Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 16:23
 
Gebze’de Türkiye’nin ilk Optik Atomik Saatini Geliştirilecek
TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü, Rusya Teknik Fizik Rus Metroloji Enstitüsü ve Radyo Mühendisliği Kurumu (VNIIFTRI) ile ortak yürüteceği bir projeyle ülkemizin ilk optik atomik saatini geliştirecek.
Gebze Haberi
Gebze’de Türkiye’nin ilk Optik Atomik Saatini Geliştirilecek

Rusya Teknik Fizik Rus Metroloji Enstitüsü ve Radyo Mühendisliği Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Sergey I. DONCHENKO başkanlığında bir heyetin 17 Eylül 2018 tarihinde TÜBİTAK UME’ye gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında Türkiye’de optik atomik saat geliştirilmesi amacıyla ortak bir proje yürütülmesi konusunda karara varıldı. Zaman ölçümündeki en son teknoloji konumundaki optik atomik saatler, en iyi mikrodalga atomik saatlerden 10 ila 100 kat daha yüksek kararlılığa sahip olabiliyor.

2019’DA BAŞLAYACAK

TÜBİTAK UME ve VNIIFTRI işbirliği ile geliştirilecek olan Sr-örgü (lattice) saatinin, 1 milyar yılda 1 saniyeden daha az bir sapmayla ölçüm yapması planlanıyor. Geliştirilecek optik atomik saatle birlikte ülkemizin mevcut zaman ölçeğinin doğruluğunun 100 kattan fazla artırılması, yeni savunma sanayii uygulamalarının, jeodezi ve temel bilim araştırmalarının önünün açılması hedefleniyor. 2018 yılı içinde anlaşması imzalanacak olan projeye 2019 yılı itibariyle başlanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, Türkiye’nin, ilk, Optik, Atomik, Saatini, Geliştirilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı