Gebze’den büyük başarı
Haber
29 Eylül 2020 - Salı 21:30
 
Gebze’den büyük başarı
Gebze Haberi
Gebze’den büyük başarı

L'Oréal-UNESCO ‘Bilim Kadınları İçin’ programının Türkiye ayağında ödül almaya hak kazanan 6 Türk bilim kadını arasında Gebze’de kurulu bulunan TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sensör Teknolojileri Proje Grubu’nda Başuzman Araştırmacı olarak görev yapan Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar yer aldı.
L'Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğinde bu yıl 18. Kez hayata geçirilen ‘Bilim Kadınları İçin’ programı kapsamında ödül almaya hak kazanan 2020’nin genç ve yetenekli, Türk bilim kadınları belirlendi. Firmadan yapılan açıklamaya göre bilim kadınlarının desteklenmesi amacıyla yürütülen program kapsamında UNESCO bağımsız jürisi tarafından belirlenen 6 bilim kadını, L'Oréal Türkiye’den araştırmalarında kullanmak üzere 75.000TL destek almaya hak kazandı. İnsanlık için önemli projeler üzerinde çalışan, her biri üniversitelerdeki araştırmalarını sürdüren 40 yaş altındaki 6 genç bilim kadını; psikoloji, matematik, tıp, malzeme bilimi, biyoloji, kimya gibi pek çok alanda umut veren çalışmalar gerçekleştiriyor.


KAMU KURUMLARININ TALEPLERİNİN KARŞILANMASI HEDEFLENİYOR
Birçok hayati konuda risk unsuru olan tehlikeli gazların hızlı ve doğru şekilde tespit edilebilmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve meydana gelebilecek sağlık risklerinin en aza indirilmesi açısından son derece önemli. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü Sensör Teknolojileri Proje Grubu’nda Başuzman Araştırmacı olarak görev yapan Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar; zehirli gazlara karşı yüksek algılama hassasiyetine sahip, üstün performanslı, seri üretime uygun, ekonomik, düşük güç tüketimiyle çalışan, kompakt kimyasal sensörler geliştirilmesini amaçlıyor. Bu döndürülmüş grafen yapılı sensör sisteminin sanayiye ve ulusal güvenliğe aktarılması ile askeri ve endüstriyel alanlardaki güvenlik birimlerinin, sanayi kuruluşlarının ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerinin karşılanması hedefleniyor.


TEBRİK EDERİZ
Gebze’de bulunan TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sensör Teknolojileri Proje Grubu’nda Başuzman Araştırmacı olarak görev yapan Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar’ı TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur tebrik etti. Okur, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “En ileri bilimsel araştırmaları yürüten 40 yaş altı genç bilim kadınlarının mükemmelliğini kutlamak ve genç yeteneklerin bilimsel çalışmalarını sürdürmelerine destek olmak amacıyla oluşturulan L’Oréal-UNESCO ‘Bilim Kadınları İçin’ Program Ödülü’nü almaya hak kazanan Malzeme Enstitüsü KBRN Sensör Teknolojileri Proje Grubu’nda Başuzman Araştırmacı olarak görev yapan Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar’ı tebrik ediyoruz.


KOMPAKT KİMYASAL SENSÖRLER GELİŞTİRİLMEYİ AMAÇLIYOR
Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar zehirli gazlara karşı yüksek algılama hassasiyetine sahip, üstün performanslı, seri üretime uygun, ekonomik, düşük güç tüketimiyle çalışan, kompakt kimyasal sensörler geliştirilmeyi amaçlıyor. Yeni ‘twisted/ döndürülmüş’ çift katmanlı grafen ülkemizde ve dünyada ilk kez sensör uygulamalarında kullanılarak;  kimyasal sensörlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında geliştireceği sensör sisteminin sanayiye ve ulusal güvenliğe aktarılması ile askeri ve endüstriyel alanlardaki güvenlik birimlerinin, sanayi kuruluşlarının ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerinin karşılanması ile ülkemize katma değer kazandırılması hedefleniyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’den, büyük, başarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı