Haber Detayı
28 Haziran 2017 - Çarşamba 06:20
 
Gebze'den sonra Çanakkale
Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Büyük İstanbul Tüneli gibi projelere komşu tarlaların metrekaresi 4 yılda 5 TL'den 150 TL'ye tırmandı, ev fiyatları da 2 yılda yüzde 60'ı aşan oranda yükseldi.
Gebze Haberi
Gebze'den sonra Çanakkale

Türkiye'de yapılan ya da yapımı devam eden mega projeler, çevresindeki arsa ve konut fiyatlarını da etkiliyor. Köprü, otoyol, havalimanı, tünel ve tüp geçit gibi projeler ulaşım sorunlarına alternatifler sunarken geçtikleri yerleri de ihya ediyor.  Türkiye'de yapılan mega projelerin arsa ve konut fiyatlarını etkilerini TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ece  Kadıoğlu ile inceledi. Bu projelere komşu tarlaların metrekaresi 4 yılda 5 liradan 150 liraya tırmanırken, evlerin fiyatları da 2 yılda yüzde 60'ı aşan oranda yükseldi.

18 MART'TA TEMELİ ATILDI, TARLA FİYATLARINI UÇURDU

Hürriyet gazetesinden Gülistan  Alagöz'ün haberine göre; 18 Mart'ta temeli atılan 1915  Çanakkale Köprüsü  Çanakkale Boğazı'nda inşa edilen ilk köprü projesi. İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir hattı boyunca uzanacak olan otoyol güzergahı ve bu kapsamda inşa edilen 1915  Çanakkale Köprüsü, bölgede gayrimenkul piyasasını da etkiledi. Özellikle köprünün iki ayağının konumu,  Avrupa yakasında  Gelibolu ilçesinin 7.5 kilometre güneyindeki Sütlüce Köyü ile Anadolu yakasındaki  Lapseki ilçesinin 2.5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkisi olarak belirlendikten sonra bu bölgelerde özellikle tarla fiyatlarında büyük ölçüde artış yaşandı.

 

 
REKLAM

İSTANBUL'DAN İZMİR'E HER YER DEĞERLENDİ

İzmit Körfezi'ndeki  Dilovası Dil Burnu ile  Yalova  Altınova Hersek Burnu arasında inşa edilen  Osmangazi Köprüsü, 2016 Temmuz'da faaliyete geçti. Tamamlandığında, İstanbul-İzmir arası ulaşımı 3.5 saate indirecek olan ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesini de kapsayan bu yatırım, özellikle güzergah üzerinde kalan küçük illere talebi de önemli ölçüde hareketlendirdi. 1915  Çanakkale Köprüsü projesi kapsamında inşa edilen yolun da  İzmir'e bağlanacak olması göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu proje, İstanbul-Çanakkale arasındaki ulaşımı da büyük ölçüde kolaylaştıracak. Özellikle projenin 2013 yılında açıklanmasıyla birlikte otoyolun birinci etkileşim bölgeleri başta olmak üzere tarla ve arsa fiyatlarında dikkat çekici bir artış yaşandığını söyleyen  Kadıoğlu, "Köprünün özellikle güzergah hattı olan  Gebze,  Yalova,  Bursa,  Manisa,  Balıkesir ve  İzmir'de fiyatları önemli ölçüde etkilediği söylenebilir. 2019 yılında  İzmir'e ulaşım sağlayacak güzergahın tamamlanmasıyla birlikte Balıkesir-Manisa ve  İzmir'deki konut ve arsa fiyatlarının daha da artış göstermesi bekleniyor" dedi.


YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜN ETKİSİ BÜYÜK OLDU

İstanbul  Sarıyer ilçesi  Garipçe Köyü ve  Beykoz ilçesi  Poyrazköy arasında inşa edilen ve 2016 yılı Ağustos ayında faaliyete geçen  Yavuz Sultan Selim Köprüsü gayrimenkul değerlerini etkiledi.  İstanbul metrosu ile de birleştirilmesi hedeflenen projenin otoyol kısmı 2018'de tamamlanacak.  Kadıoğlu, projenin etkilerinin en çok görüldüğü ilçelerin  Eyüp,  Çatalca,  Arnavutköy,  Sarıyer,  Beykoz,  Çekmeköy ve  Sancaktepe ilçeleri olduğunu söyledi. Tarla ve arsa fiyatlarında en çok değer artışının yaşandığı bölgelerin ise  Arnavutköy  Karaburun ve Tayakadın,  Beykoz  Riva,  Sarıyer Uskumruköy ve  Çekmeköy Nişantepe olduğunu belirten  Kadıoğlu, "Daha çok konut piyasasında hareketliliğin ve fiyat artışının yaşandığı bölgelerin ise  Avrupa yakasında Başakşehir-Kayabaşı,Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Kayabaşı aksı, Zekeriyaköy, Anadolu yakasında ise  Beykoz,  Çekmeköy ve  Sancaktepe olarak belirtilebilir" dedi. Temelleri 2014 yılı Haziran ayında atılan ve 2018 yılının ilk çeyreğinde birinci etabının açılması hedeflenen  İstanbul Yeni Havalimanı projesi,  İstanbul ili  Arnavutköy ilçesinde, Tayakadın Köyü ile  Akpınar Köyleri arasında inşa ediliyor. 2010 yılında projenin kamuya duyurulması ve 2012 yılında  Bakanlar Kurulu Kararı ile de projenin konumunun netleşmesi ile birlikte özellikle birinci derece yakınlıktaki bölgeler olan  Karaburun,Tayakadın,  Yeniköy,  Durusu, Boyalık,  Yassıören ve  Baklalı köylerinde ve  Arnavutköy merkezinde konumlu tarla ve arsa fiyatlarında da artış yaşandı.  Kadıoğlu, " Arnavutköy merkezde yerleşim bölgesinde yer alan tarla vasıflı taşınmazlar için 2013 yılında metrekaresi 500-600 TL denirken, bu tarlalar için mevcutta bin 250-2 bin TL mertebelerine kadar ulaştığı görülüyor" dedi.


AVRASYA TÜNELİ İLE DEĞERİ KATLADI

Temeli 2011 yılında atılan, geçtiğimiz yıl sonu faaliyete geçen,  İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçiş Projesi olarak da bilinen  Avrasya Tüneli, Kumkapı-Koşuyolu arasında inşa edildi. Kıtalar arası ulaşımı sağlayan bu proje, bu iki bölge arasındaki yolculuk süresini 15 dakikaya indirdi. Tünele,  Avrupa yakasında Kazlıçeşme,  Kocamustafapaşa, Yenikapı ve Kumkapı bölgelerinden, Anadolu yakasında ise  Acıbadem,  Uzunçayır ve Göztepe'den ulaşım sağlanabiliyor. Projenin konut fiyatlarına etkisinin daha çok Anadolu yakasında görüldüğünü belirten  Kadıoğlu, "Anadolu yakasında projenin etkilerinin görüldüğü bazı bölgeler,  Üsküdar ilçesi  Acıbadem, Ünalan,  Koşuyolu Mahalleleri,  Kadıköy ilçesi  Hasanpaşa ve Merdivenköy Mahalleleri,  Avrupa yakasında ise  Fatih ilçesi  Cankurtaran, Yedikule ve Yenikapı Mahalleleri ile  Zeytinburnu ilçesinin sahil kesimi olarak değerlendirilebilir" dedi.


BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ'NİN ADI YETTİ

İstanbul gayrimenkul piyasasını doğrudan etkileyen bir diğer mega proje ise 2015 yılında duyurulan Büyük  İstanbul Tüneli projesi. 2020'de tamamlanması planlanan Büyük  İstanbul Tüneli'nin içerisinde, hem metro hattı hem de çift yönlü karayolu yer alıyor. Metro hattı, İncirli-Söğütlüçeşme arasında 14 istasyondan oluşuyor. Ayrıca metro hattı 9 ayrı metro projesi ile de entegre olacak. Proje kapsamındaki karayolu ile de  Avrupa yakasında Hasdal ve Anadolu yakasında Çamlık arasında ulaşım sağlanacak. Projenin tamamlanmasıyla Hasdal'dan Çamlık'a 14 dakikada ulaşılması hedefleniyor. Konut açısından değerlendirildiğinde özellikle İncirli,  Bahçelievler, Söğütlüçeşme,  Acıbadem ve Ünalan bölgelerinde fiyat artışlarında pozitif bir ivme beklendiğini belirten  Kadıoğlu, 9 metro hattına yapılacak bağlantı işe metro hatları üzerinde de fiyat artışları olacağını dile getirdi. Projenin ofis bölgelerini de olumlu yönde etkileyeceğini belirten  Kadıoğlu, " Tünelin Altunizade,  Mecidiyeköy ve Gayrettepe gibi ofis bölgelerine doğrudan ulaşımı sağlayacak olması bölgedeki ofis ve konutlara talepte bir artış oluşturacak" dedi.  Kadıoğlu, Büyük  İstanbul Tüneli'nin karayolu kısmında yaşanan gelişmeler için de şunları söyledi; " Avrupa yakasında Alibeyköy, Seyrantepe,  Kağıthane, 4. Levent gibi yerleşim yerlerinin yanı sıra uzak etkileşim bölgeleri olarak  Göktürk, Kemerburgaz gibi yerleşim yerlerinde de ulaşım kolaylaşacak olup gayrimenkul değerlerine pozitif yansımaları projenin ilerlemesiyle daha çok hissedilecek. Anadolu yakasında ise  Ümraniye,  Çekmeköy gibi yerleşim yerlerinin yanı sıra uzak etkilenme bölgeleri olarak  Sancaktepe,  Taşdelen gibi yerleşim yerlerinde de pozitif etkileri bekleniyor. Etkilenme bölgelerine bakıldığında Büyük  İstanbul Tüneli'nin etkilerinin ilk etapta Alibeyköy ve  Ümraniye bölgelerinde olduğunu söylemek mümkündür."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze'den, sonra, Çanakkale,
Yorumlar
Haber Yazılımı