Gebze Bölgesi’nde 31 denetçi okulları denetleyecek!
Haber
14 Ağustos 2020 - Cuma 11:08
 
Gebze Bölgesi’nde 31 denetçi okulları denetleyecek!
Eğitim Haberi
Gebze Bölgesi’nde 31 denetçi okulları denetleyecek!

Koronavirüs salgınına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, MEB’in görevlendirdiği 31 denetçi Kocaeli’deki okulları denetleyecek. Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu’ndaki şartlara uyması zorunlu olan okullara denetim sonunda ‘Okulum Temiz’ belgesi verilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önceki akşam yaptığı açıklamada okulların 31 Ağustos tarihinde uzaktan eğitimle açılacağını, yüz yüze eğitimin ise 21 Eylül’de Bilim Kurulu tavsiyeleri ile aşamalı ve seyredilmiş şekilde başlayacağını söyledi. Eğer şartlar uygun olur, salgında iyi yönde gelişmeler yaşanırsa okullar bu tarihlerde eğitime başlayacak. Okullar açılmadan önce ise temizlik ve hijyen denetimleri yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından imzalanan, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanacak temizlik kurallarını belirleyen 'Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kılavuzu’ protokolü kapsamında belirlenen şartları yerine getiren okullara 'Okulum Temiz' belgesi verilecek. İlimizdeki tüm okulların protokol kapsamındaki şartları yerine getirmesi gerekecek. Şartları yerine getirenlere ‘Okulum Temiz’ belgesi verilecek.

FORMLARI DOLDURACAKLAR

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı Güvenliği Birimi Koordinatörü Hayati Öztürk ‘Okulum Temiz’ belgesi ve bu belgenin nasıl alınacağı hakkında bilgi verdi. Öztürk şunları söyledi: “- Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu’ hazırlandı. Kılavuz tüm ülkede olduğu gibi Kocaeli’de de 1143 okula dağıtıldı. Kılavuzun içinde yüz yüze eğitim başladığında okul şartlarının nasıl olması gerektiği anlatılıyor. Sıraların diziliminde, öğrencilerin ateşlerinin ölçümünden, maske takmalarına ve mesafelerine kadar her şey ayrıntılı şekilde beyan edilmiş. Kılavuzun içindeki hijyen maddelerini uygulayan okullar, MEB’in resmi sitesindeki öz değerlendirme formunu ‘şartları yerine getirdim’ diyerek dolduruyor. Konuyla ilgili her okulda sorumlu müdür yardımcıları belirlenecek.

TÜRKİYE’DE 2 BİN KİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ

Formun portala yüklenmesi sonrasında bakanlık okullara yetkili gönderip, şartlara uyup uyulmadığını yerinde denetleyecek. Türkiye’de 2 bin, Kocaeli’de ise 31 denetçi okulları denetlemek için görevlendirildi. Denetçiler sahaya inip okulların eksiklerini inceleyecek. Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu şartlarını yerine getiren okullara 1 yıl geçerli olmak üzere ‘Okulum Temiz’ belgesi verilecek. Devlet okullarına belgelerini Milli Eğitim Bakanlığı teslim edecek. Özel okullara ise belgelerini Türk Standartları Enstitüsü verecek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Bölgesi’nde, 31, denetçi, okulları, denetleyecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı