Haber Detayı
27 Şubat 2016 - Cumartesi 11:14
 
Gebze’de bütün illerden öte
Gebze Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Ekonominin Yıldızları Ödül Töreni” Şekerpınar Ramada Otel’de gerçekleşti. Törene TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’da katıldı.
Gebze Haberi
Gebze’de bütün illerden öte

Düzenlenen ödül töreninde ayrıca Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Çayırova Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Dilovası Kaymakamı Hulisi Şak,hin, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zekeriya Özak,  Kocaeli Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Gebze Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Soba, Çayırova Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Kılıç, Darıca Ak parti İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, GTO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  sanayiciler ve işadamları katıldı. Örende 160 kuruluş temsilcisine ödül verildi.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler,” Bu sancılı günlerde hepimiz birlik ve bütünlük içerisinde olacağız. Gebze´de bugün teknik üniversite ve metroyu konuşuyoruz. Biz birbirimize destek olmak zorundayız. Sorunun değil çözümün bir parçası olmalıyız. TÜİK verilerine göre Kocaeli´nde vergi gelirlerinde yüzde 25 artış var. Toplanan vergi 72 ilden daha fazla. Bugün koşullar artık değişti. Kocaeli´nde bir aileyiz ancak artık kabımıza sığmıyoruz. Bu bölgede 2 vergi dairesi var. Üçüncüsünün açılması gündemde. Vergi tahsilinde Kocaeli 2. sırada yer alıyor. Vergi tahsilindeki artış da Kocaeli birinci sırada. Kişi başına ödenen vergi 34 bin dolar.


İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİ

Çiler “3. Köprü Otoyolu ve Körfez Geçiş Köprüsü yatırımlarının Gebze’yi lojistik açıdan daha üstün bir cazibe merkezi konumuna getirdi. Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre 2015 yılında 59,8 milyar dolarlık dış ticaret ile Kocaeli Türkiye dış ticaretinin yüzde 17’sini karşılamaktadır. 2015 yılında 16,9 milyar dolar ihracat, 42,9 milyar dolar ithalat gerçekleştirmiştir. Yine 2015 yılında toplanan vergilerin yüzde 12,1’ini karşılayan Kocaeli, bu oranla İstanbul’dan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir” şeklinde konuştu.

 

GEBZE SANAYİNİN KALBİDİR

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Çiler , “Öncelikle şuan tüm üyelerimiz ile birlikte TOBB için maksimum gayretle çalışmalar yaptığımızı belirtmeliyim. Emin olun ki TOBB’un istediği çalışmaları yerine getireceğiz. Biz iş dünyası olarak nihai çalışmaların içinde yer alabiliyorsak ülke olarak iyi yolda olduğumuzu görebiliriz. Temel hedefi maddeyi anlamak olan bu kurumun ticaret ve sanayi alanında bir çok gelişmeye de sebep olacağı bellidir. Nasıl sanayi kenti olarak kentimiz büyüme kaydettiyse teknolojik alanda da bu gelişmeyi sağlayacaktır. Ancak sadece üretmek yeterli değildir. Ürettiklerimiz pazarlayıp satmamız gerekiyor. Ülkemizin daha fazla araştırmaya zemin sağlayabilmesi için bu gibi projelerde yer alarak çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekmektedir.

 

İL OLMAKTAN DAHA ÖTESİNİZ

 

 GTO Başkanı Çiler’in ardından konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Bu kapsamda sizler için büyük bir fırsat var. Adamlar her şey alıyorlar. Aklınıza ne geliyorsa. 5 kişinin çalıştığı atolyede bile fırsat var. Vizyonumuzu açmamız ile beraber Türkiye orta büyüklükte ki teknolojiyi bile ihraç edebilir konuma gelir. Zenginleşmek için daha büyük gelirler elde etmemiz lazım. Zenginleşmenin en büyük yolu yüksek tekolojiyi yakalamaktır. Gebze her yönüyle bunu sağlıyor. Bir ilçe olarak birçok ilden daha üretici ve ekonomide üst sırada. Zaten il olmaktan daha öte bir duruma gelmişsiniz.”dedi.

BAKANI OLAN BİR İLÇESİNİZ

Hisarcıklıoğlu, “Türk Sanayicisi Nükleer Santrellerde iş alabilsinler ki bir üst noktaya çıkalım. Ben bu kapsamda özellikle GTÜ Rektörü Haluk Görgün’e teşekkür ediyorum. Sanayi ve üniversite koordinesini Gebze’de çok iyi sağladığını gözlemleyebiliyoruz. Müthiş bir fırsat ayağınızda. Yapabilirsin, satabilirsin. Burada sadece bu bölgenin değil Türkiye ekonomisinin yıldızlarını seçiyoruz. Çok şanslısınız. Bilim sanayi ve Teknoloji bakanınız var. Bilişim Vadisi burada kuruluyor. İsabetli bir karar. Gebze’de herkes ülkenin bir tarafından gelmiş birlikte üretiyorlar. İstanbul Anadolu’dan göz alıyor Gebze ise İstanbul’dan göz açlıyor. Firmalar eğer Gebze’de üretiyorsa vergisini Gebze belediyelerine vergi dairesine ödemeli. Temizliğini, bakımını, yolunu Gebze Belediyesi yapıyor vergiyi İstanbul alıyor. Bu adil değil.”dedi.

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gebze'nin nüfusu 350 bin. 350 bin nüfusun olduğu yerde kayıtlı çalışan sayısı 310 bin. Bu müthiş bir şey, böyle bir şehir Türkiye'de yok" dedi. ​Hisarcıklıoğlu, Gebze Belediyesi tarafından ilçedeki bir otelde düzenlenen, "Ekonominin Yıldızları Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, ödül alan sanayicilerin sadece Gebze'nin değil, ülkenin yıldızları olduğunu belirtti.Bunu alkış almak veya hamaset yapmak için söylemediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Gebze'nin nüfusu 350 bin. 350 bin nüfusun olduğu yerde kayıtlı çalışan sayısı 310 bin. Bu müthiş bir şey, böyle bir şehir Türkiye'de yok" diye konuştu. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gebze'nin sosyo ekonomik gelişmişlik bakımından Türkiye'deki tüm il ve ilçeler arasında dördüncü sırada bulunduğunu belirterek, ülkenin en büyük 500 firmasının 62'sine Gebze'nin ev sahipliği yaptığını, bunun müthiş bir başarı olduğunu kaydetti. 


-"Bu ülkede kim üretiyorsa onu koruyup, kollayın" 


FIFA'nın yıldız oyunculara pozitif ayrımcılık yapılması için bir genelge yayımladığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tribünleri dolduran o yıldız oyuncular Bugün Messi ve Ronaldo. Dünyanın neresine giderseniz gidin, açlıktan ölen Afrika'daki çocuğun sırtında da 'Ronaldo' yazıyor. Futbol, müthiş bir endüstri. FIFA hakeme diyor ki 'aman bu Messi'yi, Ronaldo'yu sakatlattırma, yıldızları koru' diyor. Ben de buradan diyorum ki bütün Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşları, Türkiye'de kim üretiyorsa, kim ihracat yapıyorsa, FIFA nasıl hakemlere yıldızları koruma görevi verdiyse bizdeki ekonominin yıldızlarını koruyup, kollayın." Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin zenginleşmek için girişimci sayısını hızla artırması gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin en önemli sorunu istihdam sorunu. Türkiye'de her yıl 900 bin genç istihdam nüfusuna katılıyor. Yılda birçok ülkenin nüfusu kadar kişiye iş bulmak zorundayız. Bunlara devlette iş bulma şansımız yok. Devlet her yıl 900 bin kişiyi işe alsa Sovyetler Birliği gibi oluruz. Bunlara ancak özel sektörde iş bulacağız" ifadelerini kullandı. Cumhuriyet tarihindeki girişimci sayısının 1,5 milyon olduğunu ve her bir girişimcinin 10 kişiyi istihdam ettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Her yıl 900 bin kişiyi eritebilmek için bizim girişimci sayımızı arttırmamız lazım. Yarın biz bunlara iş bulamazsak hiçbiriniz bu otellerde yediğimiz şu yemekleri yiyemezsiniz. Oturduğunuz yerlerde rahat oturamazsınız. Onun için Türkiye'nin girişimci sayısını artırması lazım" değerlendirmesinde bulundu. 


-"İstihdam üzerindeki vergi yükünde dünya birincisiyiz" 


Hisarcıklıoğlu, sanayicilerin en büyük şikayetinin istihdam üzerindeki vergi yükleri olduğunu belirterek , "İstihdam üzerindeki vergi yükünde dünyada birinci sıradayız. Türkiye’de istihdam üzerindeki vergi yükü yüzde 59, OECD ortalaması yüzde 35. Dünyada hem emeklilik hem işsizlik fonu hem de kıdem tazminatının olduğu tek ülke Türkiye" diye konuştu.Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi ile bugüne kadar 195 bin kişiyi meslek sahibi yaptıklarını ve 134 bin kişiye istihdam sağladıklarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Ne olur eleman ihtiyacınız varsa buradan alın. UMEM kapsamında bir eleman istihdam ederseniz istihdam üzerindeki vergi yükünün yüzde 20’sini ödemiyorsunuz. Müthiş bir avantaj" dedi.Hisarcıklıoğlu, sanayicilerin mal alırken peşin aldıklarını fakat ihraç ederken vadeli ihraç ettiklerini kaydederek, "Bu risk demektir. Eximbank sigorta yapıyor, sigorta yaptırın. Sigorta yaptır alacağın garanti altına girsin. Bugün Türkiye'nin ihracatının sadece yüzde 10'u sigortalı" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, bütün, illerden, öte,
Yorumlar
Haber Yazılımı