Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 14:19
 
Gebze’de zafer coşkusu
Gebze Haberi
Gebze’de zafer coşkusu

Gebze’de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97'inci yıl dönümü nedeniyle çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, Gebze’de Gebze İlçe Protokolü ve vatandaşların bir araya geldiği coşkulu bir törenle kutlandı. Gebze Kent Meydanı Belediye Hizmet Binası önünde çelenk sunma törenine; Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Garnizon Komutanı Binbaşı Ramazan Uydaş, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Kuruçay, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, siyasi parti temsilcileri, birim müdürleri, STK temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

TARİHTE BİR DÖNÜM NOKTASI

Törende günün anlam ve öneminin konuşmasını yapan Personel Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Kaya, “30 Ağustos Zaferi Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir. Bu zafer ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak hatta yok etmek isteyen güçler tarafından yıllar boyu sinsice hazırlanan planların o gün için sonuncusu olan Sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk milletinin ve kahraman Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, yeni Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı, Türk birlik ve beraberliğinin kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunu tüm dünyaya gösterildiği, Balkan Harbi’nin hemen ardından gelen Birinci Dünya Harbi’nden 4 yıl gibi uzun bir zaman Avrupa’nın ve dünyanın en büyük devletleriyle savaşarak bitkin düşen bu milletin 3 yıl 3 ay ve 11 gün gibi uzun bir zaman katlanan sıkıntıların ve dökülen kanın bedeli olan tarihte bir benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir. 30 Ağustos Zaferi tarihte bir dönüm noktasıdır.

 

 

TÜRK VARLIĞINA KASTEDENLER TARİHE GÖMÜLDÜ

Düşmanları ve onun ülke içindeki iş birlikçileri tarafından toprakları işgal edilmiş, yıllardır devam eden savaşlarda kaynakları harcanmış ve yetişmiş insan gücünü kaybetmiş bir imparatorluğun yıkıntılarından Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, bir milli devlet ve kahraman bir ordu çıkarmayı başararak 30 Ağustos 1922’de Anadolu’daki yüzlerce yıllık Türk varlığına kastedenleri tarihe gömmüştür. Her evresiyle düşünülmüş, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihte bir daha kanıtlamıştır. 30 Ağustos Zaferiyle vatanımız ve milletimizin aydın ve mutlu geleceği garanti altına alınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı özgürlük ateşi yalnızca Türklerin değil ezilmiş bütün uluslarında hürriyet meşalesi olmuştur. Aziz şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyor, kahramanlıklarıyla destanlar yazmış tüm gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Şanlı zaferin 97. Yıl dönümü kahraman Türk ordusuna kutlu olsun” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, zafer, coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı