Haber Detayı
24 Mart 2016 - Perşembe 11:06
 
GEBZE'DE TAKSİCİLER İÇİN 'ÖZEL GÜVENLİK' FORMÜLÜ
Oda olarak Gebze’nin en eski odalarından biri olduklarını ifade eden Necati Kaya, üyelerin tüm sorunlarında onların yanlarında olduklarını belirtti.
Gebze Haberi
GEBZE'DE TAKSİCİLER İÇİN 'ÖZEL GÜVENLİK' FORMÜLÜ

Gebze’nin en büyük sorunun trafik sorunu olduğunu belirten Gebze Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Necati Kaya, bu soruna geçici çözüm olarak bazı caddelerin tek taraflı yapılabileceğini söyledi. Taksicilerin can güvenliği ile ilgili olarak bir çalışmaları da olduğunu açıklayan Necati Kaya, bu konuda güvenlik firmaları ile tekrar görüşerek taksici esnafının can güvenliği sağlayacaklarını açıkladı.

*Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-Necati Kaya. 1950 Gebze doğumluyum. İlkokulu Gebze’de okudum. Ardından iş hayatına atıldım. Askerlikten önce ilk olarak terzilik daha sonra taksicilik yaptım. Ardından askere gittim geldim. Askerden geldikten sonra bir fabrikada çalışmaya başladım. Bu fabrikadan ayrıldıktan sonra Gebze Kooperatifi olarak bilinen 23 Nolu Gebze Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi kurduk. Gebze’den İstanbul’a yolcu taşımaya başladık. Daha sonra Gebze Kooperatif’e 5 yıllık bir başkanlık yaptım. Daha sonra 141 Nolu Çayırova Birlik Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi kurduk. Orada da geçici olarak başkanlık yaptım. Gebze Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda yöneticilik ve başkan vekilliği gibi görevlerde bulundum. Gebze Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın yaptığı olağan genel kurulunda da başkan olarak seçildim. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

 

 EN BÜYÜK SORUN PARK 

 

*Gebze Şoförler ve Otomobilciler Odası ne zaman ve ne amaçla kuruldu? 
-Gebze Şoförler ve Otomobilciler Odası 1967 yılında kuruldu. Odanın kuruluş amacı şoför esnafının sorunlarına çözüm olmak ve esnaflar arasında birlik bütünlüğü sağlamak amacıyla kurulan bir oda.

*Şoförlerin en büyük sorunu nedir?

-Şoförlerin en büyük sorunu park sorunu var. Özellikle kamyoncular bu konuda büyük sıkıntı çekiyorlar. Türkiye genelinde en az kazanan esnaf ne yazık ki kamyoncu esnafı. Buda neyden kaynaklanıyor Türkiye genelinden buraya gelen diğer kamyoncular kooperatif olarak buraya gelip fiyatları düşürüyorlar. Böyle olunca buradaki kamyoncu esnafı olumsuz etkiliyor. Oda olarak bizler her zaman üyelerimizin yanındayız. Onları tüm sorunlarını çözmede elimizden geleni yapıyoruz.

*Odanın kaç üyesi var?
-Oda olarak bizim üye sayımız değişiyor. Bin 480 üyemiz var.

KÖŞKER’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ

*Oda olarak üyelerinize ne tür hizmetler veriyorsunuz? 
-Oda başkanı olmadan önce üyelerimize vermiş olduğumuz sözler vardı. İlk olarak bu sözleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu sözlerimizin başında kurtarıcı sözü vardı. Bunu yerine getirdik. Bugüne kadar 250 tane üyemizin aracı kendi kurtarıcımızla çektik. Tüm üyelerimiz içim mesaj sistemini getirdik. Bu mesaj sistemiyle tüm üyelerimize onlarla ilgili olarak yaşanan bir gelişmeyi veya durumu anında mesaj atarak üyelerimize haber veriyoruz. Kamyoncu esnafımızın en büyük sorunu olan park sorunuyla ilgili olarak gerek Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, gerekse Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’la görüşerek bir yer istedik. Gebze’ye tüm kamyoncu esnafının araçları park edeceği ve sosyal tesislerin olacağı bir yerin olması hem görüntü kirliliğini önler hem de park sorununu çözer diye talebimizi ilettik. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker bu konuyla ilgili olarak kendisinin de sıcak baktığını ancak yer sorunu olduğunu ifade etti. Taksi esnafımız için yeni durakları koyduk. Taksici esnafımız için yapılan bu yeni duraklar için Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’e teşekkür ediyoruz.

*Bir dönem taksici cinayetleri gündemdeydi. Bu konuyla ilgili olarak odanızın bir çalışması oldu mu veya olacak mı? 
-Oda olarak her ay taksi duraklarının başkanları ile toplantı yaparak taksicilerin sorunlarını konuşuyoruz. Toplantıda taksicilerin güvenliği için bu işi yapan 3 güvenlik firması ile görüştüm. Ancak durak başkanları bu duruma pek sıcak bakmadılar. Bu durum bir sorumluluk istiyor. Esnafımıza bir şey olursa kendimizi suçlu hissedeceğiz. Ancak bu işin peşini bırakmış değilim. Bu konuda güvenlik firmaları ile tekrar görüşeceğim. Baskı yaparak bu işin olması için çaba sarf edeceğim. 

EĞİTİM VERMEK İSTİYORUZ

*Şoförlerin vatandaşlar gözünde olan kötü bir algısı varmış gibi görülüyor. Oda olarak bu algıyı nasıl değiştireceksiniz?
-O algının değişmesi eğitimle olur. Bizler oda olarak tüm şoförlerin her zaman müşterilerine karşı saygılı, temiz ve doğru bir üslupla yaklaşmalarını istiyoruz. Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bir çalışma yaptığını duydum. Oda olarak bizler şoförleri eğiteceğiz. Bir esnafa şoför ihtiyacı olduğunda bunu odadan talep edecek.

*Gebze’de yaşayan biri olarak sizce Gebze’nin bugünkü en büyük sorunu nedir?
-Gebze’nin en büyük sorunu trafik. 

*Bu sorunun çözümü nedir?
-Bu sorunu gerek Gebze belediye başkanı olsun gerekse diğer yetkililerle de bir araya gelince gündeme getiriyoruz. Ancak onlara da hak vermemek elde değil. Gebze’de kamulaştırma bedelleri çok yüksek. Böyle olunca da yeni bir yol yapmayı bırakın var olun bir yolu genişletmek büyük paralar isteyen bir iş haline geliyor. Bu soruna şimdilik yapılacak olan bazı caddeler tek şeritli hale getirilirse biraz olsun hafifler. Ayrıca vatandaşlar olarak araçlarını otopark yerine sağa sola park etme durumu var. Bakıyorsunuz vatandaş bir yerden alışveriş yapacak aracını otopark yerine olduğu yere park ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBZE'DE, TAKSİCİLER, İÇİN, 'ÖZEL, GÜVENLİK', FORMÜLÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı