşi tarafından çekici bulunmama kaygısı yaşayabilecektir. Dolayısıyla eşinin anne adayını bu konuda rahatlatması ve baba adayının, anne adayını rahatlatması ve kendini çekici bir kadın olarak hmesine yardımcı olması gerekir.

3- Doktor kontrollerine eşinde mutlaka gitmesi, bebeğin gelişimini ve yapılması gerekenleri birlikte takip ediyor ve uyguluyor olmak gerekir.

4- Hamilelikle ilgili sıkıntılar yaşadığınızda, bu dönemin sonsuza kadar sürmeyeceğini, birkaç aydan ibaret olduğunu eşinize hatırlatın.

5- Anne adayının bebekle ilgili planlamalarında (çocuk odası gibi) eşin de dahil olması gerekir.
Eşlerin, anne adayının duygusal açıdan hassas bir dönem geçirdiğini kabul etmesi ve normalde olmayan kızgınlık ya da hüzün duygularındaki dalgalanmaların, bu dönemle ilişkisi olduğunu bilmesi; bu durumu daha objektif değerlendirmesine katkı sağlayacaktır. Anne adaylarının aniden parlaması, normalde ağlamadığı şeylere ağlaması, alınganlık göstermesi, bir iyi bir kötü hmesi gibi durumlar, çevresindeki insanlar tarafından kolay anlaşılamayabilir.

6- Doğacak bebeğiniz hakkında hayaller kurun. Hoşunuza giden bebek mağazalarını gezin, ona neler almak isteyebileceğinizi düşünün. Nasıl bir bebek beklediğinizi, onunla ilgili var olan hayallerinizi birbirinize anlatın.

7- Anne adayının hamilelik sürecinde yoğun olarak hissedebileceği ‘iyi anne olabilmek’ ile ilgili kaygısı; eşi tarafından daha objektif değerlendirilip anne adayına gerçekçi bir şekilde duygusal destek verebilmesi karşısında azalabilir. Annenin kendi yeterliliği eşi tarafından beğenilip, desteklenirse; anne kendisine yönelik daha özgüvenli duygular besleyecektir

Daha Geniş Bilgi Sahibi Olmak İçin İletişim Bilgileri:
Adres: Fevziçakmak Mah, Dr. Zeki Acar Cd. No:62, Darıca/Kocaeli (3.Kat Gebe Okulu)

Dahili: Nevin AZAK- (262)6564344 (1351)

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBELİK, SÜRECİNDE, BABA, DESTEĞİ, DE, ÇOK, ÖNEMLİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı