Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 18:27
 
Gebze’de ‘Bilişim’ çalıştayı
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Bilişim Vadisi Yönetici Şirketi işbirliğinde ‘Doğu Marmara Bilişim Sektörü ve Bilişim Vadisi Strateji Geliştirme Çalıştayı’ gerçekleştirildi.
Gebze Haberi
Gebze’de ‘Bilişim’ çalıştayı

Bilişim Vadisi’nde düzenlenen programa; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Sanayi, Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Habip Asan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Tübitak Bilgem Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Bilişim Vadisi Genel Müdürü, Ahmet Serdar, İbrahimcioğlu, Bolu, Sakarya, Düzce, Yalova Oda Başkanları ve Temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Habip Asan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu’nun konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır yaptığı konuşmada, “Bilişim Vadisinden güzel haberler duyacağız. Burası özel bir bölge. Bir yanda Teknopark İstanbul, bir yanda TÜBİTAK MARTEK ve bir yanda da Bilişim Vadisi var. Yani 3 önemli teknoloji geliştirme bölgemizin peşi sıra dizildiği bir bölgedeyiz.  Bu 3 teknoparkımız arasındaki etkileşimi ve koordinasyonunu çok önemsiyoruz.

GEBZE BÖLGESİ TEKNOPLOJİ VE SANAYİNİN MERKEZİ

Yine bu bölge Türkiye sanayinin kalbi ve merkezidir. Sanayimizin önündeki en büyük meselelerden bir tanesi dijital dönüşümün hızla gerçekleştirilmesidir. Dijital dönüşüm pek çok alanda fırsatlar ve pek çok tehditleri beraberinde getiriyor. İnsan gücünün düşük maliyetinden kaynaklı avantajlarını ülkeler yitiriyor ve verimlilik esaslı çalışmaların neticeleri çok daha fazla önem kazanıyor. Dolayısıyla bizim bu dijital dönüşümü çok daha hızlı hayata geçirmemiz lazım.  Bu çalıştayımızın hem Bilişim Vadisi hem de Doğu Marmara Bilişim Sektörümüz için ama hem de ülkemiz için çok önemli sonuçlar doğuracağını ümit ediyorum.  Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.  

NİTELİKLİ İNSAN OLARAK ÇALIŞACAKLAR

Bakan Yardımcısı Kacır’ın ardından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy bir konuşma yaptı. Aksoy konuşmasında, “Bilişim Vadimizi destekleme amaçlı bilişim sektöründe daha nitelikli insanların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Gebze’de yapımı tamamlanmış olan TOKİ Meslek ve Anadolu Lisesini imzalanan bir protokolle bilişim alanında ihtisaslaşmış bir liseye dönüştürdük ve 20 Şubat 2018 tarihinden itibaren Gebze Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak faaliyete geçirdik. Bu okulumuz bilişim lisesi olarak eğitim öğretimine devam ediyor. Özellikle bu okulda eğitim gören öğrencilerimiz bu bölgede yetişip, nitelikli insan olarak sektörde çalışmaya devam edecektir. Bu okulumuzun dışında yine Kocaeli’de ki toplam 31 ayrı lisemiz bilişim teknolojileri alanında da eğitim gerçekleştiriyor.

BİLİŞİM VADİSİ ÖNEMLİ BİR YATIRIM

Gebze Teknik Üniversitemizin yapmış olduğu bir çalışmada; Bilişim Vadimizin 10 bin nitelikli insana ihtiyacı var şeklinde bir rapor ortaya çıkmıştır. Bu amaçla ilgili kurumlar arasında yürütülen protokollerle belirli çalışmalar ortaya konmaktadır. Bilişim Vadimizi 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümet programında da yer alan önemli bir yatırım olarak görmekteyiz. Bu sadece Türkiye’nin projesi olmanın ötesinde uluslararası nitelik taşıyacak bir projeye de dönüşecektir. Bilişim Vadimizin ilk etabı tamamlandı. Burada 58 firma faaliyet göstermektedir ve 15 Kuluçka Merkezide yer almaktadır. Temennimiz önümüzdeki süreçte bu sayının daha üst noktalara taşınması ve buranın uluslararası bir bilişim merkezi haline dönüşmesidir. Bu yönde katkı sağlayan bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından Albaraka Türk İnovasyon Müdürü Yakup Sezer, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, TÜBİTAK temsilcisi Elif Koşok, MÜSİAD Bilişim Sektörü Kurul Başkanı Fahrettin Oylum’un Moderatörlüğünde Doğu Marmara Bilişim Sektörü ve Bilişim Vadisi Strateji Geliştirme Çalıştayına geçildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, ‘Bilişim’, çalıştayı,
Yorumlar
Haber Yazılımı