Haber Detayı
25 Mart 2016 - Cuma 17:50
 
Gebze'de yatan kadın mahkum Deniz Seki'den şikayetçi oldu
Deniz Seki cezaevinde yazdığı 'Denizin dibi' kitabında transseksüel bir mahkumun hikayesini paylaştığı gerekçesiyle hakkında özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan soruşturma başlatıldı
- Haberi
Gebze'de yatan kadın mahkum Deniz Seki'den şikayetçi oldu

Deniz Seki cezaevinde yazdığı 'Denizin dibi' kitabında transseksüel bir mahkumun hikayesini paylaştığı gerekçesiyle hakkında özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan soruşturma başlatıldı

 

Uyuşturucu ticareti suçundan 6 yıl 3 ay hapse mahkum edilen ve cezasını Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde çeken şarkıcı Deniz Seki'nin, cezaevinde yazdığı "Denizin Dibi" isimli kitabı kısa bir süre önce yayınlandı. Kitabında cezaevinde tanıdığı insanlardan ve orada duyduğu hikayelerden de bahseden Seki, kitabının 106'ncı sayfasında kıskançlık yüzünden karısını öldürmüş ve sonrasında kadın olup eşine benzemeye çalışmış bir mahkumdan bahsetti.


ÖZEL BİLGİLERİ İFŞA...
Bunun üzerine Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde yatan D.Ç. isimli kadın mahkum, 2 Mart 2016 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na kendi el yazısıyla yazdığı şikayet dilekçesinde Deniz Seki'nin kendisiyle ilgili özel bilgileri ifşa ettiğini, bu yüzden Seki'den şikayetçi olduğunu söyledi. D.Ç. şikayet dilekçesinde, cezaevinde iken ameliyatla kadın olan ilk kişi olduğunu, ameliyatla cinsiyet değiştirdikten sonra Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne nakledildiğini belirterek şu ifadelere yer verdi: "Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde iken orada bulunan Deniz Seki'nin, bir gazetede 'Denizin Dibi' isimli kitabının reklam haberi yapılmıştı. Orada, 'Erkekken ameliyatla kadın olup buraya gelen biri var. Adam karısını öldürmüş çocuğu da varmış' bilgisi bulunuyor. Devletin kadın kimliği verdiği birine 'adam' diyen ağır bir cümle kurdu"


SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Yapılan haber yüzünden can güvenliğinin tehlikeye girdiğini, sıkıntı yaşadığını, hedef gösterildiğini söyleyen D.Ç., haberden bir gün sonra 15 Şubat 2016 tarihinde can güvenliği gerekçesiyle de Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'ne nakledildiğini ifade etti. D.Ç. devletin kadın kimliği verdiği bireye adam denilmesini onur kırıcı bulduğunu, hakarete uğradığını, cezaevindeki mahkumlarca lince teşvik edildiğini ve tehlikeye atıldığını belirterek Deniz Seki, kitabevi ve haberi yapan gazete sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Hakkında özel hayatın gizliliğini ihlal ve hakaret suçlarından soruşturma başlatılan Deniz Seki, önümüzdeki günlerce soruşturma savcısına ifade verecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze'de, yatan, kadın, mahkum, Deniz, Seki'den, şikayetçi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı