Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 12:33
 
Gebze’de “Kitap Okuma Halkaları” başladı!
Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezlerinde uygulanan “Kitap Okuma Halkaları” projesi Gebze Gençlik Merkezi Koordinatörlüğünde Gebze’de yürütülüyor. 3 ayrı yaş grubuna hitap eden projenin amacı gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, analitik düşünen, konuşmaları doğru şekilde algılayabilen ve aktarabilen, olayları ve olguları yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak.
Gebze Haberi
Gebze’de “Kitap Okuma Halkaları” başladı!

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezlerinde uygulanan “Kitap Okuma Halkaları” projesi Gebze Gençlik Merkezi Koordinatörlüğünde Gebze’de yürütülüyor. Proje; Ortaokul, lise ve üniversite halkaları olmak üzere 3 ayrı yaş grubuna hitap ediyor. Her Bir okulda en az 10 genç en fazla 20 gençten oluşan Kitap Okuma Halkası grubundaki öğrencilere bakanlığımızın belirlediği ve İl Müdürlüğümüz tarafından temin edilen kitapları ulaştırıyoruz. Ekim ayı içerisinde 8 ayrı okulda kritik gerçekleştirildi. Her ay bir kitap kritiği yapılması planlandı. Proje Ekim ayı itibariyle uygulamaya konulmuş olup, 8 aylık dönemi kapsamaktadır.  Dolayısıyla Kitap okuma halkasında yer alan gençler 8 aylık dönemde 8 kitap okuyup 8 kitap kritiği gerçekleştirmiş olacaktır.

AMAÇ KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞINI KAZANDIRMAK

Projenin genel amacı; Ortaokul, lise ve yüksekokul öğrencileri başta olmak üzere gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, analitik düşünen, konuşmaları doğru şekilde algılayabilen ve aktarabilen, olayları ve olguları yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. “Kitap Okuma Halkaları” faaliyeti ile içinde yaşadığı kültürün değerlerini bilen ve onlara sahip çıkan bireyler oluşmasına katkı sağlayacak kitaplarla gençlerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmak; düzenlenen kitap kritikleri ile gençlerin muhakeme, kendini ifade edebilme ve topluluk önünde konuşma yapabilme yeteneğini geliştirmek hedeflenmektedir.

TÜYYÜZ: GENÇLERLE İÇ İÇE OLMA İMKANI BULDUK

Gebze Gençlik Lideri Ekrem Tüyyüz; "Proje sayesinde gençlerimizle iç içe olma ve birebir gençlerimize dokunma imkanı buluyoruz. Böylece hangi konularda eksiklerimiz var daha kolay tespit edebiliyoruz. Bu da yeni projelerimizi ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturmamızı sağlıyor. Aynı zamanda projemizin amacına gerçek anlamda ulaşacağının garantisini gözlerimizle görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü Okul idarecilerimizin, Türkçe/Edebiyat öğretmenlerimizin ve halkalarımıza dahil olan gençlerimizin gayretlerini ve heveslerini görebiliyoruz." diyerek düşüncelerini aktardı.

TURAN: PROJEYE SAHİP ÇIKIYORUZ

Proje hakkında görüşlerini dile getiren Gebze Gençlik Merkezi Müdürü Köksal Turan; “Marmara Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği bölümünden mezun olup öğretmenlik yapmış biri olarak bizzat Okul idarecilerimizle, Türkçe/Edebiyat öğretmenlerimizle ve halkalarımıza dahil olan gençlerimizle birebir görüşerek projemizi anlatıp okuma ve kritikler için tüm gayretimizle projeye sahip çıkıyoruz. Kitapları gençlere emanet olarak bir aylık süre ile teslim ediyoruz. Kritik için tarih ve saati öğretmenimizle beraber yapıyoruz. Ay sonunda gençlerimizin kitap hakkındaki değerlendirmesini beraber yapıyoruz.  Şu ana kadar 18 ortaokul 21 lise, 2 Üniversite  olmak üzere 41 Kitap okuma halkası oluşturduk. Ulaştığımız genç sayısı 655.  Hedefimiz ise binli rakamları görmek. Rakamlarla birlikte işin özünü kaybetmeden gençlerimize okuma alışkanlığını kazandırmaktır. Bu projeyi 2017-2018 Eğitim-Öğretim dönemi boyunca sürdüreceğiz. Halkamıza dahil ettiğimiz gençlerimizden çok olumlu dönütler alıyoruz. İnşallah halka halka büyüyerek projemize devam edeceğiz. Bu projede bizlerden desteklerini esirmeyen başta okul müdürlerimize, Türkçe/Edebiyat öğretmenlerimizle ve bilhassa bizzat kitapları okuyarak kritiklere katılan gençlerimize sonsuz teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, “Kitap, Okuma, Halkaları”, başladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı