Haber Detayı
14 Kasım 2016 - Pazartesi 14:06
 
‘’Gebze 20 yıl geriye gitmiştir!’’
Gebze’nin önde gelen iş adamlarından İlker Çakır ve beraberindeki müteahhitler, bugün Gebze Holiday Inn Otel’de basın toplantısı gerçekleştirdi.
Spor Haberi
‘’Gebze 20 yıl geriye gitmiştir!’’

Gebze Kirazpınar’daki imar sorununa değinen İlker Çakır, arsa sahibi olan kişilerin mağduriyetine dikkat çekti. Çakır, Toplu Konut İdaresi’nin Kirazpınar’daki uygulamasının gayrimenkul sahipleri ve müteahhitlere ciddi bir zarar verdiğini vurgulayarak, ‘’Bu uygulama Gebze’yi 20 yıl geriye götürmüştür. Gerçekten çok yazık. Birilerinin Gebze’deki bu yanlışa dur demesi lazım’ ’dedi.

ARSA SAHİPLERİ DE KATILDI

Toplantıya katılan arsa sahiplerinden Ömer Haluk Şenbaş ise yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. Şenbaş, ‘’Kirazpınar mahallesinde ilk imar uygulaması 1990 yıllarda yapıldı, bölgede çeşitli taş ve mıcır ocakları olması Gebze'nin gelişime ve modern kentleşmeye açık tek ve gecekondu önleme bölgesi olması sebebi ile 2005- 2009 yılları arasında TOKİ Tarafından ilk imar planı ve uygulaması yapıldı. Uygulama sonrası açılan davalar devam ederken , dava süreci beklenmeden TOKİ Tarafından Arsamız üzerine sosyal amaçlı konutlar ve farklı alanda ticari amaçlı konutlarda inşaa edilmiştir. Dava neticesinde uygulamanın iptaline ve maliklerin kök parsele dönüşümü sağlanmıştır. Kök parsellere dönüşlerde arsamızın üzerinde TOKİ sosyal amaçlı konutların inşaa edildiğini ve içerisinde iskânlı yerleşik 2. şahısların olması nedeni ile arsamıza geri dönüş sağlanmadı.

DÜŞÜK DEĞERLİ YERLER TARAFIMIZA VERİLDİ

2014-2016 yılları arasında yeni imar planı ve uygulaması tekrar TOKİ Tarafından yapılmış arsa malikleri işin içinden çıkılmaz şekilde plan dahilinde çok hisseli dağıtım şekli ile beraber mesafe gözetmeksizin bulundukları yerlerden verilmemiş uzak mesafelere dağıtılmakla beraber , plan dahilinde özel sosyal kültürel alan ve özel rekreasyon alanı adı altında düşük kısıtlı değersiz yerler tarafımıza verildi.

İTİRAZLAR YAPILDI

Gerekli itirazlar askı sürecinde yapılmış dilekçelere TOKİ Tarafından resen cevap verilmemiş kanuni süre sonucunda gerekli yürütmeyi durdurma ve uygulama iptal davaları açılmıştır. Şu anki hukuki süreç Kocaeli  1. ve 2. idare mahkemesinin 02-12-2016 tarihinde bilirkişi ataması ve gelecek rapor değerlendirilmesi sonucunda muhtemelen 2017 Ocak ayı sonunda neticelenecektir.

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR MAĞDURİYET

Dava aşamasında olan haklı talebimiz devam ederken, kurum yetkilileri ve belediyelerden edindiğimiz bilgi TOKİ'nin yeni plan çalışmaları hazırlığında olduğu, ayrıca mevcut resen onayladığı planın tapularının tescil edildiği, ve dağıtıldığı, daha önceden hazır olan 3. etap TOKİ EMLAK KONUT İNŞAAT Projesinin Ruhsat harçlarının Gebze belediyesine yatırıldığı ve ( 1850 dairelik projede tahminen 10-15 gün gibi kısa sürede) onaylandığını ve dava süreçleri devam ederken hemen TOKİ EMLAK KONUT Resmi sitesinde kaç adet blok ,daire,m2,ve ödeme şekli ile kura tarihi 20-11-2016 tarihi ile belirtilerek inşaat çalışmalarına başlayacağı alınan ruhsat onayı ve satış çalışmalarını kamoyuna duyurarak belli etmiştir. (Satış sonrası mahkeme kararının Yürütmeyi durdurma neticesi durumunda, satış yapılmış 1850 dairelerin hak sahipleri 3. kişilerle bir başka mağduriyetin oluşması kaçınılmazdır) İlgililere durumu arz ettiğimizde kanunlar çerçevesinde işlemler yapıldığı söylenmekte, bizlerde kanunlar çerçevesinde adalet aramaktayız, beklentimiz adaletin tecelli edeceği süre beklenmeden daha önceki uygulamada meydana gelen telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yenisi ekleneceği göz alınmadan, çok acele inşaatlar oldubitti şekli ile yapılmaya çalışılmasıdır. TOKİ Mahkeme kararlarını beklemeli dava süreci bitmeden OCAK ŞUBAT Ayı sonuna kadar satış yapmamalıdır.

İMAR SORUNU DEVAM EDİYOR

Bölgedeki imar sorunu uzun zamandır devam etmekte ve bir türlü çözülememişken uzun yıllar emek vererek tapu sahibi olan ve vergilerini ödediğimiz arsalarımızın mağduriyetlerinin adaletin tecelli etme sürecini beklerken. Bu mağduriyetlerin oluşmasını ve çözümünü ortaya koymadan en önemlisi adaletin vereceği kararı beklemeden.

ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYORUZ

Bölgede çözüm bekleyen emekleri ile tapu sahibi olan ve 50 yıldır vergisini ödeyen şahsım adına ''VERGİLENDİRİLMİŞ KAZANÇ KUTSALDIR '' düsturu ile mülkiyet kutsalımı, ''ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR '' düşüncesi ile hak ve adalet arayışımı ''HANGİ KAZANCI HANGİ TEMELLER ÜZERİNE KURMAYA'' çalışıldığını yetkililere soruyor ve çözüm bulunması yolunda katkılarını bekliyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘’Gebze, 20, yıl, geriye, gitmiştir!’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı