Gebze’de orman yangınları toplantısı
Haber
13 Ağustos 2020 - Perşembe 20:30
 
Gebze’de orman yangınları toplantısı
Gebze Haberi
Gebze’de orman yangınları toplantısı

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler başkanlığında, orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesinde görevlilerin görecekleri işler hakkında toplantı yapıldı.

Gebze Orman İşletme Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Burkut, Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, İlçe Jandarma Komutan V. Muharrem Poyrazoğlu, Gebze Orman İşletme Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, Kocaeli DKMP Şube Müdürü İlker Özoğlu, Gebze Bölgesi İtfaiye Grup Amiri Kenan Akçay katıldı. İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu ‘Orman Yangınları’ konulu genelgesi gereğince; orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesinde görevlilerin görecekleri işler hakkında yönetmeliğinin 32. Maddesine istinaden yapılan toplantıda alınan kararları Gebze Kaymakamı Mustafa Güler açıkladı.

ORMAN YANGINLARINA HASSAS 11 KRİTİK BÖLGE BELİRLENDİ

Kaymakam Güler açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bu komisyon tarafından, Gebze ilçe sınırları içerisinde orman yangını bakımından riskli alanlar ve civarında yer alan, yakınlığı nedeniyle orman yangınlarına neden olabilecek (özel mülkiyete konu araziler de dâhil) yerler için mangal/semaver/ateş yakılabilecek yerlerin ve yasak olan yerlerin, Orman Kanununun 76 ncı maddesinin (d) bendi göz önünde bulundurularak haritalandırılması yapılmış olup, orman yangınlarına hassas 11 kritik bölge belirlenmiştir. Ormanlık alanlarda yetkili kurumlarca belirlenmiş olan mangal/semaver/ateş yakılabilecek mesire yerleri ile tabiat parklarının, Kaymakamlık, Gebze Belediyesi ve Gebze Orman İşletme Müdürlüğü kanalı ile mutad vasıtalarla, muhtarlıklar ve camiler tarafından duyuru yapmak sureti ile en geniş şekilde vatandaşlarımıza duyurulması sağlanacaktır.

ORMANLIK ALANLARIN CİVARINDAKİ YERLERDE ATEŞ YAKILMASI YASAK

Orman Kanununun 76 ncı maddesinde yer alan ‘Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır’ hükmü uyarınca, orman alanları içerisinde (yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç) mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmemesi, avcı ve çobanların ateş yakmasının önlenmesi, için Gebze Orman İşletme Müdürlüğü, Gebze İlçe Jandarma Komutanlığı ve Gebze İlçe Emniyet müdürlüğü tarafından koruma devriyeleri yapılacaktır. Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri dahil) 31.10.2020 tarihine kadar mangal/semaver/ateş yakılmasına saat 19.00’dan sonra müsaade edilmemesi sağlanacaktır. Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü (bağ ve bahçe artığı ot, dal vb.) yakılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

WHATSAPP GRUBU OLUŞTURULACAK

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. Orman yangınına yüksek riskli olduğu belirlenen alanlara giriş çıkışlar ivedilikle araç girişine kapatılacak olup, Jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü ve Kocaeli Milli Parklar Müdürlüğünce, fotokapan yerleştirmek suretiyle takibi yapılacaktır. Çıkacak orman yangınlarının büyüklüğüne göre gerekli olan iş makinesi( Dozer, Treyler, Su tankeri vb.) Gebze Belediye Başkanlığı ve İSU Gebze Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından takviyesi sağlanacaktır. Toplantıya katılım sağlayan birim amirlerinin, orman yangını koordinasyonunu etkin bir şekilde sağlanması açısından Whatsapp grubu oluşturulacaktır.

DEVRİYE YÜRÜTÜLECEK

Mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilen piknik ve mesire alanlarına girişte uyulması gereken kurallara ilişkin bilgilendirici mahiyetteki el ilanı veya broşür dağıtımı, kamu kurum ve kuruluşlarına ait billboardlarda kullanılacak görseller, anonslar vb. araçlarla vatandaşlarımızın konuya ilişkin duyarlılığının artırılması sağlanacaktır. Konuya ilişkin Orman İşletme Müdürlüğü, Gebze Belediye Başkanlığı ve Gebze Kaymakamlığının ilgili birimlerince web sitelerinde duyurular yapılacaktır. Özellikle Hafta sonları ve yangına riskli hava hallerinde Genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli şekilde yürütülecek devriyeler ile yukarıda belirtilen hususların kontrol edilmesi ve gerekli uyarıların vatandaşlarımıza yapılması sağlanacaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, orman, yangınları, toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı