Haber Detayı
06 Aralık 2015 - Pazar 13:37
 
Gebze’de Recep Dursun dönemi
Gebze CHP’de ilçe başkanı ve il delegelerinin belirlendiği Olağan Genel Kurul gerçekleştirildi. CHP Gebze İlçe Başkanlığı için Musa Yılmaz ve Recep Dursun yarıştığı kongrede Dursun 368 delegeden 197 oy alarak CHP Gebze İlçe Başkanı oldu.
Gebze Haberi
Gebze’de Recep Dursun dönemi

Gebze Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin  ilçe başkanı ve il delegelerinin belirlendiği CHP Gebze Genel Kurul Toplantısı Osman Hamdi Bey Kültür Salonu’nda gerçekleştirildi. 1 Kasım sonrası CHP kaldığı yerden kongre süreçlerine devam ediyor. Cumartesi sabahı 10.00’da başlayan CHP Gebze kongresinde  17.00’a kadar delegelerin oy verme işleminin devam etmesinin ardından ilçe başkanı ve il delegeleri belirlendi. Musa Yılmaz ve Recep Dursun’un ilçe başkanlığı için yarıştığı toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve Haydar Akar, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP il yöneticileri, Eski İl Başkanı Cahit Altınyuva, CHP İlçe Başkanları Yakup Törk, Selahattin Kaya, CHP Gebze, Darıca, Çayırova, Dİlovası  Belediye Meclis Üyeleri, Gebze’de faaliyet gösteren derneklerin temsilcileri, Gebze  Mahalle Muhtarları, CHP’ liler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından divan kurulu oluşturuldu. Divan Başkanlığına Hüseyin Yılmaz, yardımcılığına İsmet Güven, yazman Nuran Banu Üner olarak belirlendi. Ardından CHP Gebze İlçe Başkanlığı’nın faaliyet ve mali raporları okundu.

AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLMALIYIZ

İki aday ve listenin sunulduğu genel kurulda ilk olarak CHP Gebze  Eski İlçe Başkanı Yakup Yılmaz konuşmasını gerçekleştirdi. İlçe başkanlığı döneminde gerçekleşen iki genel seçimden bahseden Yılmaz, her iki seçimde de kendisi ile birlikte çalışan yöneticilere teşekkürlerini sürdü. “İktidar partisi tarafından yapılmaya çalışılan korkunun karşısında, hukuk, demokrasi ve sosyal adaleti savunarak dimdik ayakta kaldık.” diyen Yakup Yılmaz, “Biz ayrıştıran değil birleştiren olmalıyız. Ben varsam olur ben yoksam olmaz düşüncesinden kurtulmalıyız. Kongre için gösterilen bu çalışmanın 1 Kasım seçimlerinde de gösterilmiş olmasını dilerdim. Kendi içimizdeki birlik ve beraberliği sağlarsak, yolumuzda engel olan saray haramilerini yıkmakta zorlanmayız.” şeklinde konuştu.

CHP’Yİ GEBZE’DE SOKAĞA İNDİRDİK

Yılmaz’ın ardından konuşan CHP Cengiz Sarıbay parti içi gençleşmenin altını çizerek, ilçelerde gençlerin aday olmasının ve seçilmesinin kendisini memnun ettiğini belirtti. Kongrelerden demokratik seçim sonucunda çıkan taktirin kabul edilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Sarıbay, partinin içe dönük enerjisinin dışarıya yansıtılmasının zamanının geldiğini belirtti. Sarıbay konuşmasında Gebze Kongresinin Gebze, Kocaeli ve ülkeye iyilikler getirmesini diledi.  Kurultayda konuşma izni alan CHP Gebze Eski İlçe Başkanı Sedat Tatar ilçe başkanlığı döneminde gerçekleştirdiklerini partililere aktardı. Tatar, “Ben ve arkadaşlarımın CHP’yi Gebze’de sokağa indirdiğini düşünüyorum. Gebze’deki tüm faaliyet gösteren sivil toplumun yanında olduk yerel seçimi geçirdik.  İlçe yönetimimiz neyi vaat ettiyse hepsini gerçekleştirdik. Eksiğimiz olmuş olabilir fakat elimizden geleni  partimiz adına gerçekleştirdik. Başarısızlıklar yalnız ilçelerin değildir, silsile halinde tüm yönetimin birimlerinindir.” ifadelerini kullandı.

CHP KONGRESİNDE  ELEŞTİRİ GERGİNLİĞİ

Toplantıda konuşan delegelerin eleştirilerine karşı çıkan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar basının önünde bizi eleştirmeyin dedi. Kongrede konuşmak isteyen delegelerin hakarete varır konuşmalarını eleştiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar  bu tavrın patiye zarar verdiğini söyledi.  Akar delegelere hitabem, “ Tabii ki konuşacaksın ama önce sahalarda benimle birlikte koşturup ondan sonra konuşacaksın. Her ilçenin, ilinin danışma toplantıları var, kongreler eleştirme yerleri değil oralardır.  Herkesi sükûnete davet ediyorum. Bireysel beklentileriniz gerçekleşmiyor diye Partiyi eleştirmek bizleri yıpratır. Hatalarımız olabilir  ama partimiz yıllardır dimdik ayakta durmayı başara bilmiştir. Tüm dış olumsuzlukları bir kenara bırakmayıp, birbirimizi aşağılamakla ve bir birimizin ipini çekmekle uğraşıyoruz. Seçimlerden sonra genel mantık ‘ilçeler istifa etsin il, genel başkan istifa etsin’ bununla bir yere varılmaz. Saygıyı sevgiyi disiplini parti içinde sürekli göstermek gerekir kanarya sevenler derneği değil siyasi bir partiyiz unutmayın. Kimliğimizi rencide eden söylemleri kimse yapamaz. Beğenmez eksik bulabilirsiniz, bizleri danışma toplantılarında eleştirin basının karşısında eleştirmeyin .” şeklinde konuştu.

BELEDİYEYE CHP BAYRAĞINI DİKECEĞİZ

Kongrede konuşan İlçe Başkan Adayı Recep Dursun ilçe başkanlığını alması doğrultusunda partinin siyasi yöntemlerini tüzüğe uygun hale getirileceğini söyledi. Partililer ile yönetimin arasındaki bağların güçlendirilmesi adına çalışacaklarını belirten Dursun, partililerin sosyal ve kültürel yönden de destekleneceğini söyledi. Partinin iktidar olması için başarmaya inanılmasının gerektiğini söyleten Dursun tek silahlarının örgütleri olduklarının altını çizdi. Partililere seslenen diğer başkan adayı Musa Yılmaz ise yaptığı konuşmada partinin ilçelerdeki başarısızlığının nedeninin  ilçe başkanları ve yönetimlerini sahada çalışmalarda yalnız bırakanlar olduğunu söyleyerek partililerin yönetime geldiği taktirde aktifleştirileceğini söyledi. İlçe binası içinde yapılan oda siyasetini bitireceklerini belirten Yılmaz, Gebze’de partileri adına bir dönüm noktası yaşayacaklarını söyledi. Yılmaz, İlçe başkanlığının kendisine verilmesi sonucunda Gebze Belediyesine CHP bayrağını dikeceklerini belirti.

368 delegenin oy kullandığı CHP Gebze Genel Kurulu’nda  Musa Yılmaz 166 oy alırken, Recep Dursun oyların 197’sini alarak İlçe Başkanı seçildi. Genel kurulda 5 oy ise geçersiz sayıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, Recep, Dursun, dönemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı