Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 19:44
 
Gebze Belediyesi kiracı zengini
Gebze Haberi
Gebze Belediyesi kiracı zengini

1. yılını değerlendiren Gebze Belediye Başkanı, “geçtiğimiz yıllarda kiracı sayısı 55 olan Gebze Belediyesi’nin kiracısını 485’e çıkardık” dedi.

Başkan Büyükgöz’ün bir yılını değerlendirdiği, Gebze Osman Hamdibey Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya; AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Yaşar Çakmak, Gebze Bölgesi Koordinatörü İbrahim Pehlivan, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Çayırova Beldiye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Gtü Rektörü Muhammed Hasan Arslan, AK Parti Kocaeli eski Milletvekili ve MARTEK, Mehmet Ali Okur, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural ve varandaşlar katıldı. 


KİRACI SAYISI 55’TEN 485’E ÇIKTI
Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Yıldönümü toplantımızı salgın nedeni ile ancak şimdi yapabildik. Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile belediye başkanlığına aday gösterildim. Vatandaşlarımızın teveccühü ile de başkan seçildik. İşin özünün aşkla, gönülden samimiyetle, çalışmak olduğunu bir kez daha müşaade ettik. Belediyecilik şehrin kaynaklarını yönetme sanatıdır. Mali kaynakları disiplin altına alarak işe başladık. Kamu borçlarımızın bir çoğunu ödedik. Tasarrufa gittik. Artık yaptırdığımız hizmetleri daha az fiyatlara alabiliyoruz. Göreve geldiğimizde toplam 55 kiracısı bulunuyordu. Nihayet bugün kiracı sayımız 485’e çıkmıştır.


45 MİLYON ARTI BÜTÇE
Kamyon garajını belediyemizin işletmesine aldık. Belediyemizde Hiç kimseyi işten çıkarmadık. Emekliye ayrılan personelimizi hak edilen kıdem tazminatlarını ödeyerek (toplam 10 milyon TL) tasarruf sağladık.
123 personelimizi azaltmış oldu. Buradan elde ettiğimiz gelirleri hizmette kullandık. İlk yıl bütçeniz -65 milyon bütçe yapısına rağmen, 45 milyon artı bütçe ile kapatmış olduk. 7/24 çalışmalarını yapan hizmet ve ekip düzenini oluşturduk. 


HİZMET EDERKEN GÜNDUZ NÜFUSUMUZU GÖZ ÖNÜNE ALDIK
Gündüz nüfusumuz ikamet eden vatandaşımızdan 3 kat daha fazla. Hizmet ederken bunu göz önüne aldık. Gebze Kocaeli’nin atar damarıdır. Gebze’nin iyi yönetilmesi Türkiye’nin iyi yönetilmesidir. Taş üstüne taş koyana saygımız sonsuzdur. Gebze Belediyesinin imkanlarını aşan her türlü konuda Büyükşehir belediyemiz olmak üzere bütün kuruluşlarımıza teşekkür ederim. 


SANAYİNİN MERKEZİ OLARAK ANILMAMALI
Gebze sanayinin merkezi. Sadece sanayinin merkezi olarak anılmamalı. Burası özel bir turizm noktası. Birçok turizm noktamız var. Bir şehir plancısı olarak ihtiyaçlarımızı önceden görmeye, simülasyonlar yapmaya projeler üretmeye önem gösterdik. 


METRO 2023’TE TAMAMLANACAK
Metromuzu Ulaştırma Bakanımız yerinde inceledi. Proje hiçbir aksamaya uğramadan 2023 yılında tamamen hizmete alınmış olacak. Gebze OSB- Sabiha Gökçen Metrosunun da takipçisi olacağız. Gebze’nin birince derecede sorunu ulaşım. Kuzey-güney bağlantı yolu 300 günlük sürenin ardından sorun olmaktan çıkacak. Kamyon ve tır parkı artık Gebze Belediyesi’nin işletmesinde. 540 kamyon, 250 binek araç burada konaklayabiliyor. Burası daha sonra yetmemeye başladı. Hemen Tır ve Kamyon parkının yanında bir alanı daha hizmete açtık. 


TARİHİMİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ
İlyasbey Sağlıklı Yaşam Merkezi, meydan ve yeraltı otoparkı yapacağız. Bu tamamen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Belediyesi’nin ortak çalışması. İhale hazırlıklarını yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte ihale çalışmaları sonlanmış olacak. Gebze Sporcu ve Eğitim Merkezi ile Gebzeli gençlere çok amaçlı hizmet sunacağız. Biz tarihimize kültürümüze sahip çıkarak Tarihi Sarnıç Restorasyonu başlattık. 


HALKTAN KOPMADIK
Millet Bahçesi proje çalışmaları yüzde 70 oranında bitti. İhale çalışmaları bittikten sonra Gebzemizin hizmetine kavuşturulacak. Beylikbağının kangren sorunu olan Sarı Cami’nin sözleşmesini yaparak bölgenin hizmetine sunacağız. Gençlerimize ve gençliğimize verdiğimiz önemin göstergesi olarak Gebze Gençlik Merkezi’nin yanında Kaykay Parkı yapacağız. Halktan kopmadık. Bütün mahallelerimizde halk meclisleri yaptık. 


GEBZE BELEDİTESİ’NİN ELEKTRİĞİNİ GÜNEŞ PANELLERİ ÖDEYECEK
Gebze Belediyesi yıllık 3 bin 850 lira elektrik faturası ödüyor. Mevlana Kapalı Pazar yerinin çatısında güneş enerji sistemi kurmaya karar verdik. Belediyemizin tüm birimlerindeki ihtiyaçlarını buradan kullanacağız. Belediyemize tahsisli olan Hünkar Çayırı’nda proje çalışmaları yüzde 80 civarında tamamlandı. Burayı Fatih’in şahsına yakışır bir şekilde Gebzemize, Kocaelimize, ülkemize, uluslararası turizme hizmet edecek bir proje olarak hayata geçmiş olacak. 


KAPALI OTOPARK İHTİYAÇ GİDERECEK
Cumhuriyet Mahallemizde bir spor kompleksi inşaatı devam ediyor. Gebze Barış Parkı Sosyal tesisleri yıl sonunda hizmete alınmış olacak. Yeşil vadi projesi heyelan sebebi ile kapatılmıştı. Oranın yeniden fiziki anlamda iyileştirme güçlendirme çalışmalarının bitmesinin ardından Gebzelilerim hizmetine suncağız. Kızılay Caddesi’nde yapılan kapalı otopark bölgenin ihtiyacını giderecek. Katlı otoparkın zemin katında pazar günleri semt pazarı kurulacak. Önümüzdeki haftalarda hizmete girecek.


KUYUMCULAR ÇARŞISI YAPACAĞIZ
Cumhuriyet Meydanı’nda metro projesinde ilerlemesine bağlı olarak kuyumcular çarşısı yapacağız. Eski adliye binasının Gebze Belediyesine tahsisini gerçekleştirdik. Burayı Gençlik Merkezi olarak planladık. İhale sürecine girdik, önümüzdeki günlerde projele aşamasına geçilecek.


TAPU VE İMAR SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Pandemi günlerini fırsat bilerek asfaltlama çalışmalarını tam gaz devam ettirdik. 135 ton asfalt döktük. 8 bin 600 metre kare yeni yollar açtık. Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallelerindeki tapu ve imar sorunundan tapu sorununu tamamen çözdük. Bin 435 vatandaşımız başvurdu. Birçoğu tapularını aldı, almaya devam ediyor. İmar sorununda ise bir plan çalışması yapılıyor. Doğalgaz ise mahallelerin bir bölümüne götürüldü. 


KÖYLÜ PAZARI KURULACAK
Ulus semt pazarında proje çalışmaları tamamlandı. Kirazpınar sosyal tesisleri ve semt pazarında ise proje çalışmalarını gerçekleştirerek 2021 yılında fiziki çalışmalarını başlatacağız. Gebze’de binlerce sera var. Köylerimizde 29 bin civarında hayvan besiciliği yapılıyor. 15 bin de seramız var. Burada yetişen ürünlerin pazarlanması için bir pazar kuracağız. 


11 BİN VATANDAŞA GIDA YARDIMI
Gebze artık bir kütüphane alanına dönüştü. Bütün merkezlerimizde basılı kitapların yanı sıra 25 bin e-kitaplara istediğiniz an erişebilirsiniz. Bu merkezlerimizin etrafında ücretsiz wifi hizmeti vereceğiz. Pandemi süreci hariç 11 bin vatandaşımıza gıda yardımı yapıldı. Elden ele gönül çarşısı ile ihtiyaç sahiplerimizi giydireceğiz. Son yıllarda ramazan etkinlikleri özündem uzaklaşmıştı. Biz sadeleşmeye yönelerek her akşam 50 haneye sıcak yemek verdik.


KORONA SÜRECİ NASIL GEÇTİ?
Covid-19 sürecinde 7/24 personelimizi organize ederek dezenfekte, sosyal yardım ve ekipman yardımı ile bir şikayete mahal vermemeye çalıştık. Belediye sosyal destek ekibimizle 790 civarında 65 yaş üstü vatandaşımızın talebini karşıladık.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Belediyesi, kiracı, zengini,
Yorumlar
Haber Yazılımı